• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Fire folosite la pescuitul avatului

YGK e un fir foarte subtire. Dar cel mai bine e pe incercate. Chiar sunt curios de un review dupa cateva partide cu el la avat.

E foarte bun YGK la avat, il folosesc de 3 ani si nu am avut probleme.
De aceea se foloseste 1 m de fluorocarbon, sa eviti frecarea textilului de obstacole, tot asta il folosesc si la salau pe Olt si e ce trebuie.
Si PP si YGK sunt foarte bune daca le folosesti unde trebuie, pe Dunare eu n-as da cu YGK de 22 lb ;)

Alo ,alo, dragi colegi văd că a trecut anu și nu ați mai spus nimica despre textile,bune pentru avat.meeting
Oare de atunci nu a-ți testat nimic,chiar nici o părere???
Oare nu a-ți fost la pescuit de avat?gandescccc

Tot pe Olt folosesc YGK de 30lbs. și acum în ultimele partide am încercat și Sunline Siglon de 25lbs. Sunt puțin mai groase dar nu ma deranjază și conferă mai multă siguranță, mai ales daca intră și avați mai răsăriți.

chiar daca multi spun ca nu e ceea ce trebuie eu continui sa pescuiesc bine de tot cu PP de 8 sau 10lbs ... si in anumite cazuri 15.

am incercat mai multe dar la conditiile in care pescuiesc este cel mai bun dintre toate pe care am pus mana.

ps: evident cu ceva inaintas ... de regula mono de 0,3 si rareori FC de 0,35. Al doilea doar pe timp de iarna cand apa este limpede ca lacrima si consider ca orice detaliu conteaza.

In cele mai multe situatii, folosesc mono de 0.22. Acum am trecut pe Stroft (postat la ultimele achizitii). Mai iau cu mine: mono de 0.20 Tortue super fluor si mono de 0.25 Cralusso Prestige Fluo, folosit rar (in craci, si alte obstacole).
Folosesc textil doar daca renunt la rotativa si helic, altfel fac carcei pe textil apoi peruci.
Deocamdata nu am textil de top, intentionez sa-mi iau; m-am saturat de desfacut peruci(la ultima am desfacut 2 ore pe ceas, la lumina frontalei sa nu deranjez toata casa).
Ori comit vreo greseala de care nu-mi dau seama...gandescccc

Deocamdata nu am textil de top, intentionez sa-mi iau; m-am saturat de desfacut peruci(la ultima am desfacut 2 ore pe ceas, la lumina frontalei sa nu deranjez toata casa).
În general cu textilele de slabă calitate ai toate șansele să faci peruci însă mai sunt multe alte motive:tambur prea încărcat, arunci greutăți prea mici cu firul prea gros,lanseta,inelele,mulineta etc,etc

In cele mai multe situatii, folosesc mono [...]
Ti-Ai răspuns singur la intrebare in același mesaj :) mono e pentru stationaristi și pentru iarna :p
Dacă dai cu rotative fa-ti antirasicitor ( am postat pe undeva pe forum cum se face) ;)
Dincolo de asta , in ecuație cel mai mult contează mulineta și cât de mult e încărcat tamburul.
Învață-te sa stopezi năluca in aer chiar înainte de contactul cu apa ( in felul asta ai și primele spire întinse pe tambur ) .

Obisnuiesc sa fac lucrul asta.
Nu incarc nici "tamburul pana in buza" stiu care sunt urmarile.

Aici s-ar putea sa am deficit Durereeee
Daca ai putea sa detaliezi.
2 lucruri la mulinete contează la capitolul asta și anume modul in care asaza firul și galetul . Pe de o parte unele mulinete au un Șanț la galet care previne parțial răsucirea firului . Pe de alta parte , cu cât numărul de spire puse pe tambur la o tura sus-jos e mai mare, cu atât mai bine sta firul pe tambur și pleacă mai greu de acolo in mod necontrolat . Unele firme au încercat cross-wrapul care are și el un efect in sensul asta însă , pana in prezent, cel mai bun sistem de așezare a firului pe tambur e cel de la Shimano .

"mono e pentru stationaristi"gandescccc

Eu folosesc numai mono la avat și la știuca dacă mă duc dedicat pentru ei ....
E opțiunea ta și dacă tu te simți confortabil așa e mai mult decât ok. nnnoroc

Eu pe de alta parte, consider ca in spinning o parte din plăcere vine din tac/atac și modul in care firul transmite informații de sub apa și , din punctul asta de vedere, textilul e de nebătut .

Tocmai...
când stiuca " împinge naluca cu botul" mono Ii ascunde multe
Iar "tac-ul " ?! de avat pe textila ia lanseta din mana.
SI cum bine știm n-are nici oase in gura..
Na .. cum ai zis :fiecare cum simte ,așa e bine.
nnnoroc

Iar "tac-ul " ?! de avat pe textila ia lanseta din mana.
SI cum bine știm n-are nici oase in gura..
Na .. cum ai zis :fiecare cum simte ,așa e bine.
nnnoroc
Depinde cu ce îl cuplezi ca dacă mergi cu o lanseta permisiva ( ceva moderat -fast sau chiar moderat) rămâi și cu lanseta și cu pestele și cu plăcerea atacului ;)

PS. Când știuca împinge cu botul înseamnă ca n-ai convins-o , schimbi năluca și/ sau prezentarea si o faci sa atace hotărât . :)

Depinde cu ce îl cuplezi ca dacă mergi cu o lanseta permisiva ( ceva moderat -fast sau chiar moderat) rămâi și cu lanseta și cu pestele și cu plăcerea atacului ;)

PS. Când știuca împinge cu botul înseamnă ca n-ai convins-o , schimbi năluca și/ sau prezentarea si o faci sa atace hotărât . :)
Astea sunt stas-uri ….. pentru începători mai ales.
Ideea e că textila nu transmite informații unilateral .
S-o lasam așa, că-i zăpacim .
Pe începători chiar daca nu-i topic pentru ei habarnam

Rine, ce mono folosesti la avat - grosime, firma, culoare.
Multumesc.
Florine, daca ne vedem in weekend, iti arat Okuma Helios sa vezi cum pune firul la 400 lei cat costa. Plus frana pe discuri de compozit care merge ceas si buza tesita ca la Shimano.
Eu am observat ca mai fac peruci pe fire care se uda si se lipesc spirele intre ele cand pleaca. Poate ti.e util.

@ Wurger..mai nou ,asta:
Asso Invisilk Pink de 0,24mm

Știu ,nu râde, ca-i roz da' e ok .
Până anul trecut am mai folosit și ultra cast verde de la acceasi firma.
Se așează bine pe tambur și sunt " fluide".