Echipament clean-păstrăv

Bogdan Rus

Oblete
Salutare, ce parere aveti despre lanseta
St Croix PS66ULF2 pentru pescuitul la pastrav; a pescuit cineva cu ea? Sau o lanseta japoneza pana in 1000 de lei.

Bogdan Rus

Oblete
Pe rau cu reactive, am o lanseta mai rigida (RTB Piacere 2.1 m 0.5-6 grame) si simt ca mi-am trebui ceva sa pot arunca mai bine rotative mai mici..

Salut ! Am avut eu St croix premier UL, e o lanseta moale , am si reinelat-o dar tot moale a rămas! Mi-a plăcut la voblere de tip crank si micro oscilante , la restul nalucilor am preferat o lanseta mai tare si acum pescuiesc cu o lanseta Rapture Edge Master 0,5-6 gr de 7' la toate tipurile de naluci de max 4-5 gr !

Bogdan Rus

Oblete
Salut ! Am avut eu St croix premier UL, e o lanseta moale , am si reinelat-o dar tot moale a rămas! Mi-a plăcut la voblere de tip crank si micro oscilante , la restul nalucilor am preferat o lanseta mai tare si acum pescuiesc cu o lanseta Rapture Edge Master 0,5-6 gr de 7' la toate tipurile de naluci de max 4-5 gr !
Multumesc de raspuns, nu vreau o lanseta moale dar nici foarte rigida, la gume inca nu pescuiesc..

cipcop

Oblete
Eu unul folosesc un combo surprinzator pentru clenuti:

Johncoo Glory UL FIshing Rod 0.6-6g test Fast action 1.68m​

1624873479174.png

Tsurinoya FS 1000​

1624873613626.png

Pentru banii cheltuiti, eu cred ca e best buy, daca poti accepta 2 luni de asteptare la comanda :)))

JohnDoe

Biban
La cum arata, vizual, pare ca e aproape identica cu Piacere. Aceeasi impletitura a blancului, desi in descriere spun ca sunt carboane diferite, aceeasi mandrina, aceleasi inele, butt-cap ul cam tot pe acolo, varful de la Rapture e tubular. Pana si actiunea e identica, 0,5 - 6g. Pot confirma si eu ca la reactive Piacere e cam prea fast.

La cum arata, vizual, pare ca e aproape identica cu Piacere. Aceeasi impletitura a blancului, desi in descriere spun ca sunt carboane diferite, aceeasi mandrina, aceleasi inele, butt-cap ul cam tot pe acolo, varful de la Rapture e tubular. Pana si actiunea e identica, 0,5 - 6g. Pot confirma si eu ca la reactive Piacere e cam prea fast.
Cea mai importantă diferența dintre Piacere si Edge Master este faptul la lanseta Rapture este perfect dreaptă, Piacere este strâmbă!
Eu am ales lanseta Rapture pentru concursurile de Street Fishing unde trebuie sa pescuiesc cam cu toate tipurile de naluci mici!
Cu o lanseta moale nu poti pescuii corect toate tipurile de naluci mici , cu o lanseta mai rigidă poti face asta cu niște reglaje fine din frana mulinetei , diametrul firului ( folosesc fir foarte subțire) sau pescuiesc lăsând firului puțină burtă cand dau cu gume !
Mi-ar place o lanseta Graphiteleader sau Tict ori Yamaga pentru pescuitul UL dar nu am unde sa le pipăi si m-am săturat să tot fac retururi la cele comandate online si nu sunt pe mâna mea !
Pentru pescuitul UL fac japonezii niște lansete super premium , trebuie doar sa stii care se potrivește nevoilor tale !

vasi25

Salau
Romin Alin pentru pescuitul cleanului si pentru naluci mici eu folosesc un graphiteleader silverado gsis 742 LML, o vad perfecta pentru ce zici tu, am pescuit-o intens in ultimele saptamani si e potrivita si pentru jiguri usoare, dar merge si la reactive rotative minnowuri crankuri nu am avut probleme de rateuri sau pesti pierduti in drill, si in plus are rezerva destul de mare pentru greutatea iei, am scos cu ea un clean la 1.5kg si un avat la vreo 2, fara sa simt prea mare presiune pe bat. Cum ai spus si tu, cu un reglaj la frana si cu un fir subtire de calitate, parerea mea ca ti s-ar potrivi manusa. E doar o parere bineinteles.

Aurel

Piranha
Ultimele partide am dat cu textil (Daiwa Tournament)și înaintaș de floro Seaguar invizi
Nu prea vad de ce sa pun mono pe lac, pe rau, da.
Mult mai subțire textilul si fără elongatie, ceea ce eu îl vad ca un avantaj
Parerea mea!

Adrian Sb

Stiuca
Ultimele partide am dat cu textil (Daiwa Tournament)și înaintaș de floro Seaguar invizi
Nu prea vad de ce sa pun mono pe lac, pe rau, da.
Mult mai subțire textilul si fără elongatie, ceea ce eu îl vad ca un avantaj
Parerea mea!
Si eu am acum textil, dar cu o lanseta fast sau ultra fast, ansamblul poate fi prea rigid si ca urmare se pot pierde pesti.

Tavi

Biban
Textil si lanseta rigida sau fast (nu e chiar totuna...)nu e ok la pastrav, ratezi si la intepare si in drill. Am testat si am renuntat imediat. Folosesc mono stroft gtm pe spin (0.18-0.19) si fluorocarbon sunline fc sniper aceleasi grosimi la cast. As da cu FC si la spin dar nu prea merge. Lansetele mele sunt moi/elastice, moderate. Mai nou dau si cu o fibra de sticla (seeker s-glass) si chiar mi-a placut cum s-a comportat in drill. Am ramas cu impresia ca sticla e mai potrivita decat carbonul cel putin la pastrav. Pe o lanseta de sticla poate ar merge textil.

Aurel

Piranha
Si eu am acum textil, dar cu o lanseta fast sau ultra fast, ansamblul poate fi prea rigid si ca urmare se pot pierde pesti.
Tot cu lansete fast dau și eu, dar Light și nu am avut probleme.
La ultima partida am scos trei din trei.
Oricum la pastrav sunt și multe ratări și pesti pierduți în drill
Pe un bat am avut mono si l-am dat jos, mie îmi place mai mult cu textil.....sau poate e mai pretabil pentru stilul meu

Tavi

Biban
Tot cu lansete fast dau și eu, dar Light și nu am avut probleme.
La ultima partida am scos trei din trei.
Oricum la pastrav sunt și multe ratări și pesti pierduți în drill
Pe un bat am avut mono si l-am dat jos, mie îmi place mai mult cu textil.....sau poate e mai pretabil pentru stilul meu
Ori nu ai avut probleme ori sunt multe ratari si pesti pierduti in drill. Nu pot fi ambele adevarate in acelasi timp. peacefingers
Din proprie experienta: nu tin minte sa fi scapat in drill. Rateuri la intepare am avut pe mono, dar rare sau foarte rare. Pe textil, intr-o singura partida 3 ratati in intepare, 1 scos. Pentru mine a fost suficient. La fly, cu lanseta lunga si moale scap f. rar, cam 1 din 10. Si dau cu 1 carlig fara spin de cele mai multe ori.

Ultima editare:
Sus