Fir bun pentru stiuca

manns

Stiuca
Hai ca m-am straduit putin sa fac niste poze mai elocvente, chiar si asa in lipsa unui microscop digital e complicat de redat cu exactitate cum arata firele in realitate. Si eu pe ape curgatoare folosesc tot PP-ul, cel cumparat din State, KastKingul l-am luat din curiozitate si e pus pe echipamentul de "portbagaj" (compus din mulineta Tica si o lanseta Penzil)...si eu sunt curios cum se comporta in timp.
kastking 1.jpg
kastking 2.jpg
kastking 5.jpg
kastking 6.jpg
kastking 7.jpg

manns

Stiuca
Intre timp am mai pescuit firul vreo 5 partide, concluzii : s-a decolorat (asta nu ar fi o mare problema), cel mai mare inconvenient e distanta lanseului,am pescuit cu greutati mici ,voblere 3-10gr si am constatat ca desi firul a devenit foarte matasos ,datorita impletiturii frecarea prin inele e accentuata . Cu YGK-ul de 16 lb pus pe aceeasi mulineta, distanta lanseului e dubla . Una peste alta, un fir bun de tavaleala pe locurile dificile.

CostinV

Oblete
Salut,

Animez din nou topicul asta. Doresc sa ma folosesc de experienta colegilor de pe forum in alegerea unui fir pentru stiuca in Delta. Deoarece pescuim de regula mai multi in barca, nu iau multe lansete (maxim 2) iar lanseta pentru stiuca ajunge sa pescuiasca si dupa avat, salau, etc, in functie de cat de prost merge ziua :)

Tocmai de aceea eu caut sa am un fir cat mai subtire posibil, pastrand insa limitele sigurantei. Am gasit ca diametrul 0.14-0.16 mm imi ofera asta. Pescuiesc in Delta in marea parte cu oscilante urmat de voblere, gume si cate o rotativa cand ma plictisesc :)

Am avut Sufix 832, 0.148 de care am fost multumit ca si rezistenta, scamosare (sau lipsa ei), insa sunt total dezamagit de cum isi pastreaza culoarea. Ultimii metrii devin albi in prima zi de pescuit...

Mentionez ca pescuiesc exclusiv cu echipament de spinning si cu struna de titan.

Doream o parere sau o ierarhie in ceea ce priveste urmatoarele fire catre care ma orientez ca sa inlocuiesc Sufix 832.

- Daiwa Tournament X8 Evo - cred ca daca e castigator voi lua Dark Green nu Chartreuse.
- YGK G-Soul X8 upgrade - vad ca este laudat de pescarii de salau.
- Sufix 131 Braid - Sora lui din 8 fire mi-a placut, mai putin cum pastreaza culoarea. Am vazut aici pe forum ca trendul de decolorare se pastreaza si la varianta mai scumpa.

Ma intereseaza lungimea lanseului. Investesc mai mult pentru ca vreau ca firul sa nu retina apa, sa minimizez zgomotul prin inele si sa evit rupturi aiurea (Daiwa J-Braid mi-a mai pocnit in lanseu). La fel, doresc sa isi mentina profilul rotund cat mai mult timp si culoarea (sa nu devina chiar alb).

O alta caracteristica pe care o caut este ca diametrul sa fie aproape de cel declarat. Eu vad ca asta minimizeaza cat de mult pluteste firul si cum afecteaza naluca.

Daca imi puteti da o parere sau ierarhizare bazata pe experienta voastra cu aceste fire, va raman recunoscator :)

Multumesc!

Ultimii metrii devin albi in prima zi de pescuit...
Primii metrii. zimbettt
Evo x 8 folosesc pentru bibi si salau,in varianta 0,10 chartreuse.ca orice fir e normal sa se decoloreze,dar nu in prima zi si nu e chiar alb,are cateva partide bune.se lansează excelent.
La stiuca am un j-braid de 0,22 sau 0,23 nu mai stiu exact,dar e pe cast si isi pastreaza culoare mai bine fata de spinning.nu am avut probleme cu el.
In variant de 0,14-0,16 nu am folosit nici un fir,dar cred ca te-ai descurca cu un Evo x 8.

Primii metrii. zimbettt
Evo x 8 folosesc pentru bibi si salau,in varianta 0,10 chartreuse.ca orice fir e normal sa se decoloreze,dar nu in prima zi si nu e chiar alb,are cateva partide bune.se lansează excelent.
La stiuca am un j-braid de 0,22 sau 0,23 nu mai stiu exact,dar e pe cast si isi pastreaza culoare mai bine fata de spinning.nu am avut probleme cu el.
In variant de 0,14-0,16 nu am folosit nici un fir,dar cred ca te-ai descurca cu un Evo x 8.
E bun j-braidul pe cast? Adica nu se ingroapa spirele in tensiune?

Am luat un Sunline x4 de 0.20mm, dar pare ca se ingroapa. In plus isi cam respecta diametrul...ma asteptam sa fie mai gros.

CostinV

Oblete
Primii metrii. zimbettt
Am notat ca am gresit capatul la care faceam referire :)

Ai experienta si cu YGK si cum se compara cu Evo X8?

Ai dreptate, ma astept la o decolorare insa cu Sufix 832 am avut experienta relativ neplacuta, culoarea pierzandu-se aproape in totalitate. Am ceva retineri in a vopsi firul cu marker, s-a mai discutat in acest post. Poate este vorba de vreun lot mai bizar insa am retineri in materie de Sufix 131 pentru ca probabil vopsirea are loc in aceeasi fabrica (doar o presupunere).

Asa ca in mintea mea lupta este intre Evo X8 si YGK G-soul in primul rand, in cazul in care nu se gaseste cineva care sa dea detalii despre Sufix 131. Pana acum experienta mea cu decoloratul se regaseste si in postari pe forum alor alti utilizatori pentru Sufix 131.

Am notat ca am gresit capatul la care faceam referire :)

Ai experienta si cu YGK si cum se compara cu Evo X8?

Ai dreptate, ma astept la o decolorare insa cu Sufix 832 am avut experienta relativ neplacuta, culoarea pierzandu-se aproape in totalitate. Am ceva retineri in a vopsi firul cu marker, s-a mai discutat in acest post. Poate este vorba de vreun lot mai bizar insa am retineri in materie de Sufix 131 pentru ca probabil vopsirea are loc in aceeasi fabrica (doar o presupunere).

Asa ca in mintea mea lupta este intre Evo X8 si YGK G-soul in primul rand, in cazul in care nu se gaseste cineva care sa dea detalii despre Sufix 131. Pana acum experienta mea cu decoloratul se regaseste si in postari pe forum alor alti utilizatori pentru Sufix 131.
De la ygk nu am folosit nici un fir,dar o sa iti răspundă cei care il folosesc. thumbsuuuup

De la ygk nu am folosit nici un fir,dar o sa iti răspundă cei care il folosesc. thumbsuuuup
De fapt am folosit eggi metal x4,acum mi-a picat fisa. Durereeee
Rezistent,dar foarte zgomotos.

Wurger

Somn
Pe mine culoarea ma ajuta sa reperez firul atata timp cat pestele sau doar naluca e la distanta si vreau sa pot conduce ce e la capatul firului pe langa obstacole. Deja cand e la 5m nu prea mai conteaza ca.l vad si daca e alb. Poate voi aveti alte experiente.
Majoritatea firelor sunt vopsite cu un colorant (nu pigment) pulbere, asa ca rezistenta in timp e scazuta. Unele sunt acoperite cu un strat de protectie ca o ceara (teflon socsigroaza ) si rezista mai bine, dar la spinn unde se freaca in plus de galet se duce mai repede.
Am avut o surpriza placuta cu un kast king super braid x9 care din verde s.a decolorat la galben. Deocamdata e la a 4a partida. Mai vedem.

L-am folosit eu pe cel portocaliu.
Ia multa apa si se scamoseaza repede.

Daca vrei pentru stiuca iti recomand , sufix matrix pro de 20lbs.
E galagios , dar nu ia apa si rezista foarte bine la vegetatie si socuri.

Florin P

Stiuca
Da. Cauta altceva.
E bun de legat via, se vede de la distanta datorita (ori din cauza) diametrului mai mare decat cel anuntat si nu ia apa cata vreme nu ploua.
De evitat si fluorocarbonul Caperlan. Inca il am...

Sus