Echilibrare lanseta

Parley

Oblete
Salut,

Mi-am luat recent o mulineta Shimano miravel c2000s , deși inițial am vrut o Nasci, am ales Miravel pentru că este mult mai ușoară, undeva la vreo 30-40g diferența. Și fericire mare când am apăsat butonul de buy, apoi nu mai puteam de nerăbdare, entuziasm la maxim când a venit curierul cu ea și într-un final am ieșit și la pescuit. Eu am o situație la munca , că pot .... sa pun pauza și recuperez eu când pot dacă pot. Eu deobicei mai iau cate o ora pauza și mă duc la pește dar pentru acest Miravel am mai adăugat o jumătate de ora..,și man, jumătatea aia de ora m-a făcut să realizez că mă super obosește. Eu mai oboseam cu drop-shot după doar jumătate de oră dar la jigging nu prea oboseam dar acum ajungeam acasă și parcă mă chema patul la el . Am verificat echilibrul lansetei și în poziția cum mă simt confortabil îmi pica in fata. Trebuie sa stau cam cu toată mâna peste mulineta că sa se echilibreze. Acum eu vreau sa dau vina pe treaba asta cu echilibrul și vreau să vă întreb cum as putea sa pun ceva greutăți în spatele lansetei, poate ajuta dar nu-mi dau seama cum as putea face asta , nu cred că am vreun "dop" sau ceva insurubabil in spatele lansetei. Am incercat dar nu se mișcă ceva pe acolo.

Lanseta este Berkeley rs micro lure 2.10 1-8g

Atașamente

• PXL_20240604_194144203.jpg
    PXL_20240604_194144203.jpg
    126,1 KB · Vizualizări: 110
  • PXL_20240604_194120240.jpg
    PXL_20240604_194120240.jpg
    188,5 KB · Vizualizări: 90

Parley

Oblete
Mulineta are 180g și lanseta are 100g. Am folosit un cantar care măsoară din 5 in 5g deci nu este chiar exact

Ultima editare:

mma

Biban
Cea mai simpla metoda este sa agati in butt jig ( jiguri de diferite greutati) pana se echilibreaza,desfaci butt- ul si adaugi greutatea necesara de plumb.

Parley

Oblete
Cum am mai spus . Nu am ceva ușor de scos în spatele lansetei. Nu am ceva insurubabil, pare lipit capacul ala, și nu am chef sa mutilez lanseta pentru un test. Cine știe ce mana de lemn o să am....nu nu.
Apropo de test, am niste greutăți de 5g, primite de la vulcanizare. Am pus 15, 20, 25 de grame și abia la 25 parcă incepe sa se echilibreze. Mi se pare mult și dacă aș face asta , o să-mi pară rău că am luat o mulineta ușoară. Am incercat și cu o mulineta mai grea, un 2500 de vreo 240-250g ai nimic, abia abia se vede ceva. Dar tot pica in bot și destul de tare.

Între timp , m-a mâncat ceva, și am luat o noua lanseta. Una mai scurta de 2m , cred că asta de acum de 2.1m este prea lungă pt mulineta aia, și mai ușoară cu 10g. Poate se întâmplă ceva. Lanseta noua este major craft basspara bxs662ul.

Cum am mai spus . Nu am ceva ușor de scos în spatele lansetei. Nu am ceva insurubabil, pare lipit capacul ala, și nu am chef sa mutilez lanseta pentru un test. Cine știe ce mana de lemn o să am....nu nu.
Apropo de test, am niste greutăți de 5g, primite de la vulcanizare. Am pus 15, 20, 25 de grame și abia la 25 parcă incepe sa se echilibreze. Mi se pare mult și dacă aș face asta , o să-mi pară rău că am luat o mulineta ușoară. Am incercat și cu o mulineta mai grea, un 2500 de vreo 240-250g ai nimic, abia abia se vede ceva. Dar tot pica in bot și destul de tare.

Între timp , m-a mâncat ceva, și am luat o noua lanseta. Una mai scurta de 2m , cred că asta de acum de 2.1m este prea lungă pt mulineta aia, și mai ușoară cu 10g. Poate se întâmplă ceva. Lanseta noua este major craft basspara bxs662ul.
Salut,
Pentru senzatia de echilibru conteaza foarte mult si unde sau cum anume faci priza pe lanseta. De exemplu, daca faci priza 2-3 cu 1(adica cu talpa mulinetei intre inelar sau degetul mijlociu) atunci lanseta trebuie sa fie mai grea pe pe spate.
Totusi, nu imi dau seama de ce iti oboseste mana atat de tare, avand in vedere ca vorbim de un combo UL si pescuit cu naluci mici/usoare. Tind sa cred ca este si o chestie de exercitiu.

Parley

Oblete
Salut,
Pentru senzatia de echilibru conteaza foarte mult si unde sau cum anume faci priza pe lanseta. De exemplu, daca faci priza 2-3 cu 1(adica cu talpa mulinetei intre inelar sau degetul mijlociu) atunci lanseta trebuie sa fie mai grea pe pe spate.
Totusi, nu imi dau seama de ce iti oboseste mana atat de tare, avand in vedere ca vorbim de un combo UL si pescuit cu naluci mici/usoare. Tind sa cred ca este si o chestie de exercitiu.
Ca sa am echilibru trebuie sa țin toată mâna după piciorului mulinetei și la o distanta cam de 1 spre 2 degete. Eu de fel o țin 2 cu 2 degete, așa îmi vine din reflex, dar cel mai confortabil la cast și recuperat îmi place cu 3 degete peste și 1 in spate.

Defapt oboseala vine de la spate, undeva in zona omoplatului, nu la brațe. Posibil sa fie de la cocoașă, din cauza poziției la calculator .

Oricum, astăzi îmi vine noua lanseta și fac o probă de casting diseară in curte, sau drop-shot in iarba. Poate lămuresc ceva.

Ca sa am echilibru trebuie sa țin toată mâna după piciorului mulinetei și la o distanta cam de 1 spre 2 degete. Eu de fel o țin 2 cu 2 degete, așa îmi vine din reflex, dar cel mai confortabil la cast și recuperat îmi place cu 3 degete peste și 1 in spate.

Defapt oboseala vine de la spate, undeva in zona omoplatului, nu la brațe. Posibil sa fie de la cocoașă, din cauza poziției la calculator .

Oricum, astăzi îmi vine noua lanseta și fac o probă de casting diseară in curte, sau drop-shot in iarba. Poate lămuresc ceva.
Cred ca de fapt ai tu o problema de postura. gandescccc
Acum, na, ca o parere personala - in zona de UL eu nu as cauta o echilibrare perfecta intrucat combo-ul oricum este usor(prin definitie), iar stilul de pescuit recuperat/jucat naluca este unul foarte putin obositor. Nu se compara cu jigging-ul, mai ales cel greu.

Parley

Oblete
Cred ca de fapt ai tu o problema de postura. gandescccc
Acum, na, ca o parere personala - in zona de UL eu nu as cauta o echilibrare perfecta intrucat combo-ul oricum este usor(prin definitie), iar stilul de pescuit recuperat/jucat naluca este unul foarte putin obositor. Nu se compara cu jigging-ul, mai ales cel greu.

Cred ca ai dreptate, dar totusi, acum mi-a venit lanseta noua si cu 3 degete in fata sta in echilibru. Un pitic de pe creier s-a dat jos. Diseara fac ceva casting cu ea in curte dar apoi trebuie sa astept sa treaca vacanta( sa treaca repede, zic eu) , o saptamana, ca sa o pot pescui.

ps. cateodata e bine sa te doara spatele :)

Ultima editare:

JohnDoe

Biban
Cred ca ai dreptate, dar totusi, acum mi-a venit lanseta noua si cu 3 degete in fata sta in echilibru. Un pitic de pe creier s-a dat jos. Diseara fac ceva casting cu ea in curte dar apoi trebuie sa astept sa treaca vacanta( sa treaca repede, zic eu) , o saptamana, ca sa o pot pescui.

ps. cateodata e bine sa te doara spatele :)
Mai bine cu 3 degete in fata. In practica, intervine si mica forta cu care se opune naluca in recuperare (mica in cazul UL, cu naluci mai putin portante). Forta care muta centrul de echilibru ceva mai spre varf, deci cam ce-ti trebuie.

Sus