Dunarea

Claudiu

Administrator
Membru personal
In mod sigur, cea mai dorita apa de catre pescarii din toata tara si singura apa care inca mai tine exemplare trecute de prima tinerete. Cei ce pescuiesc pe Dunare si locuiesc in apropierea ei sunt binecuvantati cu adevarat.

Gigi 1

Oblete
am fost simbata la dunare,bazias/divici doua persoane nu am avut nici un atac am vazut un singur salau prins,mai asteptam putin

Gigi 1

Oblete
cam 4 g ,scazuta cam 1,2m fata de cum o stiu vara

inca sunt in larg pe gropane si praguri nu s,au tras in mal.merg des am sa anunt cind incepe sa pape guma

Ultima editare de un moderator:

zamfi

Somn
Nasol e altceva...din ce am aflat de la prieteni ,unii localnici, nu se prinde nici in larg pe gropane! Am un localnic in Pojejena care de 3 saptamani nu a prins salau...

Salaiasi mai sunt pe "apa calda"...chiar si rasariti, dar rari cei maricei.
Apa in crestere si vremea rea nu ne lasa sa il incercam.

zamfi

Somn
Tu esti cazul fericit George , adica pe Dunare. Pentru noi e mai greu si de aceea ne interesam si iesim doar pe "verde" !

gyrgy

Biban
Din pacate si eu stau cam slab la mijloc de transport...
Daca ar fi o masina la dispozitie, l-as gasi binisor gofishing
George, ce parere ai despre zona dintre localitatea Dunarea si Capidava? O cunosti, ai fost pe acolo? Am auzit ca e o zona superba, inca salbatica si se gaseste si ceva peste... e adevarat?

Florin_31

Biban
Maine seara plec spre Moldova Veche si deabia sambata voi fi la apa ...
Sper sa am ceva actiune ,fiindca la ultima tura (acum 3 saptamani), am fost pe langa total Bash
-4-5 atacuri ,dintre care 3 faine si nimic ...
nu stiu cum naiba ,ca le-am dat tot in gol Durereeee
Mana de lemn , pardon de CI 4

zamfi

Somn
Da pe ei Florine ca si eu trebe sa ajung acolo pana se inchide...Te sun duminica seara! Fire!

George, ce parere ai despre zona dintre localitatea Dunarea si Capidava? O cunosti, ai fost pe acolo? Am auzit ca e o zona superba, inca salbatica si se gaseste si ceva peste... e adevarat?
Este frumos, mai ales la "izvoare"(imediat dupa Capidava)!
Are si peste, dar peste o luna sau doua cred ca e de mers acolo.
Urmareste cotele dunarii http://www.afdj.ro/cote/cote.htm , poti pescui cand este sub cota 150 de la mal.
Acum e apa foarte mare si nu se intra decat pe cateva portiuni, pestele e greu de gasit...
Zona faina de camping :)

gyrgy

Biban
Trebuie sa-mi explici cand ai ceva timp la dispozitie care e treaba cu cotele astea...ce inseamna spre exemplu cota 150 de la mal?gandescccc

Salutare prieteni pescari !!! anul acesta in vacanta de vara o sa merg pe la parinti la Calarasi, o sa stau apx. 2 sapt. O sa pescuiesc in zona Dunarii mai precis pe tot malul Calarasi de la gura Borcei pana la vechiul pichet graniceresc si in zona Zaton, Butuci tot malul .... nu am mai fost acasa de 2 ani, deabia astept sa merg la pescuit acolo, sunt niste locuri fantastice, inclusiv pe Veriga unde cand scade apa vara sunt niste locuri de stiuca super exact niste canale cu apa adanca apx. 2m si tine stiuca, biban ... aici unde sunt nu am decat cetatea Istria si la Sinoie , cam departe de altfel dar se merge cu masina, nu sunt de mult pe zona asta, urmeaza sa o descopar sa vad ce locuri gasesc bune ...

Eu sunt cu serviciul aici ... in invatamant ... pt cei ce nu stiu

Ultima editare de un moderator:
Trebuie sa-mi explici cand ai ceva timp la dispozitie care e treaba cu cotele astea...ce inseamna spre exemplu cota 150 de la mal?gandescccc
E simplu...
Dunarea este tot timpul in schimbare.
Apele cresc/scad/limpezi/tulburi..iar zonele unde ai acces sunt influentate direct de cota.
La cota 0 ai acces in anumite zone(de obicei mai multe zone), sub cota 0 apa e foarte scazuta (cota 0 e cota navigabila), la @450 inseamna 4.5m inaltime peste cota 0, deci apa pana la sosea in unele locuri(aproape inundatii), acces greu sau imposibil de la mal.
Ma refer strict la cotele din dreptul localitatii Cernavoda.
Cota 0 = cota de referinta.

gyrgy

Biban
Acum am inteles, mersi mult, oricum sunt decis sa merg acolo in vara asta...de cate ori imi permite timpul, bugetul, benzina, nevasta, etc...

De ce nu incercati sa mergeti si in zona Dervent pe Dunarea Veche la Cetatea Pacuiul lui Soare si pe malul Derventului ???? !!!!! o sa aveti surprize frumoase la avat

gyrgy

Biban
Destul de mult de mers de la Cernavoda pana acolo...stii cumva vreun drum mai scurt? Se poate trece cu bacul pe la Calarasi?

Destul de mult de mers de la Cernavoda pana acolo...stii cumva vreun drum mai scurt? Se poate trece cu bacul pe la Calarasi?
Da se poate trece cu bacul de la Calarasi spre Regie-Ostrov si apoi se merge apx. 15 km si se ajunge la locul cu pricina numit Dervent , este si o manastire cu acest nume acolo .... iar daca vii de la Cernavoda spre acel loc trebuie sa o iei pe la Rasova-Dunareni-Oltina-Lipnita-Galita si mai apoi se vede Dunarea, se merge pe sosea pana in vale la podul peste Prival si nu se trece peste el ci se ia la dreapta pana in el pe drumul ce duce spre Dunare, acolo sunt destule locuri dar se poate trece si in Cetata Pacuiul lui Soare care are deasemenea niste locuri minunate nu numai de avat ci si de salau stiuca etc....

gyrgy

Biban
Multumesc de informatie Staicu, iata asadar, cate locuri bune de pescuit sunt de-a lungul minunatei noastre Dunare......"Batrana Doamna" ne asteapta, dar nu ca sa ne batem joc de ea. Ar fi bine sa o respectam.

Sus