Echipament clean-păstrăv

Mark74

Oblete
Bună ziua! Întrebare (dacă nu sunt off topic): Tocmai ce am achiziționat de vreo 3 zile, o lansetă UL Rapture Edge Mster, din două bucați, 2,13m, 0,5-6g și am remarcat că inelul de varf și ultimul inel de pe tronsonul de varf, sunt decalate cu cca 1-2mm față de restul inelelor, deși firul circulă destul de ok prin inele. Dacă leg o nălucă și dau drumul la pick-up, năluca cade cu ușurință. Mă gândesc că poate afecta aruncarea nălucii, în condițiile de pe teren. Ar fi oare recomandat să returnez lanseta sau o astfel de problemă nu influiențează evoluția nălucii și prin urmare se poate tolera?

danone

Salau
Pescuiesc la spinning la clean pe lac cu naluci de 0,5 - 1,5 g (un fel de muste/insecte facute de mine pe jiguri de 0,6 -1,5 g) cu monofilament si lanseta ultralight de 0,5 - 5 g. La monofilament sunt limitat inferior de rezistenta scazuta la rupere iar superior de distanta lanseului , asa ca am ajuns la un compromis de 0,14 (1,8kg rezistenta/10-12 m lanseu) . Ca sa imbunatatesc parametri m-am hotarat sa incep cu ceva textil sub 0,10 care sa imi permita lanseuri mai lungi dara sa si satisfaca rezistenta mai mare la rupere (3 - 4 kg).
Cei care ati mai pescuit nalucui asa usoare ce fir textil imi puteti recomanda ?

Eu îl folosesc și cu rotative de 1.6g și e super ok.
20220616_153023.jpg

Pescuiesc la spinning la clean pe lac cu naluci de 0,5 - 1,5 g (un fel de muste/insecte facute de mine pe jiguri de 0,6 -1,5 g) cu monofilament si lanseta ultralight de 0,5 - 5 g. La monofilament sunt limitat inferior de rezistenta scazuta la rupere iar superior de distanta lanseului , asa ca am ajuns la un compromis de 0,14 (1,8kg rezistenta/10-12 m lanseu) . Ca sa imbunatatesc parametri m-am hotarat sa incep cu ceva textil sub 0,10 care sa imi permita lanseuri mai lungi dara sa si satisfaca rezistenta mai mare la rupere (3 - 4 kg).
Cei care ati mai pescuit nalucui asa usoare ce fir textil imi puteti recomanda ?
Sunline small Game hg-pe. Grosime pe0.5. S-ar putea sa ai nevoie de o lanseta și mai finuța sa lansezi departe.

ily

Biban

VARIVAS AVANI LIGHT GAME SUPER PREMIUM​

Pi3.14

Stiuca
Ajutati.ma un pic. Ce mi.ati recomanda, de noua, o lanseta din 2 buc. pana in 10..11g max, pentru pescuitul la clean/pastrav. Lungimea..2.10 pana pe la 2.30.
Buget, in jurul a 500 d lei
Astept cu interes opiniile/sfaturile voastre;)

Ajutati.ma un pic. Ce mi.ati recomanda, de noua, o lanseta din 2 buc. pana in 10..11g max, pentru pescuitul la clean/pastrav. Lungimea..2.10 pana pe la 2.30.
Eu am Savage Gear Custom UL de 2.20 m, 3-10 grame, Fast… depășește puțin bugetul dar își merita banii.
Am vrut sa pun link, dar nu se deschide aici.

Mal

Biban
Daiwa silver creek daca vrei ceva universal 3-14g. Si daca folosesti mono cu ea. Buna la jiguit usor, fast ex fast. O folosesc de la lac mare la rau cu curent sanatos sau parau de munte rapid.
O sa pun o poveste zilele astea cu ea in rol principal, astept sa mi adun gandurile, a fost un vis frumos.
In rest, parerea mea e ca tre sa te feresti de lansetele prea moi, chiar daca dai cu textil.

Pi3.14

Stiuca

FAVORITE PROFESSIONAL NEW PRF732L 2.2M 3-12G M-FAST​

Lanseta RTB Piacere X-Fast 2.32m/1-10g​

Multumesc colegilor pt sugestiile de mai sus.
Astea le are cineva? Stie cineva ceva de ele?

• Like
Reactions: Mal

JohnDoe

Biban
Salutare,
Aveti idee cine mai comercializeaga St Croix-ul? Abrevisul se pare ca nu ...

Si daca tot sunt la capitolul intrebari, detine careva Avidul AVS70ULM2 sau AVS80MLM2?
Caut un bat de clean , moderat-fast, care sa duca optim rotative si voblere de 3-6g. Am un Rapture SX Trout Area care e ok pe apa calma, dar in curent e cam moale. Avidurile astea sunt date ba moderat, ba moderat fast, chiar pe siteul producatorului.
Multumesc.

Ultima editare:

JohnDoe

Biban
Corect, nu stiu de ce aveam in minte abrevisul. Din pacate cel AVS80MLM2, pe care l-as fi vrut, nu il au. AVS70ULM2 mi se pare cam prea UL pt 6g.

adiwolf

Moderator
Membru personal
eu am pe asta - St Croix Avid AVS76MLXF2
il folosesc mai mult la pastrav pe lac, dar si la clean pe Olt din barca, cateodata si in mod special la biban pe Olt si delta
am prins si ceva strapi cu el
totusi la clean utilizez mai mult un St. Croix Premier PS70MLF2 - este prima mea lanseta de spinning St.Croix - adusa din USA la inceputurile mele in spinning si o iubesc la nebunie

alinm

Stiuca
Eu am pentru aplicatia asta (clean mai mult ca pastrav mai rar, cel mai mult pe somes) un Spro Solidz 15gr. E un bat de carbon plin de 1.8m, 1 piece, cu un varf foarte fin si progresiv in drill dar face fata la clean de 54cm fara probleme. Ideal cam 4-10gr dar dau acceptabil si cu haira de alea mici dar si cu thrill de 7cm. Cam 130gr greutate.

Si fratiorul mai puternic dat de 30gr e fain dar ala deja face fata la pesti de 3-4 kg fara probleme, lansezi bine de pe la 6-7gr pana pe la 17gr.

Actiune ca la betele astea nu o gasesti la nici un bat tubular. Dpmdv sunt superbe la clean/pastrav.

JohnDoe

Biban
Pana in 14 g am bete, inclusiv un Dragon Nanolite moderat spre fast, cu o actiune exact pe placul meu, de varf solid. Caut ceva asemanator, dar mai pe UL. Adiwolf, Avidul ala, exceptand puterea, cred ca e prea fast. La Premier inelele nu sunt cam prea grele? Ca fapt divers, prefer manerele de pluta. :) habarnam Asa e cand nu poti pune mana pe ele, culegi informatii din zece locuri.

Mal

Biban
Pana in 14 g am bete, inclusiv un Dragon Nanolite moderat spre fast, cu o actiune exact pe placul meu, de varf solid. Caut ceva asemanator, dar mai pe UL. Adiwolf, Avidul ala, exceptand puterea, cred ca e prea fast. La Premier inelele nu sunt cam prea grele? Ca fapt divers, prefer manerele de pluta. :) habarnam Asa e cand nu poti pune mana pe ele, culegi informatii din zece locuri.
Parerea mea e ca trebuie sa te hotarasti pentru ce vrei lanseta. Faptul ca e fast e foarte bine, intrucat pe rau, parau de munte sunt destul de rare situatiile in care cleanul sau pastravul iti trag langa tine in mal, caz in care il poti pierde(aproape intotdeauna) daca nu ai o lanseta foarte moale. Pe rauri medii/mari, vrei sa arunci cat mai departe si iarasi o lanseta moale nu e benefica. Cleanul vede extraordinar de bine, deci distantele de angajare sunt optim mari, vrei sa stai la 15-20m de tinta, iar inteparea ca sa fie ferma, iarasi e de preferat un fast curat. Lanseta moale e ok in concursuri de trout area si doar daca pescuiesti exclusiv in paraie, unde se mai poate sa intepi langa varful bocancului. In rest, eu nu vad niciun avantaj, nici cleanul si nici pastravul nu sunt bass.

JohnDoe

Biban
Parerea mea e ca trebuie sa te hotarasti pentru ce vrei lanseta. Faptul ca e fast e foarte bine, intrucat pe rau, parau de munte sunt destul de rare situatiile in care cleanul sau pastravul iti trag langa tine in mal, caz in care il poti pierde(aproape intotdeauna) daca nu ai o lanseta foarte moale. Pe rauri medii/mari, vrei sa arunci cat mai departe si iarasi o lanseta moale nu e benefica. Cleanul vede extraordinar de bine, deci distantele de angajare sunt optim mari, vrei sa stai la 15-20m de tinta, iar inteparea ca sa fie ferma, iarasi e de preferat un fast curat. Lanseta moale e ok in concursuri de trout area si doar daca pescuiesti exclusiv in paraie, unde se mai poate sa intepi langa varful bocancului. In rest, eu nu vad niciun avantaj, nici cleanul si nici pastravul nu sunt bass.
Pai cam stiu ce vreau, un MF cu o putere reala de 3-6g reactive, entru un rau mediu. Pe plaja asta, am un Rapture, SX Area, dar care e cam prea moale, o Piacere, care e prea fast :) iar cu o actiune exact cum caut am un Lamiglas pana-n 14g si Dragonul, dar e o idee cam pre spre M, nu UL-L. Am eu piticii mei, daca dau cu o rotativa sau un vobler de 4 g, nu-mi place sa folosesc un bat de 14g. :) Aaa, si daca se poate, pluta... :)) Acum stiu ce o sa ziceti, custom...
Cred ca o sa iau tot un Dragon HM62X Spin UL 2.13m 2-10g M-Fast.

Late edit,
Am comandat pana la urma Dragonul HM62X.

ambrooo

Stiuca
Eu folosesc in ultima vreme 2 bete de la Dragon si pentru mine sunt cele mai universale bete posibile. Am prins toate speciile tinta cu ele, de la pastrav pe lac, clean, biban, salau, avat si vreo cativa somni. Este vorba de Dragon CXT Microspecial Casting de 2-14gr, respectiv 2.5-16gr. Sunt moderat-fast, foarte senzitive si se potrivesc din punctul meu de vedere cu orice naluca in plaja de gramaj data. Nu am dat cu vreo naluca cu care sa ma simt inconfortabil.

Sus