• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Echipament clean-păstrăv

Voi ce echipament folosiți la pescuitul cleanului si al păstrăvului (lanseta, mulineta, fir) si de ce ați facut aceasta alegere?

Salut pescari!
În funcție de locație pescuiesc cu două echipamente (peștele țintă este păstrăvul):
1. Echipamentul cel mai folosit pe râu (pescuiesc mai ales pe Buzăul superior):
- Lansetă fibră Daiwa (s-a șters tipul, o folosesc de 23 de ani - ne înțelegem perfect!): două tronsoane, lungime 2.10m, putere de aruncare 7-14 g, inele ceramice Fuji, mâner plută, mandrină cu filet.
- Mulinetă Shimano Sienna 2500FD, o am de 3 ani - se echilibrează bine cu lanseta, merge bine.
- Fir Trabucco T-force Trouter monofilament 0.14mm.
2. Echipamentul UL pentru pâraie mici (mail puțin folosit):
- Lansetă Shimano Alivio BX 165 UL: două tronsoane, lungime 1.65m, putere de aruncare:1-11gr.
- Mulinetă Shimano Catana 1000FD
- Fir Trabucco T-force Trouter monofilament 0.14mm.
Lanseta cea bătrână am cumpărat-o second-hand la recomandarea unui amic de la care am prins și gustul spinning-ului. Restul sunt achiziționate după acumularea a ceva experiență privind cel mai potrivit echipament în funcție de locație, speciile de pești vizați, stilul propriu de pescuit, și buget. Mulinete am schimbat mai multe: am început cu un antic Mitchell al socrului meu, apoi Silstar, Okuma Avenger - foarte bună, și acum Shimano.
Ca năluci folosesc exclusiv rotative Mepps Aglia (#1, #2), foarte rar Blue Fox (#1, #2), iar primăvara voblere 3-5cm (nu prea mă împac cu ele - râul pe care pescuiesc are zone destul de vijelioase).
Dar, să nu uităm: acestea sunt niște biete unelte - mai presus de toate este pasiunea pentru pescuit!
Respect pescarilor care respectă peștele!
LE: Am uitat să precizez că debarbetez toate ancorele rotativelor cu care pescuiesc. Păstrăvul mic are șanse mici de supraviețuire după ce a mușcat dintr-o ancoră cu contraspini!

Ultima editare:

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ca echipament am folosit o lanseta Evergreen Temujin TMJS-61SUL Spider 1-7 grame, o mulineta Shimano Stella 1000 SS FD si un fir Trabucco T Force XPS Trout de 0,14, deci un combo ultralight pe care il folosesc de 5 ani, pentru senzatii cu micii pistruiati si cleni. Am ales comboul asta pt ca e aproape ca o jucarie si am senzatii cu cleni de cateva sute de grame, daca mai e si curent, e o splendoare. E foarte usor si s-a descurcat bine si la pastraviori. Cu singuranta un pastrav sau clean trecut de 1kg e un dril de poveste cu betisorul asta.
Normal, mi-ar fi mai utila o lanseta mai lunga, macar un 2.10-2.20 pe Olt, dar ma descurc si asa. Despre fir, e unul bun ca pret si mi s-a parut mai rezistent un pic ca altele, desi nu am testat mai mult de 4 tipuri.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Dar, să nu uităm: acestea sunt niște biete unelte - mai presus de toate este pasiunea pentru pescuit!
Respect pescarilor care respectă peștele!
LE: Am uitat să precizez că debarbetez toate ancorele rotativelor cu care pescuiesc. Păstrăvul mic are șanse mici de supraviețuire după ce a mușcat dintr-o ancoră cu contraspini!
esti primul pescar pe care il aud ca face asta, felicitari! aplaud

cat priveste echipamentul meu pt clean, biban, pastrav,...............hmm, cam badaran ar zice multi, dar eu ma descurc foarte bine cu
- StCroix Premier 7" MLF2 3-14gr + Daiwa Exceler 2500 (ar fi mers una de 2000, dar nah)
mai ales ca de regula, cind vorbesc de pescuitul clenului, ma refer la curentii de pe Olt si la pesti de la 300gr in sus
la clean folosesc exclusiv fir monofilament, iar o perioada am pescuit cu Sunline Machine GunCast, un super fir, iar apoi am trecut pe Stroft, foarte bun si ieftin

Eu la clean/păstrăv folosesc momentan un St Croix AVS70ULF (cam lung pt gustul meu), modificat de A. Sava in sensul ca mi-a pus inele de Titan si a dat lacul jos, ușurându-l cu 8 grame si o mulineta Shimano Stradic CI4+ cu Trabucco XPS soft peel. Având in vedere ca mi-am cumpărat o bărcuță anul trecut, imi voi face ceva mai scurt anul asta tot la master Sava. Probabil un andrew's fishing, inca nu m-am hotărât si un Quantum exo15pti (si nu stella momentan din motive financiare). Ca năluci folosesc doar voblere hand made (Tase, Bejan, Matei) si rotative mepps si Berti de 00 si 0.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Mulineta asta Quantum arata chiar interesant desi nu e prea ieftina nici asta. Poti sa imi spui ceva pareri personale despre ea?

Nu am pus mana pe ea inca, in schimb am testat un Smoke. Bijuterie! E o mulineta foarte precisa care imi da senzatia de siguranța. Nu cred ca Exo pti e mai prejos, făcând parte din aceeași clasa de buget si având caracteristici asemănătoare...

Cat despre pret, 200 E nu e tot una cu 650 (stella)...

Ultima editare de un moderator:

Claudiu

Administrator
Membru personal
Cat despre pret, 200 E nu e tot una cu 650 (stella)...
Clar ca nu e totuna, cu atat mai mult cu cat pescuitul la clean/pastrav se face cu naluci usoare, fire subtiri, deci nu prea vad ce ar putea sa se strice. Stella este o mulineta excelenta, asta e clar dar pretul asta include muuult marketing. Consider ca o mulineta Stella in special cele de 1000 folosite la clean, ar trebui sa te tina o viata, asta daca nu traiesti mult.gofishing

Parerea mea personală e ca Shimano e lider in materie de mulinete, indiferent de stilul de pescuit, cu condiția ca acestea sa fie minim 600 de lei. Acolo am obs eu ca începe calitatea cu adevărat la ei. Daiwa au si mai ieftine dar eu sunt fan Shimano punk

In timp am folosit diferite lansete, cel mai mult am pescuit cu un cormoran de fibra de sticla, apoi cu un shakespeare pro-am de fibra de sticla, am trecut prin multe modele de carboane si consider ca unul din cele mai reusite bete de clean la naluci usoare este St Croix premier PS66LF2. E super si la biban. Si acuma imi pare rau ca l-am dat dar imi trebuiau bani pentru un LE si rau am facut ca LE nu mi-a placut, acum e la adiwolf. Am folosit si eu premier ML pe Somes, dar acolo merg si naluci mai mari, intra si un avat ...

Acuma folosesc un Formax Cort-x, cica M, de 6'6". E un L veritabil, usor si foarte senzitiv, cu un maner comod. Ieftin si bun.

Mulinete mereu am folosit daiwa bazate pe seria exceler, marime 1500/2000.

adiwolf

Moderator
Membru personal
salut Aline,
acuma inteleg de ce nu ti-a placut legendul, vad ca iti plac betele extrem de "moi" (nu stiu daca asta este cuvantul potrivit)
am avut in mana si am pescuit cu un PS66LF2 si pot sa spun ca nu mi-a placut absolut deloc din cauza ca "balaganea" dupa aruncare, nu flexa doar varful, pur si simplu balaganea tot batul
dar.......nah dupa cum vezi fiecare cu opinia si placerea lui - oricum, tin sa iti multumesc inca odata pt bat
cat privesc mulinetele Daiwa Exceler, sunt mulinete cinstite la raportul calitate/pret numai ca iarna nu sunt de folosit din cauza antireturului (detin doua astfel de mulinete si amandoua au aceeasi problema iarna, in rest..............tractoare ca doar sunt Daiwa ! first)
am o R'nessa care imi place de mor si tare as mai cumpara una daca as gasi la un pret bun, alti bani, dar alta clasa!

In functie de locul de pescuit folosesc doua la nsete: o Daiwa Spinmatic de 2,10 m si o Daiwa Procyon de 1,80 m. Ambele sunt moderate (nu ma impac deloc cu cele mai rigide) iar pe cea de 1,80 m o folosesc acolo unde este multa vegetatie pe mal, locuri impadurite, etc. Mulineta este o Daiwa Aird de 2000 (unul dintre tamburi este de 1000) iar firele folosite sunt Sufix Performance Braid de 6 lb si mono Stroft de 0,14 mm. Personal inca nu am pescuit inca cu textilul la clean, Sufixul este achizitionat de curand si abia astept sa-l incerc. Stima.

...Ieri am avut asa ...un ...deja vuroflmaooo Langa mine, o Stella, pescuita prima data de un pescar care a invartit ceva mulinete ,a pus spira peste fluture si la lansare a rupt un Sunline de 6 lbs roflmaooo Mulineta nu pescarul ! Ce vremuri domne, ce vremuri roflmaooo

Cum voblerele mele de clean nu depasesc 3g folosesc o lanseta Favorite Professional cu actiune rapida si putere de aruncare 1-5g..componente fuji mulineta shimano catana 1000 low cost dar se comporta ok si am considerat ca nu este cazul sa o schimb(dupa 3 ani de utilizare)..in ceea ce priveste firul monofilament 0,14mm nu mai mare.

A

AdrianI

Guest
Are cineva experienta in pescuitul pastravului cu gume? Cu ce gume ati avut rezultate si care ar trebui sa fie caracteristicile lansetei .

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu am experienta la gume dar am prieteni care pescuiesc la pastrav doar la gume si au folosit cu cel mai bun randament: Berkley Powerbait culori naturale dar si galbene si roze, depinde de culoarea apei etc. la fel de bune sunt si Berkley Powerbait Nymph. Cat despre lanseta, in opinia mea sa fie o lanseta fast, pentru gramajele corespunzatoare jigurilor cu care dai. Astea sunt:

Echipamentul meu de clean îl folosesc şi pt avat, având în vedere că îi găsesc pe amândoi cam în aceleaşi locuri pe râul unde pescuiesc :).
Lansetă : Cormoran Sportline 2.10
Mulinetă : Baracuda Masterspin SMD2000
Fir : Stren Microfuse 0.10, prefer textilul :)