Eliminare useri inactivi

Sunteti de acord pentru a sterge userii inactivi fara postari?

• Da

Votes: 12 38,7%
  • Nu

Votes: 19 61,3%

• Total voters
    31
  • Sondaj închis .

Claudiu

Administrator
Membru personal
Filmuletele nu se pot urca direct pe forum, nu pot exista resurse pe un forum pentru astfel de chestii decat daca: utilizatorii doneaza, forumul incheie intelegeri cu magazine (asta inseamna reclame, bannere etc), in plus nu ar merge cu siguranta bine aceste filmulete. Forumul are 10 luni, e normal sa vezi putini contribuitori, pe viitor este posibil sa creasca. Chiar si asa, ma gandesc sa trimit un email tuturor celor inactivi in care sa ii anunt ca vor fi sterse conturile inactive. Cum am spus si pe alta sectiune, forumul este o ambitie si un proiect personal destul de costisitor, depinde la ce te raportezi.

I

ilie

Guest
Respecte pentru ceea ce ai facut.De acord cu filmele,dar lasa pozele sa se poata incarca direct,cred ca chestiile simple stimuleaza mai bine utilizatorii.
Vorbind acum despre cei doar cu numele,eu as taia in carne vie.Ce urmaresti cand te loghezi pe un forum?Infoematie?Ok.Dar adu si tu ceva.Nu vrei, nu poti,nu ai ce cauta aici.Ai vreun avantaj ca sunt multi inscrisi ? Intreb pentru ca chiar nu ma pricep...Cum ziceam,respecte ptr.forum,dar eu unul as elimina balastul si as impune niste reguli clare.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Eu nu am nici un avantaj pentru ca nu am sponsori sau magazine in spate. Sunt unii, desi putini care nu au ce spune doar pentru simplul fac ca acumuleaza informatie in a invata si a putea aplica pe apa, fiind timorati in a posta deoarece considera ca nu au nimic de zis din lipsa de experienta sau pentru a nu spune "prostii". Pozele se pot incarca direct pentru o lunga perioada de acum incolo in functie de evolutia forumului. Voi crea un topic in care voi intreba daca sunt de acord sa ii stergem pe cei inactivi, cu raspuns da sau nu anonim

Eu asi vedea ca normal o curatare a forumului de cei care doar beneficiaza fara a oferii si ei ceva. Cat despre sustinerea forumului, eu nu asi fi deranjat daca asi vedea pe forum si reclama, mai ales daca ar fi pentru ceva care are legatura cu pescuitul. Pana la urma eu zic ca este mai important ca forumul sa isi atinga scopul decat daca forumul accepta sau nu reclame cu conditia ca ele sa nu fie agresive sau deranjante pentru utilizatori. Oricum este un lucru laudabil faptul ca proprietarul forumului a dus aceasta idee a in acest punct si a pastrat-o intr-o forma foarte civilizata.

I

ilie

Guest
Claudiu,vorbim de pescuit.Timorati?Sa fim seriosi,vorbim despre o chestie relaxanta,nu ne dam licenta...Ohoo,de cate ori poate nu am vb.prostii pe forumurile de pescuit,crezi ca am fost sau sunt vreun profesor in asa ceva? Ce draku ca am inceput cu telescopica si rotativa si daca am avut ceva de spus in care am crezut nu m-am ferit.Prin 2007 cand ziceam ca dau cu fast si textil la avat se cutremura lumea roflmaooo Sa fim seriosi,lumea nu posteaza aici pentru ca sunt timizi sau fara experienta.Si prima partida sa fie si tot ai ceva de zis sau de aratat macar un peisaj.Sa ma scuze inactivii,stiu ca ma injura,dar parerea mea e ca nu sunt emotivi ci doar interesati de informatie gratis.

zamfi

Somn
Aceiasi problema cu userii inactivi.Inca nu stiu ce sa zic si cum sa votez...Oamenii sunt foarte diferiti si asta e ...bine! Claudiu cred ca ai ultimul cuvant!In fond sunt banii tai .Ma gandesc la rece si revin.Nu azi...ca sunt la spritz! :)
Ps: Ilie , in momentul in care postezi o poza pe un forum...ea devine publica si ,zic eu, nu iti mai apartine numai tie...Spune asta un om care a sters poze postate pe alte forumuri! Deci nu fac pe lupul moralist ca nu am dreptul! Dar, logic vorbind, cred ca asa este.

Claudiu

Administrator
Membru personal
Aici nu e vorba de bani. E vorba de un bun mers al lucrurilor, mai ales ca in mod sigur peste 100 nu s-au logat nici macar o singura data. Este pentru useri cu postari sub 5 inregistrati de mult timp. Nu vorbim de oameni care nu prea au timp dar care au postat in trecut pe diverse subiecte, chiar daca putine.

Eu cred ca postand pe forum, chiar si daca zici o prostie legata de topic, este important sa o faci pentru ca si daca gresesti , sunt multi alti pescari experimentati care te vor corecta si asta iti da posibilitatea sa inveti. Pana la urma eu cred ca scopul unui forum este invatarea, schimbul de experiente si relaxarea. Nu vad cum poti avea parte de ele daca nu participi active la acel forum. Cat despre userii pesivi ci sunt multe de discutat si multe motive pentru care pot fi inactivi. Pana la urma , decizia eliminarii lor de pe forum este exclusiv a proprietarului forumului.

adiwolf

Moderator
Membru personal
cand alegi sa faci parte dintr-o comunitate, fie ea si forumistica, inseamna ca ai ales constient sa intri pentru ceva.
acel ceva poate fi orice prezinta interes pentru tine si normal ar fi sa participi tu insuti la discutii pentru a putea sa dezvolti subiectele de interes si implicit comunitatea cu membri ei.
daca consideri ca nu ai nimic de spus si de oferit comunitatii in care singur ai ales sa intri, cred ca nu ai ce sa cauti defapt acolo.
extrapoland, este cam ca la alegeri sau manifestatii civice, degeaba te declari sustinator al unei cauze daca nu te implici si nu participi la sustinerea ei
oamenii si romanii in special, trebuie sa invete ca daca doresc ceva, trebuie sa se implice.

Claudiu

Administrator
Membru personal
ilie si wdec252002 asa este dar multi au experienta celuilalt forum de rapitori unde sunt o gramada de mistocari si mai bine se lipsesc de pus intrebari. In plus sunt si persoane mai discrete dar foarte cumsecade ca pescari si oameni dar nu sunt oameni carora le vine usor sa scrie si asta nu pentru ca nu ar vrea sa divulge ceva. Cunosc personal unul !

De asta am si zis ca subiectul userilor inactivi este unul vast si motivele pasivitatii lor pe forum sunt multe. Pot sa fie mai emotivi, pot sa nu aiba experienta si se simta jenati sa scrie de frica sa nu fie ridiculizati in caz ca gresesc, pot sa nu aiba timp de pescuit chiar daca sunt pasionati de pescuit si nu au prea multe de zis daca nu pescuiesc, pot sa fie pescari excelenti si cu cunostinte vaste dar sa nu doreasca sa impartaseasca din ceea ce stiu pentru a nu fi folosit in scop distructiv, sau pot sa fie pe site doar pentru a aduna informatii in scopul braconarii si a distrugerii apelor. Eu mi-asi pune intrebarea cum pot fi delimitati cei din urma de restul.

Andrei

Biban
Este intradevar un subiect delicat. Dar...numai o parere: poate ar trebui inceput cu acei useri care s-au inregistrat dar pe langa faptul ca nu posteaza nici nu s-au logat pe forum de multa vreme.
Poate e un inceput mai putin dur fata de cei mai rusinosi.
Dar repet, doar o parere. Statistica o sa decida :)

Sus