Examen permis navigatie agrement

Claudiu

Administrator
Membru personal
Pentru Dunare si canale navigabile, se poate pescui din barca cu motor numai daca conducatorul barcii detine permis navigatie clasa (categoria) D. Acest permis este necesar pentru canalele navigabile si eu insumi am neglijat acest aspect. Nu ies foarte des spre exemplu la Dunare, dar e un lucru necesar si orice pescar care foloseste barca trebuie sa il obtina.

Mai jos am atasat tipurile de permis de pescuit si dreptul pe care il ofera fiecare dintre ele:

Exista mai multe categorii de certificate, in functie de zona de navigatie:

• clasa A - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement pe ape interioare si in toate zonele maritime;
  • clasa B - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement in zone maritime care sa nu depaseasca o distanta de maximum 12 Mm fata de coasta;
  • clasa C - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement in zone maritime care sa nu depaseasca o distanta de maximum 6 Mm fata de coasta;
  • clasa D - certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement pe ape interioare.
Pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW (4.93 CP) pe ape interioare nu este necesara detinerea certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement clasa D.

Disciplinele de examen pt clasa D sunt:
1. Regulament de Navigatie pe Dunare - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=8
2. Marinarie - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=7
3. Conducerea si manevra ambarcatiunii cu motor - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=7

Pentru clasa C (diferenta):
COLREG - Regulamentul international de prevenire a coliziunior pe mare - scris, test grila, punctaj max=10, punctaj min=8.

Pentru inscriere la examen de conducator de ambarcatiune de agrement clasa “D” ( ape interioare) sunt necesare urmatoarele documente in original si copie):

-carte de identitate

-diploma studii

-adeverinta medicala, din care sa rezulte ca persoana este apta pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu motor si se obtine

-taxa de examinare este de aproximativ 500 lei (difera de la o capitanie la alta).

Documentatia pentru examen (Colreg, Regulament navigatie Dunare, Manualul conducatorului) o puteti gasi pe site-ul Autoritatii Navale Romania:

http://www.rna.ro/servicii/Personal Navigant.html

Exista variante online cu testele grila:

http://testebarcad.blogspot.ro/

http://www.barcaholic.ro/vbquiz.php

Locatii Capitanii:

http://www.rna.ro/harta.html

Contact Capitanii:

http://www.rna.ro/Locatii/contact capitanii.pdf

adiwolf

Moderator
Membru personal
cel mai cinstit si fara probleme este obtinerea permisului pt barca, iar asta scuteste de multe probleme viitoare, pescarul care va dori un upgrade de motor mai puternic sau navigarea pe Dunare, Delta.

Salutare !!! Stie cineva care sunt caracteristicile unei barci cu motor sa poata fi condusa pe Dunare fara permis ? adica ce motor si ce dimensiuni trebuie sa aiba barca sa nu trebuiasca permis si nici inmatriculare ? Multumesc !

adiwolf

Moderator
Membru personal
motor sub 3.76kw ~ 5cp
barca sub 7m
cum nu cred ca te vei duce cu yahtul la pescuit, trebuie sa ai grija sa nu depasesti clasa de motorizare, adica cei 5cp

gyrgy

Biban
motor sub 3.76kw ~ 5cp
barca sub 7m
cum nu cred ca te vei duce cu yahtul la pescuit, trebuie sa ai grija sa nu depasesti clasa de motorizare, adica cei 5cp
Asa stiam si eu de la un fin de-al meu. E asemanator intrucatva cu situatia celor care conduc motoscutere si nu au nevoie de cat de buletin...

adiwolf

Moderator
Membru personal
Intentionez sa-mi cumpar una de max 4m lung si 4cp motor
pune la buget motorul la maxim, mai ales daca achizitionezi o barca mai mare.
mai devreme sau mai tarziu vei dori sa te misti mai repede sa nu mai pierzi timp pretios pe drumuri asa ca va fi nevoie de un motor mai puternic

adiwolf

Moderator
Membru personal
revin pe acest subiect cu update important pt cei care nu au avut inspiratie sau timp sa obtina permisul de navigatie.

"Conform OMT 527/2016 condițiile de obținere a certificatului internațional de conducător de ambarcațiune de agrement au fost schimbate.
Dacă până acum, pentru cei care doreau obținerea acest certificat era necesar doar un examen la căpitănia de port, de anul acesta este necesară și absolvirea cursului ”Manevra navei cu vele” ce este efectuat cu un formator autorizat ANR."

http://seaman.ro/autoritatea-navala-romana-legislatie-modificata-privind-obtinerea-certificatului-de-agrement/

inca o taxa/spaga in plus capzid

Poi eu am dat in vara si nu mi-a cerut nimeni nici un curs. Ma intrebat daca vreau si pentru vele si acolo aveam nevoie da pentru C si D nu.

Wurger

Somn
Probabil in curand va trebui sa ai si atestat de scafandru.
Si daca nici cu asta nu-i sperie pe toti, certificat de cosmonaut amator.

adiwolf

Moderator
Membru personal
nici macar nu este vorba de a "speria" pe cineva, pur si simplu au dezvoltat metoda de a mai strange niste bani in plus de la fraieri, pentru acelasi lucru, intr-un cadru legal nervosrau

Wurger

Somn
Pe langa banii pe care ii strang direct mai sunt si banii de salarii din care sunt platiti cei x angajati. Adica de la buget. Adica tot de la fraieri.
Aprobarea aprobarii in triplu exemplar, necesara pentru obtinerea aprobarii de a avea permisiunea sa ceri sa faci ce faceai inainte fara sa fie nevoie de aprobare.

MihaiP

Biban
Sunt curios daca prin anularea celor jdemii de taxe de catre maretul guvern, a fost anulata si taxa pentru permis de ambarcatiune.
Cei care stiti ceva in sensul asta ar fi bine sa postati, ca sa stim cu toii daca mai dam banu` sau nu. De dat il vom da la scolile de legislatie Bash

Alin Ms

Somn
Sunt curios daca prin anularea celor jdemii de taxe de catre maretul guvern, a fost anulata si taxa pentru permis de ambarcatiune.
Cei care stiti ceva in sensul asta ar fi bine sa postati, ca sa stim cu toii daca mai dam banu` sau nu. De dat il vom da la scolile de legislatie Bash
Uite tarifele pt Capitanoa Dej
IMG_3773.JPG

Ultima editare:

cristi80

Oblete
la Fair Play Boats din Giurgiu scolarizarea este 500lei.
nu am nicio legatura cu firma respectiva, eu am terminat cursul la ei.
daca postarea e considerata reclama se poate sterge.

AlexH

Moderator
Membru personal
Ce curs te-a costat 500 lei, cel de pregatire pt D sau cel de "manevra a navei cu vele"?

bogdan_m.

Biban
Eu am facut in 4 februarie 2017 cursul C si D la Dej - 250 eur.....
astept examenul......probabil voi mai plati...50 eur examen D + 50 eur examen C + 50 eur taxa eliberare permis... ceva de genul , nu stiu exact.

Septimiu

Salau
In cazul permisului de port arma s-a eliminat fix numai costul carnetului (vreo 2 sau 3 lei) dar a ramas taxa de procesare de 100LEI. Foarte probabil sa fie la fel si cu permisul de navigatie.

Sus