Echipament clean-păstrăv

aureguf

Oblete
Bogdan .neamt pe cursul superior al raului aries unde pescuiesc eu nu e vegetatie , in schimb pe somesul rece unde mai merg cateodata intradevar este vegetatie , dar parca nu as folosi bete mai scurte de 1.9 m.

Bogdan .neamt pe cursul superior al raului aries unde pescuiesc eu nu e vegetatie , in schimb pe somesul rece unde mai merg cateodata intradevar este vegetatie , dar parca nu as folosi bete mai scurte de 1.9 m.
Acum folosesc un bat shimano catana ex spin 2.10 m 1-11g care e ceva mai rigid pt rotativele smith ars si de aceea vreau sa-l inlocuiesc la pescuitul de pastrav , il las eventual pt clean .

scubyduu

Biban
Eu la clean si păstrav folosesc St Croix Avid AVS70ULM2. Din punctul meu de vedere este un băț usor, o acțiune plăcută iar plaja de aruncare este ce trebuie pentru rotativele si voblerele care zici ca le folosesti.
Salut,

Plaja de aruncare este corecta? Adica gafaie la un vobler de 5 cm - 5g?

Multumesc !

miker2ka

Salau
Am si eu nevoie de o recomandare. Caut un bat de pastrav sa-l pot folosi la Trout Area. Imi trebuie un băț sa pice intre nfc 662 (mime imi pare mf dar gura lumii zice ca e f) si Favorite arena ( e data mod-slow, e foarte "balangacioasa"). As zice un MF care sa fie mai F in lanseu si mai M in drill cu pesti mici.

Mal

Stiuca
Am si eu nevoie de o recomandare. Caut un bat de pastrav sa-l pot folosi la Trout Area. Imi trebuie un băț sa pice intre nfc 662 (mime imi pare mf dar gura lumii zice ca e f) si Favorite arena ( e data mod-slow, e foarte "balangacioasa"). As zice un MF care sa fie mai F in lanseu si mai M in drill cu pesti mici.
Anu trecut am luat-o pe asta la ceva reducere, eu am luat modelul pana in 5g. Nu-mi place mandrina, in rest lucreaza bine. Am dat pe rau mediu dupa clean si am prins destui.Nu stranuta, blancul meu e usor stramb, bate intr-o parte, dar e conic bine, inelele sunt sea guide atlas. Facuta in China. Este fast progresiv si-n lanseu si in drill.
https://claumarpescar.ro/lanseta-colmic-herakles-youth-trout-area-j-hyjs2-602l-6-2,-1.87m,-1-3.5g,-2buc.html

La pretul respectiv e in regula zic eu. Folosita cu mono stroft. Inelele sunt de folosit si cu fir textil.

scubyduu

Biban
Salut,
Mie nu mi se pare ca ar gâfâi, am dat si cu berti taifun de 7 grame si a fost ok. Dacă ai drum prin Sibiu sau daca ajung eu prin Cluj poti sa o vezi.

Multumesc frumos pentru informatii.

Eu drum prin Sibiu anul acesta nu prea vad cum.
Daca vei reusi tu sa treci prin Cluj, cu cea mai mare placere ies cu tine la o discutie amicala .

miker2ka

Salau
Anu trecut am luat-o pe asta la ceva reducere, eu am luat modelul pana in 5g. Nu-mi place mandrina, in rest lucreaza bine. Am dat pe rau mediu dupa clean si am prins destui.Nu stranuta, blancul meu e usor stramb, bate intr-o parte, dar e conic bine, inelele sunt sea guide atlas. Facuta in China. Este fast progresiv si-n lanseu si in drill.
https://claumarpescar.ro/lanseta-colmic-herakles-youth-trout-area-j-hyjs2-602l-6-2,-1.87m,-1-3.5g,-2buc.html

La pretul respectiv e in regula zic eu. Folosita cu mono stroft. Inelele sunt de folosit si cu fir textil.
Pe asta o sa pun mana in curand... a cumparat-o un prieten. Eu ma uitasem la evok dar nu am unde sa-l pipai.

eu m am uitat la Rapture Aerial, varianta cea mai light, dar nu pentru trout area, pentru clean/biban, pescuit de iarna la gume cu jiguri 1-2g.
Dar inca nu mi am facut timp sa merg intr un magazin sa ma uit la ea. Asta daca nu te deranjeaza ca e din 2 bucati inegale.

aureguf

Oblete
A folosit cineva voblere megabass great hunting flat side la pastrav pe raurile din romania (daca da cam culori au fost mai prinzatoare?) Stiu ca nu se prea gasesc in romania.

Claudiu

Administrator
Membru personal
mi-am luat eu 2 de curand ca arata tare bine, nu le-am folosit dar la cum se prezinta eu zic ca sunt ce trebuie

Sus