Efectele cormoranilor asupra faunei piscicole

Plus cormoranii care iarna fac prapad in locurile de iernat.
Din pacate nu pot sa fiu de acord cu aspectul asta. Si spun si de ce.
Se stie faptul ca cormoranii mananca mult peste, adevarat ca "fac prapad" in toata Europa. Toti pescarii, toti piscicultorii, toata lumea ii displace pentru asta. Am vorbit cu multi despre aspectul asta si am incercat sa ii inteleg, cateodata am si reusit din anumite puncte de vedere. Fa un calcul cat poate manca un cormoran intr-o zi, extrapoleaza la numarul de cormorani pe care i-ai intalnit si raporteaza la densitatea de peste....glumesc, desigur! Asa ceva nu o sa poti face in mod cinstit, insa crede-ma pe cuvant: nu cormoranii ti-au luat pestele, ci oamenii.
Am vazut iarna trecuta cand ma plimbam cu familia pe langa Mures, cormorani care nu aveau ce prinde efectiv. In alte ierni ii vedeam la fiecare scufundare cum se intorceau la suprafata cu peste. Ce crezi, au mancat totul acum doi ani si nu si-au lasat nimic pe anul asta? Sau mai degraba sufera si ei ca tine? Ba mai rau, ca la ei asta e singura solutie de supravietuire. Si pana la urma o spun direct, pestele nu e al vreunei asociatii, nu e al nimanui, e parte dintr-un lant trofic care din pacate da dovada de dezechilibru tot mai des...dar nu din cauza cormoranilor care asta fac de milioane de ani! Ci imputinarea pestelui i-o poti imputa omului lacom si marsav, needucat si cum mai vrei tu...care nu se gandeste decat la propria persoana fara sa realizeze ca el nici macar nu ar fi existat fara natura pe care astazi o lasa cat mai "in curul gol" posibil! Ar fi bine ca pescari de spinning, cu respect fata de peste si natura, sa nu avem astfel de atitudine fata de alte specii la fel de importante ca pestii "nostri". As intelege sa vina astfel de idei de la cei de carespuneai ca duc strapi de 20 cm acasa, dar nu de la cineva care are mai mult inteligenta de atata. E ca si cum am fi de acord cu unii dintre columbofili care prind ilegal si tortureaza pasarile de prada pentru ca le manaca porumbeii. Sunt multe discutii si intr-un subiect si in celalalt pe care nu as avea probleme sau dificultati sa le port, dar nu e cazul sa dezbatem mai mult aici, insa am vrut doar sa atrag atentia asupra unui aspect care nu mi se pare etic.

Okama

Somn
Se stie faptul ca cormoranii mananca mult peste, adevarat ca "fac prapad" in toata Europa. Toti pescarii, toti piscicultorii, toata lumea ii displace pentru asta. Am vorbit cu multi despre aspectul asta si am incercat sa ii inteleg, cateodata am si reusit din anumite puncte de vedere. Fa un calcul cat poate manca un cormoran intr-o zi, extrapoleaza la numarul de cormorani pe care i-ai intalnit si raporteaza la densitatea de peste....glumesc, desigur! Asa ceva nu o sa poti face in mod cinstit, insa crede-ma pe cuvant: nu cormoranii ti-au luat pestele, ci oamenii.
Am vazut iarna trecuta cand ma plimbam cu familia pe langa Mures, cormorani care nu aveau ce prinde efectiv. In alte ierni ii vedeam la fiecare scufundare cum se intorceau la suprafata cu peste. Ce crezi, au mancat totul acum doi ani si nu si-au lasat nimic pe anul asta? Sau mai degraba sufera si ei ca tine? Ba mai rau, ca la ei asta e singura solutie de supravietuire. Si pana la urma o spun direct, pestele nu e al vreunei asociatii, nu e al nimanui, e parte dintr-un lant trofic care din pacate da dovada de dezechilibru tot mai des...dar nu din cauza cormoranilor care asta fac de milioane de ani! Ci imputinarea pestelui i-o poti imputa omului lacom si marsav, needucat si cum mai vrei tu...care nu se gandeste decat la propria persoana fara sa realizeze ca el nici macar nu ar fi existat fara natura pe care astazi o lasa cat mai "in curul gol" posibil! Ar fi bine ca pescari de spinning, cu respect fata de peste si natura, sa nu avem astfel de atitudine fata de alte specii la fel de importante ca pestii "nostri". As intelege sa vina astfel de idei de la cei de carespuneai ca duc strapi de 20 cm acasa, dar nu de la cineva care are mai mult inteligenta de atata. E ca si cum am fi de acord cu unii dintre columbofili care prind ilegal si tortureaza pasarile de prada pentru ca le manaca porumbeii. Sunt multe discutii si intr-un subiect si in celalalt pe care nu as avea probleme sau dificultati sa le port, dar nu e cazul sa dezbatem mai mult aici, insa am vrut doar sa atrag atentia asupra unui aspect care nu mi se pare etic.
Un cormoran consuma intre 1 kg peste/zi iar in perioada cresterii puilor 2-3kg peste pe zi. O colonie in cateva luni ...
https://www.toateanimalele.ro/Pasari/Cormoran/Carbo/Carbo.php
Pe vremea cand delta era intretinuta, existau planuri de combatere sistematica a cormoranilor si de tinere sub control. Nimic nu poate fi mai daunator in natura decat o specie fara dusmani naturali. Se creeaza dezechilibre.
Acest lucru este mult mai cunoscut vanatorilor. Padurarii controleaza strict numarul efectivelor dintr-o anumita zona cinegetica.

Espasia

Somn
Si o gluma, pe acest subiect destul de delicat.

Ce ar fi sa impacam cormoranii cu somnul pitic, sau african, sau cum îi spune, stiti voi de care zic, ala mic, negru si rău. De care se plang toti pescarii cum ca ar fi invadat Romania.
Cormoranii halesc somnii, somnii dispar, cormoranii nu au ce manca, dispar si ei, reapar pestii cautati de noi, si uite asa, am refacut o ramura trofica.
Si toata lumea este multumita. Ce ziceti? Bine inteles generam alte dezechilibre, mai subtile, dar......avem poze pentru topic "Rezultatele partidelor"

Este o gluma, si va rog sa o tratati ca atare.

Wurger

Somn
jos palaria

Cormoranii nu au dusmani naturali oricum. In trecut erau alte specii care ocupau anumite nise si care consumau din hrana cormoranilor. Ca atare arealul se ingusta si cormoranii nu se inmulteau fara masura pentru ca nu se puteau sustine mari populatii.
Asa e, vanatorii aveau norma si la cormorani si la ciori si la lupi. E o practica inca in vigoare in Ungaria. Se elimina stiintific exemplarele degenerate si surplusul deranjant nu numai pentru om dar si pentru alte specii.
Problema e ca, cormoranii nu fac icre si vanatorii sunt vanati de bagatori de seama care ii catalogheaza ca RAI - ca impusca bietele animalute.

Ideea de baza e ca dintre toate, omul e specia cea mai nociva pentru mediu, oricat de putin ar interveni pentru antropizare. De aia sunt obligat sa le dau dreptate celor care nu spun unde pescuiesc.

Un cormoran consuma intre 1 kg peste/zi iar in perioada cresterii puilor 2-3kg peste pe zi. O colonie in cateva luni ...
https://www.toateanimalele.ro/Pasari/Cormoran/Carbo/Carbo.php
Pe vremea cand delta era intretinuta, existau planuri de combatere sistematica a cormoranilor si de tinere sub control. Nimic nu poate fi mai daunator in natura decat o specie fara dusmani naturali. Se creeaza dezechilibre.
Acest lucru este mult mai cunoscut vanatorilor. Padurarii controleaza strict numarul efectivelor dintr-o anumita zona cinegetica.
Io stau si ma intreb cum milioane de ani nu a fost nevoie de vanatori si padurari ca sa "tina" sub control natura si natura si-a putut vedea de treaba ei....cand hop, dintr-o data e nevoie de om ca sa "echilibreze" natura :)
In al doilea rand, daca tu zici ca ai citit pe un site "www.toateanimalele.ro" informatii dupa care te ghidezi in opiniile tale...e pacat pt ca problemele sunt mai complexe decat atat. Cormoranul mananca peste, sariti pe el!!!
Repet, nu zic ca nu consuma mult peste cormoranul dar omul consuma (si face risipa) de peste de ...cate ori mai mult? Poate gasim vreun site unde sa aflam si cat peste consuma un om pe zi, inmultit cu nr de oameni de pe planeta, adaugand si cu risipa care se face, etc.
In tarile civilizate, piscicultorii primesc subventii pentru daunele create de cormorani, stiai? Iar la noi nu se primesc subventii dar oricum sunt haituiti peste tot, iar daca vorbim de "natural" atunci de ce nu ii iei pe administratori la rost sa mai bage niste peste, nu doar cotizatiile noastre in propria vistierie? Ca atunci ai mai avea ce pescui si tu...
Era doar o atentionare despre o afirmatie lipsita de etica, si atat. Fiecare poate sa aibe propria sa parere, eu nu i-o pot schimba. Doar ca intotdeauna ma intreb de ce suntem atat de "saritori" noi oamenii de a interveni cu "solutii" in natura DOAR acolo unde ne doare la buzunar. In rest, daca cormoranii faceau prapad printre pesti dar oamenii nu ar fi consumat peste deloc, ma indoiesc ca era atata taraboi. Vezi alte nenumarate situatii care se intampla dar pe care nimeni nu le prioritizeaza.

Dar sa ramanem pe subiect, zic.
Gume mari vs gume mici la salau.

jos palaria

Cormoranii nu au dusmani naturali oricum. In trecut erau alte specii care ocupau anumite nise si care consumau din hrana cormoranilor. Ca atare arealul se ingusta si cormoranii nu se inmulteau fara masura pentru ca nu se puteau sustine mari populatii.
.
Sunt curios asta de unde o stii.

:)

Ultima editare de un moderator:

Okama

Somn
informatii dupa care te ghidezi in opiniile tale...e pacat pt ca problemele sunt mai complexe decat atat. Cormoranul mananca peste, sariti pe el!!!
Repet, nu zic ca nu consuma mult peste cormoranul dar omul consuma (si face risipa) de peste de ...cate ori mai mult? Poate gasim vreun site unde sa aflam si cat peste consuma un om pe zi, inmultit cu nr de oameni de pe planeta, adaugand si cu risipa care se face, etc.
In tarile civilizate, piscicultorii primesc subventii pentru daunele create de cormorani, stiai? Iar la noi nu se primesc subventii dar oricum sunt haituiti peste tot, iar daca vorbim de "natural" atunci de ce nu ii iei pe administratori la rost sa mai bage niste peste, nu doar cotizatiile noastre in propria vistierie? Ca atunci ai mai avea ce pescui si tu...
Era doar o atentionare despre o afirmatie lipsita de etica, si atat. Fiecare poate sa aibe propria sa parere, eu nu i-o pot schimba. Doar ca intotdeauna ma intreb de ce suntem atat de "saritori" noi oamenii de a interveni cu "solutii" in natura DOAR acolo unde ne doare la buzunar. In rest, daca cormoranii faceau prapad printre pesti dar oamenii nu ar fi consumat peste deloc, ma indoiesc ca era atata taraboi. Vezi alte nenumarate situatii care se intampla dar pe care nimeni nu le prioritizeaza.

Dar sa ramanem pe subiect, zic.
Gume mari vs gume mici la salau.

Sunt curios asta de unde o stii.

:)
Da, problemele sunt mai complexe de atat. Siteul pe care l-am postat are un caracter informativ, pt un lucru accesibil bunului simt comun. Daca ai de gand sa iti justificam sursele informatiilor pe care le detinem ( atat eu cat si Wurger ) pt lucruri care noua ne par comune si pe care le-am acumulat de-a lungul timpului, urmeaza sa scriem tratate stiintifice pe aici, ceea ce nu e cazul. Sau, putem trece la maieutica :).
Imi pare rau ca ai inteles doar atat din ce am spus eu, mai patesc sa ma exprim incomplet.
De aprox 2000 de ani, natura este influentata si controlata de om, mai mult sau mai putin. Atata vreme cat ne asumam rolul de "gods", trebuie sa controlam si echilibrul speciilor. Nu merge sa eliminam vre-un dusman natural al unei specii (pradator ori microb) si apoi sa luam fete si atitudini de nevinovati: natura se reface singura, cum a facut mii de ani. Pur si simplu nu merge...se numeste responsabilitate.
Mai simplu: nu spune nimeni sa sarim pe cormorani ci sa pastram un echilibru chibzuit.

Si o gluma, pe acest subiect destul de delicat.

Ce ar fi sa impacam cormoranii cu somnul pitic, sau african, sau cum îi spune, stiti voi de care zic, ala mic, negru si rău. De care se plang toti pescarii cum ca ar fi invadat Romania.
Cormoranii halesc somnii, somnii dispar, cormoranii nu au ce manca, dispar si ei, reapar pestii cautati de noi, si uite asa, am refacut o ramura trofica.
Si toata lumea este multumita. Ce ziceti? Bine inteles generam alte dezechilibre, mai subtile, dar......avem poze pentru topic "Rezultatele partidelor"

Este o gluma, si va rog sa o tratati ca atare.
Dusmanul natural al somnului american este bassul jos palaria

Espasia

Somn
Dusmanul natural al somnului american este bassul jos palaria
Am auzit de acest lucru, si circula cateva informatii, cum ca vecinii nostrii, unguri, s-au pus pe treaba in acest sens. Adica au incepup populari masive cu Bass.
Dar.....la noi aducem Bass, cand nu mai avem ce prinde. Stii cum este.

Problema e ca nu găsești informațiile corecte pe orice site. Nu trebuie sa îmi justificări nimic nici nu am spus asta dar poate nu deții adevarul dintr-o google-ăla rapida.
Mai departe, as dori sa mai spun doar ca populațiile de cormoran de acum 100-150 de ani erau se pare destul de ridicate dar concentrate mai mult pe lângă coaste și mai puțin inland. Apoi a urmat persecutia asupra multor specii la care s-a mai adăugat efectul pesticidelor și al DDTului. Se știe ca a fost o perioada neagră pt multe specii astfel ca numărul cormoranilor printre alte specii a scăzut dramatic. Astăzi e specie protejata de Directiva Păsări a UE dar fără protecție specială. In cazuri excepționale DOAR unde se pot dovedi efecte sau pericole cu impact major asupra populațiilor de Pești se pot obține autorizații de împușcare a cormoranilor. Acum populațiile au început sa crească din nou datorită protecției dar și a interzicerii pesticidelor. Mai multe am putea discuta dar poate cu toate argumentele din lume nu voi putea convinge unele persoane.

Scuze Greșelile dar scriu de pe telefon

Și ca sa închei orice discuție legat de subiectul asta Off topic: dacă știi ce vorbești și ai studiat problema jos pălăria. Altfel ajungem doar sa ne dam cu părerea despre orice pe lumea asta pt simplul fapt ca exista articolașe de umplut spațiul fără o documentare solida. Am încheiat și scuze de poluare dar in mod normal nu trebuie încurajate astfel de atitudini decât bazate pe studii concrete. Așa ca ne vine noua sa credem ca știm ce vorbim poate avea efecte mai grave asupra altor persoane care nu cunosc subiectul.

Se pare ca telefonul meu m-a logat cu vechiul ID pe care l-am crezut si sters de cand nu am mai intrat pe acest forum
Scuze, o sa incerc sa imi sterg vechiul cont

Nu cred ca reusesc, rog administratorul sa stearga unul din conturi (de preferat cel vechi). Nu am ce face cu 2. Multumesc

Wurger

Somn
Stizo, nu stiu ce ai inteles tu din postarea mea, dar in linii mari eram de acord cu tine.
Nu am cu ce acte sa-ti demonstrez ca ma pricep. M-a pasionat si am acumulat cunostinte si atat.
Zi-mi tu care sunt dusmanii naturali ai cormoranului ! Intre pasarile rapitoare cu al caror areal se suprapune nu prea vad care ar fi. In ce priveste mamiferele, care sa fie ?! Vidra e piscivor, Nurca si Hermina (nevastuica) ....poate ouale, Enotul la fel. Poate doar porcii (liberi sau salbatici) daca dau din intamplare peste un exemplar ranit. O vulpe, doar daca e moarta de foame si surprinde vreun exemplar pe uscat (In Romania cormoranii cuibaresc in copaci - salcii. A fost o disputa lunga referitoare la decizia gresita de a planta plopi canadieni in Delta in detrimentul salciilor care erau utile pentru cuibarit).
Dar, asta n-are nici o legatura cu gumele mari sau mici.
Personal nu ma supar daca sunt sterse comentariile de mai sus.

Nu e vorba ca ar avea dusmani naturali, nici nu am zis asta. Desi exista cazuri dar sunt nesemnificative.
De asemenea, ma bucur ca te-a interesat subiectul dar ii spuneam lui Okama despre faptul ca un articol subtirel vine sa tina drept argument solid pentru "lacomia" cormoranilor. Hai sa fim seriosi, nu vorbeste articolul ala despre atatea si atatea lucruri. Dar n-o mai intindem, asa cum zici si tu, daca se sterg comentariile de mai sus nu ma supar dar eu personal nu consider ca ar trebui sterse, eventual mutate in alt topic.
Si, inca ceva, hai sa eliminam si tigrul siberian sau leopardul de zapada, ursul polar, etc toti care nu au dusmani naturali, ce bine ca existam noi, oamenii, pe pamant pentru a "tine sub control"...asta era toata esenta discutiei, o abordare simplista a lucrurilor care duce pe un drum gresit, asa cum ar fi trebuit si cu alte ocazii sa invatam...

Un element important pe care l-am sarit din graba cand scriam de pe telefon:
Populatiile initiale de cormorani spuneam ca erau concentrate in mare parte pe coasta dupa care a venit persecutia de la inceputul-jumatatea secolului trecut, etc. Asa, apoi odata cu instaurarea protectiei si a eliminarii pesticidelor si a altor porcarii, s-a intamplat ceva. De aici nu am apucat sa termin: populatiile de cormoran au reinceput sa creasca (sa revina de fapt la nivelul normal de cand lumea si pamantul) dar de data asta cresterea populatiei a coincis cu inmultirea pescariilor din interiorul continentului si, evident, unde e mancare, cormoranii de pe coasta au inceput sa populeze tot mai mult apele interioare. Poti sa te superi pe ei ca isi cauta hrana si unde le-ai pus platoul in fata? Deci, oul sau gaina? Pai e evident. Daca spunea Okama de responsabilitatea pe care trebuie sa ne-o asumam, apai daca bagi pesti la greu intr-un lac sa nu te superi ca mai vin si ihtiofagii...dar nuu, solutia tot pe capul ihtiofagilor sa cada, nu cumva sa piarda omul "afacerea"...si cam asa se incepe un conflict...

Nimic nu poate fi mai daunator in natura decat o specie fara dusmani naturali. Se creeaza dezechilibre.
Asa imi explic de ce Homo sapiens sapiens este atat de daunator :) :)

Acuma serios vorbind, as fi curios de 2-3 exemple de dezechilibre ecologice cu origine biotica unde omul nu a avut nimic de-a face. Pur si simplu, la un moment dat s-a dezechilibrat natura de la o specie anume, fara ca acea specie sa isi fi schimbat arealul sau distributia sau abundenta, densitatea, etc din cauza omului ci doar din cauze "interne" sau din surse altele decat omul.

Mi-aduc aminte povestea unui amic care a participat din partea unei organizatii de mediu la o numaratoare de iepuri pe un camp din Bihor efectuata de paznicii fondului de vanatoare. Era cam asa: fugea iepurele (ziceau, 1), intra intr-un sant si iesea putin mai incolo (ziceau, 2), samd. Asta e doar pt amuzament dar va jur ca e adevarat :) :). Calitatea numaratorilor lasa de dorit, cand ai interes sa ai anumite cote de vanatoare trebuie sa arati ca de fapt specia e "prea multa". Dar apoi te uiti la noi pe campuri si e gol, cum treci in Ungaria vezi iepuri peste tot.
Nu mai doresc sa fac referire si la alte recensaminte mult mai dureroase (vezi urs, lup, ras) ca as putea sa zic dar poate mai bine tac.
Cam asta e si cu "tinerea sub control" la noi. Cat despre alte tari, atata cat stiu sunt bune si rele si acolo, nu e roz peste tot, ba uneori e mai negru ca la noi. In fine, omul e la fel peste tot pana la urma cand isi vede interesul.
Dar sincer, m-as bucura sa vad o atitudine de exterminare a speciilor introduse (cele 3 specii de crapi chinezesti, somnul pitic, etc la pesti, precum fazanii la pasari, de exemplu). Ne-au facut rau speciilor autohtone dar le mentinem ori ca nu ne mai pasa de urmari, ori ca e bine si asa in lipsa altor specii de interes vanatoresc sau piscicol.
Acuma, ca sa inchei apoteotic, cu riscuri mari de a fi luat la bataie de iubitorii de animale de casa, are cineva idee cate vietuitoare (mai ales pasari) mor anual din cauza pisicilor libere de pe strazi sau de prin gradini? Pai studiile arata ca in SUA vorbim de un miliard/an iar in UK cam 55 milioane/an....prefer sa nu ma gandesc la restul lumii. Si atunci asta nu ne deranjeaza prea mult pt ca pisicile libere sunt dragute, jucause si pana la urma ale noastre, noi le-am lasat. Si faptul ca mai prind si ele cate ceva, eh asta este...dar uite ca nu e de joaca.
Si ca sa dau un exemplu pentru iubitorii de pesti: cat dezechilibru poate crea un tanc de petrol scurs in ocean accidental, o fabrica care deverseaza substante poluante intr-un rau, microhidrocentrale care intubeaza un parau de munte cu un echilibru biologic exceptional, pescuitul intensiv, braconajul piscicol de toate formele, etc. comparativ cu cormoranii?
Pai eu cand vedeam 3-400 de cormorani din geam ca zburau peste Mures, ma bucuram. Ei vin la peste, ca si pescarii. Unde nu vezi cormorani sa prinda peste, nu-ti pierde vremea ca inseamna ca tu nu ai nici o sansa ca e cam pustiu. Si asta e mai trist.

zander22

Biban
Luca nu am avut timp sa raspund la mesaje din cauza programului infernal de la servici,am ajuns dupa ora 21 de la birou.Nu inteleg insa expresiile tale la postarea mea gen ,,sufera si ei ca si tine,, , ,, nu cormoranii ti au luat pestii,, etc.Mie aceste cuvinte aruncate in carca imi par cu o usoara tenta de atac la persoana.Stimate coleg sunt si eu aradean ca tine dar sa stii ca eu ma duc la pescuit din placere, asa ma relaxez dupa 5-6 zile de munca pe saptamana.Si sa stii ca aprox 95 % din ,,pestii mei,, inca inoata liberi pe Mures.Ca si tine si ca orice alt om ma bucur daca prind ceva la o partida si imi pun semne de intrebare dupa cateva gherle consecutive in care constat ca pescuiesc in vana.Te rog pe viitor nu te mai aprinde asa, eu am zis de cormorani ca fac prapad in locurile de iernat...probabil termenul a fost cam dur si tu un iubitor al pasarilor ai sarit imediat in apararea cormoranilor cu tot felul de argumente pro.Toata lumea stie ca cel mai mare daunator al faunei, florei e pradatorul suprem, omul needucat si nechibzuit, distrugatorul in masa al planetei care l-a gazduit atata amar de timp.Daca te am jignit cu aceasta postare te rog iarta majos palaria.Daca mesajul e deplasat se poate sterge.Noapte buna, eu deschid frigiderul,bag o bere recennnoroc si dupa aia somn ca maine-i o noua zi de lucru

cipici

Biban
In loc sa va bucurati ca se inmultesc pasarile pe apa voi va necajiti?

Daca-s multe pasari inseamna ca au ce manca acolo adica este peste. Mic, mare nu conteaza, exista peste acolo.
Pe bratul vechi al Oltului la Turnu Rosu vezi rar de tot o pasare; oare de ce? Pt. ca braconierii din Turnu au luat tot maruntisul din balta asa ca ciuciu peste, ciuciu pasari, ciuciu pt. pescari. Doar marlite care se musca intre ele.

Eu ma gandesc asa: daca se inmultesc cormoranii, lisitele, starcii, pescarelul albastru (asta-i King Fisher, un graal pt. fotografi) inseamna ca au ce manca. Daca este peste mic apare si pestele mare care-l mananca pe cel mic.

Cormoranul, starcul ne arata doar ca exista peste acolo.

Incercam sa pescuim cat mai mult pe "salbatic" dar suntem deranjati ca ne mananca cormoranul pestele?
Cormoranul ala e chiar semnul ca intreg sistemul trofic e viu, trebuie sa ne bucuram ca-l vedem, arata ca apa aia pe care pescuim e OK si anul viitor.

Decat sa-i starpim mai bine sa-i dresam:

Asta chiar ar face o economie la fire, bete, mulinete, naluci. Costa doar inelul ala care se trage pe gat.

Luca nu am avut timp sa raspund la mesaje din cauza programului infernal de la servici,am ajuns dupa ora 21 de la birou.Nu inteleg insa expresiile tale la postarea mea gen ,,sufera si ei ca si tine,, , ,, nu cormoranii ti au luat pestii,, etc.Mie aceste cuvinte aruncate in carca imi par cu o usoara tenta de atac la persoana.Stimate coleg sunt si eu aradean ca tine dar sa stii ca eu ma duc la pescuit din placere, asa ma relaxez dupa 5-6 zile de munca pe saptamana.Si sa stii ca aprox 95 % din ,,pestii mei,, inca inoata liberi pe Mures.Ca si tine si ca orice alt om ma bucur daca prind ceva la o partida si imi pun semne de intrebare dupa cateva gherle consecutive in care constat ca pescuiesc in vana.Te rog pe viitor nu te mai aprinde asa, eu am zis de cormorani ca fac prapad in locurile de iernat...probabil termenul a fost cam dur si tu un iubitor al pasarilor ai sarit imediat in apararea cormoranilor cu tot felul de argumente pro.Toata lumea stie ca cel mai mare daunator al faunei, florei e pradatorul suprem, omul needucat si nechibzuit, distrugatorul in masa al planetei care l-a gazduit atata amar de timp.Daca te am jignit cu aceasta postare te rog iarta majos palaria.Daca mesajul e deplasat se poate sterge.Noapte buna, eu deschid frigiderul,bag o bere recennnoroc si dupa aia somn ca maine-i o noua zi de lucru
PE CUVANTUL MEU ca nu m-am aprins deloc sau nu am vrut sa te jignesc deloc, deci chiar imi pare extrem de rau ca asa ai inteles. Iarta-ma daca te-ai simtit aiurea dar nu am vrut asta. Intr-adevar posibil ca acum ce mi-ai citat se poate intelege ca spus cu rautate dar chiar nu asa am spus-o. Incearca sa citesti inca o data tot ce ti-am scris imaginandu-ti ca iti vorbesc pe un ton calm, ca asta a fost, sincer. Nu m-am aprins dar sunt constient acum ca poate asa s-a inteles. De asta nu-mi place mie sa ma bag in discutii contradictorii in general daramite in scris. Uneori nu-ti dai seama de cum a vrut omul sa spuna de fapt. No, scuze inca o data. Argumentele raman in picioare dar nu doresc sa atac pe nimeni.

Dau o bere data viitoare cand ne vedem pe mal :)

Sus