DIY - modificari, imbunatatiri barci

Merci, am gasit. Inclusiv v-uri si alte bucati din el. Mai rentabil este sa comand unul pe aliexpres.
Te salut, StefanD600 !
Primul pe care l-am folosit este asemanator cu cel din poza atașata, cele 2 “fălci” erau din plastic și au cedat la o trecere de nivel in drum spre Divici… dacă te ajuta, cred ca mai am bucăți din el…

CD8E369E-A6AF-4FE6-9961-EE130A084685.jpeg

In prima parcare după faza asta, l-am comandat pe cel pe care îl menționează adiwolf.

2288AA98-C6D7-4B04-8A66-E347DE98F2B0.jpeg

Eu îl sprijin in traversa peridocului și mai pun o chinga peste cizma cât sa comprim puțin arcul. Pana acum n-am mai avut probleme…

Asta m-a făcut sa ma gândesc altfel la proverbul “cel mai deștept cedează primul”

Sanatate!
Radu

adiwolf

Moderator
Membru personal
Da, uite un aspect demn de mentionat pentru suportul de la epix
Este un suport bun dar facut pentru motoare mai mari, mai grele care comprima putin arcul din greutatea lor sau prin coborarea cizmei din trim.
Pentru motoare mai mici, recomand strangerea cizmei pe suport cu o chinga, exact cu spune Radu

Multumesc. daca
poate fi o solutie si acesta:

Merci Claudiu, este o varianta pentru NOR-DAN care are motor de 40 CP si trim hidraulic. Pentru motorul de 20 CP trebuie unul clasic cu bara.

Te salut, StefanD600 !
Primul pe care l-am folosit este asemanator cu cel din poza atașata, cele 2 “fălci” erau din plastic și au cedat la o trecere de nivel in drum spre Divici… dacă te ajuta, cred ca mai am bucăți din el…

Vezi atașament 53210

In prima parcare după faza asta, l-am comandat pe cel pe care îl menționează adiwolf.

Vezi atașament 53211

Eu îl sprijin in traversa peridocului și mai pun o chinga peste cizma cât sa comprim puțin arcul. Pana acum n-am mai avut probleme…

Asta m-a făcut sa ma gândesc altfel la proverbul “cel mai deștept cedează primul”

Sanatate!
Radu
Merci @Radu daca mai ai ceva din el ma intereseaza sa incerc sa bricolez ceva. "Evident dau cateva beri"

miker2ka

Stiuca
Nu sunt chiar 90 ca e destul de mult loc la interior, dar asta doar timpul ne confirma.
Daca apar probleme i sa put fitiguri la 90

Claudiup

Oblete
Salut ...Ce cabluri ai tras prin furtunul gros de plastic ?

Vă salut ... am cumparat un motor Yamaha de 40 HP din 2023 si am observat ca nu are filtrul de aer efectiv... are grătarul de la filtru după care direct este admisia de aer . Am căutat pe net dar nu am reușit să găsesc filtru separat de cumpărat . A mai avut cineva această problemă ? A găsit de undeva de cumpărat ? Am înțeles ca așa sunt concepute să funcționeze fără filtru ..mulțumesc anticipat

Atașamente

• IMG_3294.png
    IMG_3294.png
    788,5 KB · Vizualizări: 47

adiwolf

Moderator
Membru personal
nu am auzit de filtru de aer la motoarele de barca, cel putin astea pana in 100cp nu am auzit si nici nu am vazut

Sus