Examen permis navigatie agrement

adiwolf

Moderator
Membru personal
Eu am facut in 4 februarie 2017 cursul C si D la Dej - 250 eur.....
astept examenul......probabil voi mai plati...50 eur examen D + 50 eur examen C + 50 eur taxa eliberare permis... ceva de genul , nu stiu exact.
adica ai "facut" cursul intr-o zi?! iar "taxa" a fost 250 euro?!
mult, foarte mult.
mai ales daca tinem cont ca taxa de permis mai este 100 euro pentru fiecare categorie in parte
ajunge sa coste permisul asta cat valoarea unui motor de barca capzid

cristi80

Oblete
astept examenul......probabil voi mai plati...50 eur examen D + 50 eur examen C + 50 eur taxa eliberare permis... ceva de genul , nu stiu exact.
eu am dat examen la Galati pe 13 februarie, pe langa dosar(exam.psihologic,adev.medicala,curs ambarcatiuni,diploma de studii,C.I-originale si copii simple),taxa examinare aprox.470 lei.
dupa examen reusit- taxa eliberare permis aprox.67 lei(din nou toate actele si copiile mentionate mai sus).
in cazul cand se pica examenul, taxa de examinare se pierde.
ce am scris mai sus este valabil pt categoria D.
cam asta a fost la Galati.

bogdan_m.

Biban
adica ai "facut" cursul intr-o zi?! iar "taxa" a fost 250 euro?!
mult, foarte mult.
mai ales daca tinem cont ca taxa de permis mai este 100 euro pentru fiecare categorie in parte
ajunge sa coste permisul asta cat valoarea unui motor de barca capzid
exact
totul intr o zi.....C si D....asta a fost... mult dar nu mai aveam alta sansa.....ce nu facem noi pt pescuit.....trebuie neaparat sa l am pana la delta....nu mai inchiriez si barcagiu....la 100 lei pe zi doar barcagiul in 2 iesiri de cate 8 zile mai ca l am rezolvat

Wurger

Somn
exact
totul intr o zi.....C si D....asta a fost... mult dar nu mai aveam alta sansa.....ce nu facem noi pt pescuit.....trebuie neaparat sa l am pana la delta....nu mai inchiriez si barcagiu....la 100 lei pe zi doar barcagiul in 2 iesiri de cate 8 zile mai ca l am rezolvat
Nu te supara dar ce inseamna barcagiu 100 lei pe zi ? Inseamna ca ii dai lui 100 si pt 5 ore si pt 10 ore in functie de cat poti tu sa stai la pescuit ? Sau are un nr de ore fixe ? Sau...in ziua aia e al tau ?
Nu vorbesc de benzina. Aia stiu ca e separat.

bogdan_m.

Biban
Nu te supara dar ce inseamna barcagiu 100 lei pe zi ? Inseamna ca ii dai lui 100 si pt 5 ore si pt 10 ore in functie de cat poti tu sa stai la pescuit ? Sau are un nr de ore fixe ? Sau...in ziua aia e al tau ?
Nu vorbesc de benzina. Aia stiu ca e separat.
la 100 lei pe zi ....in ziua aia e al tau..stai pe apa cat te tine si de plimba unde vrei si cat vrei si cata benzina ai..acum difera de la pensiune la pensiune...sau cum te intelegi cu ei..in plus mai dai 150 barca pe zi....

RNN57

Salau
Eu plătesc în palinca barcagiul. 2 bidoane de 5 litre din aia de mar (maxim 150 lei costa cumpărarea lor) și încă 500 lei banu jos. Și suntem 2-3 când ieșim. Deci ajung undeva la 150 lei pt barca și pescuiala pe 5-6 zile. Mai mult decât ok zic eu.
Din 2007 apelez la aceeași băieți. Ii anunț doar cu vreo 1 săptămâna înainte ca venim.

Pe clisura Dunarii e alta treaba, acolo am fost detașat cu serviciul din 2008 - 2011. Ma cunosc bine cu frontieristii pescari.

Octav

Oblete
Salutare ! Eu am dat examen pe 10 martie la Tulcea. Taxa de examinare este contravaloarea a 105 € . Adica 473 lei. In februarie am facut cursul de navigatie care a costat 700 lei. 3 sedinte teorie si o sedinta practica pe Dunare. Acum urmeaza sa merg maine la capitanie sa vad ce acte si ce bani mai trebuie pentru permis.

adiwolf

Moderator
Membru personal
deci un cost de 260 euro / permis
si asta doar pentru cei care au fericirea sa aiba scoala si capitania in orasul lor de resedinta, altfel...........intervin costuri majore de deplasare care dubleaza practic valoarea acestui permis

AlexH

Moderator
Membru personal
Unde mai exact ai facut aceste cursuri? Cursul pt manevrarea ambarcatiunii cu vele nu mai e obligatoriu?

bogdan_m.

Biban
am scapat ..... si de bani...dar sunt multumit
si de organizare si de tot.
un pic scump dar recomand....nu ve-ti avea probleme
250 eur curs C+D
300 eur examinare C+D+ taxe eliberare permis
cazarea si spritz-ul nu se mai socotesc

AlexH - ambarcatiuni cu vele e categoria S daca nu ma insel. daca ambarcatiunea cu vele are si motor ..... nu e obligatoriu, e suficient C(6 mile de la tarm).
Daca are doar vele, da

Atașamente

adiwolf

Moderator
Membru personal
felicitari!
dar al dracu de scump - presupun ca se reduce la jumate pentru o singura categorie gandescccc

Buna ziua domnilor
Va rog sa incercam in aceasta conversatie sa ne informam in legatura cu datele calendaristice la care diferitele capitanii de porturi zonale organizeaza examen de categorie D si C pentru cursantii absolventi ai scolilor de conducere ambarcatiuni. Cred ca ar fi mult mai util sa aflam din timp cand va fi si pe unde organizat un astfel de examen. Parerea mea e ca a afla ulterior are cel mult valoare informativa .......nicidecum practica si mai apare si realitatea ca preturile difera mult de la zona la zona.
De exemplu la Timisoara e vreo 650 lei scoala iar la litoral e 900.
Examinarea la Timisoara e 450 lei.
Preturile de mai sus sunt pentru categoria D.
Deci .....stie cineva ceva exact legat de planingul de examinari prin diverse capitanii?

AlexH

Moderator
Membru personal
Pot sa va spun ce raspunsuri am primit eu:
Dej:
Viorel Federiga <vfederiga@RNA.RO>
To
Alex
Apr 3 at 9:52 AM
:Buna ziua!urmatoarea sesiune de examene conducator ambarcatiuni de agrement va fi in luna iunie.Va trimit atasat actele necesare pt dosar.Ne outeti contacta la 0264-216340.O zi frumoasa!"

Giurgiu:
"Primul examen are loc la Capitania Giugiu in data de 28.04.2017 iar inscrierile trebuie facute cu o saptamana inainte de examen.
Documente necesare pentru examenul de la ANR

2 foto tip pasaport
copie CI
copie diploma de studii ( orice diploma de absolvire a unei forme de invatamant )
adeverinta medicala ( de obicei este eliberata de catre medicul de familie si trebuie sa fie " clinic sanatos " sau " apt pentru a conduce ambarcatiuni cu motor "
examen psihologic ( la fel ca examenul pentru permis auto ) " apt pentru a conduce ambarcatiuni cu motor ".

Atasat aveti si actele pt inscriere examen primite de la Capitenia Dej.

Pana acum cel mai ieftin curs pt cat. D am gasit la Fair Play (http://www.boats-yachts.ro/): Costurile scolii de pilotaj sunt 500 de lei / clasa. Costurile instruirii practice sunt 100 de lei / clasa, trebuie doar sa va prezentati la examnul de absolvire a cursului.
La Dej, prin bunavointa colegului Bogdan_m, pot sa va spun ca la Sail Adventures, clasa D e 150 eur, la care se adauga cheltuielile cu cazarea pt ca tine 3 zile cursul.

Atașamente

Eu zic ca cine vrea permis merita sa faca un efort și să îl ia la Dej. O sa inteleaga acolo de ce. Eu acolo l-am luat și au venit din toată țara la examen. Daca l-a luat un nene de peste 60 de ani care atunci ă deschis prima dată un calculator atunci chiar se poate.

bogdan_m.

Biban
Eu zic ca cine vrea permis merita sa faca un efort și să îl ia la Dej. O sa inteleaga acolo de ce. Eu acolo l-am luat și au venit din toată țara la examen. Daca l-a luat un nene de peste 60 de ani care atunci ă deschis prima dată un calculator atunci chiar se poate.
recomand Dej....dai un ban si stai in fata....
ma voi inscrie la dl Federiga si pentru permis port arma.....el face si aceste cursuri...examinari...etc.....si fara figuri in cap...te inscrii..platesti...faci tot ce zice el si....garantat vei fi multumit.
cel putin la permis conducere asa a fost....faci cum zice el si ai ce vrei.....binenteles platesti.

Sus