Experimente

PUPU

Stiuca
O idee pt cei care schimba gumele folosind acelasi jig si care nu agreaza pe cele no collar caci de ce cele cu sau wire keeper nu mai vorbim.Se pot intepa de multe ori, mai nasol ramine de la contraspinul carligului. Eu mi le torn doar pt Dunare.

Atașamente

• DSC00327.JPG
    DSC00327.JPG
    180,6 KB · Vizualizări: 124
  • DSC00322.JPG
    DSC00322.JPG
    348 KB · Vizualizări: 107

alexei

Oblete
Salutare,

Da, faina si productiva metoda . Poate fi aplicata si la jig-uri :

Singurul dezavantaj pe care il vad este ca nu poti face gume laminate. Adica ma rog, ai putea o laminare pe "verticala" - coada sau capul de o culoare iar corpul de alta :

s-l1600.jpg

Dar daca iti propui sa le vopsesti sau sa le "fardezi" dupa , merita incercata metoda .

Sincer nu m-as juca cu flexul nici macar pentru un test, din simplu motiv ca are o turatie mult prea mare si ajunge foarte rapid la acea turatie .
Poate o idee mai buna ar putea fi o bormasina (ai turatii mai mici si posibilitatea reglarii turatiei ) .

Cazul ideal ar fi o actionare cu un motor electric comandat de un convertizor de frecventa...asta e ce vezi in clipul ficiorilor de la bait mold postat de tine.

alexei

Oblete
Sa il folosesti sanatos si sa te bucuri de el nnnoroc
Nu stiu de ce in capul meu flexul e doar cu turatie fixa si foarte mare Durereeee probabil cum il folosesc destul de rar ...

Oricum nu cred ca pentru aplicatia de mai sus e nevoie de o turatie foarte mare, pana la urma plastisolul gata de turnare este destul de fluid ...

adiwolf

Moderator
Membru personal
Nu stiu de ce in capul meu flexul e doar cu turatie fixa si foarte mare Durereeee

pentru ca 95% dintre ele asa si sunt.
mai am unul fix asa si tocmai de aceea am cumparat pe asta - lucrul cu el se schimba foarte mult, incomparabil fata de clasice.

revenind la topic si idee, oare matrita pt turnare nu se poate printa 3D?! sau materialul printabil este mult prea slab pt asa ceva?

alexei

Oblete
mai am unul fix asa si tocmai de aceea am cumparat pe asta - lucrul cu el se schimba foarte mult, incomparabil fata de clasice.
Bine de stiut...

revenind la topic si idee, oare matrita pt turnare nu se poate printa 3D?! sau materialul printabil este mult prea slab pt asa ceva?
Teoretic se poate, dar cu ceva limitari...majoritatea materialelor folosite in printarea 3D prin tehnologia FDM (cu rola de filament) au o rezistenta la caldura destul de mica - pana in 100 de grade Celsius .

Totusi, cu setarile si materialele potrivite se pot obtine rezultate decente si cu matrite printate 3D, dar cu pauze destul de mari intre turnari, astfel incat matrita sa se raceasca .
Pentru o utilizare intensa, cu multe turnari, aluminiul este alegerea corecta .

Eu folosesc printarea 3D pentru printarea matritelor de prototip ale gumelor pe care le mai fac ca si hobby .
Pe mine ma ajuta foarte mult pentru ca imi scurteaza timpul de la idee/schita - la prototip fizic gata pentru testare.
Un alt avantaj este ca e relativ ieftin si pot implementa foarte rapid modificari de la un prototip la altul, pana ajung la evolutia dorita...pitici multi si cu chef de lucru... Bash

Mai jos , o matrita printata 3D cu un proto care e in lucru dar care nu mai reusesc sa il termin din lipsa de timp...

IMG_20210813_202658.jpg

Espasia

Somn

Flex mă nene, F L E X........Mă zăpacești tu, permanent, cu polidiscul tau.
Ce are mai multe discuri? De-i spune polidisc? Sau poli? - magnetici sau electrici ?!?!?....... nanana roflmaooo nanana roflmaooo nanana roflmaooo - . Zii ! Zii ceva.....!!!bucuriemare, Daca ai curaj.

PS. Hai nu te supara pe mine, ca maine, poimâine se umple Bradișorul cu apă și poti sa mergi la pescuială........si poate ma iei si pe mine.....worthyclappinggofishing.

adiwolf

Moderator
Membru personal
electricienii mai la vale va rog, nanana
explicatiile tehnice si lingvistice dupa program, meditatii = 150 lei/ora (pt prieteni!, ca te cunosc, firai tu sa fi de hodorog!)smoke

Okama

Somon
Flex mă nene, F L E X........Mă zăpacești tu, permanent, cu polidiscul tau.
Ce are mai multe discuri? De-i spune polidisc? Sau poli? - magnetici sau electrici ?!?!?....... nanana roflmaooo nanana roflmaooo nanana roflmaooo - . Zii ! Zii ceva.....!!!bucuriemare, Daca ai curaj.

PS. Hai nu te supara pe mine, ca maine, poimâine se umple Bradișorul cu apă și poti sa mergi la pescuială........si poate ma iei si pe mine.....worthyclappinggofishing.

De fapt e polizor unghiular. Dar lui adi ii plac diminutivele.

kingofbeasts

Rod Builder
Și eu tot flex cu turația reglabilă am și la cum am văzut ca se învârte discul băieților din clip are cel puțin 1000 de ture și aia e plaja minima la flexul meu deci, ar trebui sa meargă . Ca o paranteza, flexul cu turația reglabilă îți creste cam cu 50% minim varietatea aplicațiilor le care se pretează scula cu pricina ulterior, suplinind cu succes existența unui polizor clasic in garaj in majoritatea situațiilor și in multe cazuri, și alte scule inclusiv masina de găurit (data fiind diferența de putere a motorului de flex net superioară).
Contează foarte mult și ce accesorii ai la el (
)dar, pentru mine, a fost prima scula electrica cumpărată in Canada și cea mai importantanta din cele trei scule electrice pe care consider ca e bine sa le ai in garaj tocmai pentru ca in unele situații le poate înlocui cu succes pe celelalte două ( masina de găurit și fierăstrăul pendular) .
Revenind la gume , laminarea nu ma interesează pentru ca , din constatările mele de pana in prezent in raport cu ce am pescuit personal , gumele laminate mi-au prins mult mai puțin decât gumele turnate intr-o culoare de baza și vopsite ulterior cu accentele necesare pe burta și pe spate ( asta dacă nu pun prafurile de mică direct pe matrița la turnare și le scot gata vopsite de acolo ceea ce e cel mai de dorit pentru un rezultat optim) .
Ce ma interesează acum însă e sa fac o matrița de aluminiu după o guma deja existenta și asta înseamnă scanare 3d și prelucrare CNC însă încă n-am găsit pe nimeni dispus sa o facă deocamdată .
Oricum sistemul de mai sus , îți permite sa nu mai ai stocuri și , daca îl combini cu gumicicul eco din gelatina de bucătărie , îți permite sa-ti torni gumele dimineața pana îți bei cafeaua intainte de a pleca la pesti .

adiwolf

Moderator
Membru personal
adaptarile alea de cele mai multe ori te vor costa mai mult (timp si bani) decat o scula dedicata, in plus necesita cunostinte de adaptare si exploatare.
recomand intodeauna sa utilizati scule dedicate pentru ceea ce au fost proiectate, altfel exista riscuri majore de accidentare.
NICIODATA nu utilizati polidiscul/flexul/polizorul unghiular sau cum mai vreti sa il denumiti, pe post de circular mobil de taiere!!!!
NU puneti panze de circular (de taiere lemn) pe un astfel de dispozitiv, mai devreme sau mai tarziu va veti accidenta grav si ireparabil !!!

alexei

Oblete
Ce ma interesează acum însă e sa fac o matrița de aluminiu după o guma deja existenta și asta înseamnă scanare 3d și prelucrare CNC însă încă n-am găsit pe nimeni dispus sa o facă deocamdată .
Parerea mea e sa gasesti pe cineva care stie ce face si nu te astepta sa fie prea ieftin ...
Genul asta de matrite fac si baietii de la baitmold.com la preturi de peste 300 $ pentru cele din aluminiu, dar datorita situatiei actuale din Ucraina si-au suspendat momentan activitatea.
Mai exista si varianta mai ieftina , frezata in "artificial stone" dar nu am experienta cu asa ceva, deci nu ma pronunt .
Dar sigur vei gasi firme care fac asa ceva in Canada sau State...

Daca tot esti decis sa investesti bani intr-o astfel de matrita, o idee buna poate fi sa o faci pentru doua marimi ale aceleiasi naluci sau chiar pentru doua modele favorite .
Atata timp cat sunt frezate alternativ si in acelasi numar de cuiburi, ar trebui sa rezulte o matrita echilibrata .
Ultimul lucru pe care ti l-ai dori intr-un astfel de sistem cu turatii peste 1000 RPM, sunt vibratiile ...

kingofbeasts

Rod Builder
Mai am o varianta înainte de a încerca sa găsesc pe cineva pentru matrița de aluminiu , tocmai mi-a fătat mintea un pui și vreau sa văd ce iasă . E o adaptare a sistemului cu injector doar ca pe invers și anume ( in loc de a turna plastisol in injector și sa-l împing sub presiune in matrița o sa fac o matrița gravitațională cu rezervor tip pâlnie deasupra și scot forțat aerul cu o siringa sau cu o mică pompa de aer pe la baza ei și prin efectul de succtiune astfel creat se va umple practic matrița ). Matrița rămâne una de silicon pe moment și astfel îmi fac treaba ieftin și fără sa ma rog de nimeni . O sa va țin la curent ce iasa.

Sus