Echilibrare lanseta&mulineta ... cum?

Alin Ms

Somn
Eu vad lucrurile in felul urmator:
Un bat de jig, unde se pescuieste cu varful in sus, ca la musca- este ideal sa se echilibreze undeva in spatele mulinetei, ca in feulu asta sa stea de la sine cu varful in sus si contrele sa fie cat mai usoare. Este extraordinar de comod un bat de musca cu mulineta cat mai inspate, o adevarata placere sa pescuiesti o zi intreaga cu varful sus.
Pt aplicatii ce necesita varful cat mai aproape de apa, clar preferabil unul care “pica in bot”
O parere :))
Eu vreau o poza cu lanseta ce se echilibreaza in spatele mulinetei.... aia ar fi magica rau priestttzimbettt

Giocco di mano cum ar veni
Si barbutul e bun la incheietura....

SiGi Lures

Handmade Lures
Daca tie iti place aia conteaza. Oricum mie mi s-a parut ciudata afirnatia “perfect echilibrata” langa poza aia cu batul in echilibru unde era degetul. Ca doar daca pui degetul pe blanc nu in degetul ala sustii greutatea batului...
Nu vad ce era ciudat in afirmatia mea. Tinand degetul acolo unde lanseta statea perfect la orizontala, am aratat locul unde ea se echilibreaza. Pe o mandrina VSS montata cu piluita in spate eu intotdeauna tin mana in fata mulinetei si prind blankul intre degetul mare si index. Adica fix in acel punct care se vede in poza. Balansez foarte usor pe spate lanseta sprijinind-o intre cele doua degete. Dealtfel acela fiind punctul in care lanseta sta la orizontala o tii cu varful ridicat sau cu varful usor plecat fara nici un efort . Nu stiu daca VSS a fost gandita sa fie pescuita asa, mie asa imi place sa o pescuiesc si PENTRU MINE acela e echilibrul perfect. Daca acel punct ar fi fost la cativa centimetri buni departat fata de terminatia mandrinei, pentru mine nu ar fi fost echilibrata..

SiGi Lures

Handmade Lures
Hai, ca ai inteles ce voiam sa zic. Scris de pe pe tel, in fuga...stresat de alerte :))
Eu unul am inteles perfect ce ai vrut sa spui. Adica o lanseta cu care dai cel mai mult la jig este mai comod sa fie echilibrata in asa fel incat sa traga putin pe butt,astfel incat sa stea in mod natural in mana cu varful putin ridicat..Ai zis foarte corect...doar ca unii o dau pe misto ieftin..nu-i cazul daca se doresc discutii serioase..

Revenind, tocmai in vederea acestui lucru Del Sol 2 (....apropo, lanseta care a starnit polemica asta este un A-TEC, nicidecum Tailwalk asa cum a scris cineva pe aici), deci , Tailwalk Del Sol 2 are un buttcap infiletabil in care se pot adauga optional 15-30-45 gr. tocmai pentru a echilibra lanseta dupa mulineta si dupa preferinta de moment a utilizatorului. Eu am folosit-o cu 15 gr suplimentare si mulineta de 4000-280gr, si sincer nu prea mi-a placut senzatia..dar aici fiecare cu gustul lui..

Oricum, prima varianta Tailwalk Del Sol 1 , am inteles ca pica usor in bot si japonezii au avut ca obiectiv la Del Sol 2 sa inlature aceasta ''greseala'' si i-au facut sistemul asta cu greutati ajustabile...Zic cu ghilimele , pentru ca si picatul in bot isi are rostul lui, de exemplu multe lansete americane sunt concepute asa pentru cazurile cand se pescuieste din aproape ,pe sub copaci, pe sub pontoane..Eu am avut un St. Croix care era echilibrat asa, la inceput nici nu l-am bagat de seama l-am pescuit asa cativa ani, pina cand am ajuns sa imi fac niste lansete si m-am lovit de problema asta a echilibrarii..

Sunt returnabile daca le poti testa fara sa indepartezi eticheta de pe inel. Si sa nu se vada matreata cazuta pe Eva.
Presupunând ca, in acel interval de 14 zile, o poti returna exact in starea in care ai cumparat-o, tot nu primesti cascavalul inapoi. Tre sa achizitionezi altceva...
Nici marele peste nici celelalte magazine frecventabile (din Buc.) nu-si actualizeaza stocurile in timp real, ori macar la cateva zile, asa cum sustin ei.
Ma uit la marele p. si vad ca au in stoc aceleasi japoneze ca acum 2-3 saptamani. Când oricum, majoritatea lipseau din magazin....
Daca ajungi acolo si le ceri explicatii, iti vor spune ca le au in spate, n-au apucat sa le aranjeze, sa le sorteze, sa le mute, ca mai asteapta si altele, e plecat colegu... vai mama noastra

Okama

Somn
Okama sper ca tu faci diferenta intre gluma si “misto ieftin” Durereeee
Oricum din ce vad se gasesc in Ro lansetele Tailwalk la Marele Peste, deci sunt “pipaibile”. ... sau returnabile daca nu pica pe mana fiecaruia. Deci nu e asa o tragedie.
Daca nici de gluma nu mai stim...

Cosmin Elias , de acord cu tine, am intuit asta. Insa la pensie cand nu mai poti arunca bine cu lanseta mai poti totusi sa apesi pe butonul unui Nikon high end de fro 2 mii epuro cu un obiectiv gen tun de inca fro mie care sta cuminte pe trepied. Asa bat la noi canalele Deltei o gramada de nemti si alti hoccidentali trecuti bine de a doua tinerete si mari amatori de pasaret tanar si eftin.
Nu vreau sa ma gandesc ce pesti rapitori vom mai pescui noi pe aici peste fro 10-15 ani asa …

Nu vreau sa ma gandesc ce pesti rapitori vom mai pescui noi pe aici peste fro 10-15 ani asa …
Mergi la nea Simetrie pe baltă, plătești vreo 20€ pe juma' de zi și prinzi sigur pentru că peștii ăia îs invatati deja că trebuie să-i eliberezi. Ai grijă numa' că nu ai voie să folosești carlig,fă și tu un laț la capătul firului, iar înainte să-i eliberezi să le faci un masaj și sa le ții un scurt discurs psihologic menit să-i scape de stres,tu pescarule care ești pescar !

Schumi

Salau
Eu vreau o poza cu lanseta ce se echilibreaza in spatele mulinetei.... aia ar fi magica rau priestttzimbettt
Salut Alin,
eu am o lanseta care este posibil sa faca ce vrei tu - Shimano Aspire !! smoke ..... ca astia de la Shimano tot sunt prosti si nu stiu sa faca lansete, de fapt unii zic ca nici mulinete Bash

Asta are pe cotor un fel de piulita pe care actionand-o, indeparteaza butcap-ul, sau lungeste manerul, nu stiu cum sa explic. In functie de greutatea mulinetei, poti jongla de aici echilibrarea lansetei......echilibrare pe care sincer, pe mine ma cam lasa rece, prefer sa-mi bat capul cu altceva.

Alin Ms

Somn
Salut Alin,
eu am o lanseta care este posibil sa faca ce vrei tu - Shimano Aspire !! smoke ..... ca astia de la Shimano tot sunt prosti si nu stiu sa faca lansete, de fapt unii zic ca nici mulinete Bash

Asta are pe cotor un fel de piulita pe care actionand-o, indeparteaza butcap-ul, sau lungeste manerul, nu stiu cum sa explic. In functie de greutatea mulinetei, poti jongla de aici echilibrarea lansetei......echilibrare pe care sincer, pe mine ma cam lasa rece, prefer sa-mi bat capul cu altceva.

Mama ce tare e ideea!!!!

Sus