Folosirea caiacului la pescuit, avantaje si dezavantaje

... ce nu am amintit deloc pana acum , si in ceea ce priveste deplasarea este al 2-lea lucru important dupa modelul caiacului, este padela (vasla caiacului) si tehnica de padelare !!!!
... daca nu e ce trebuie (padela), si nu vaslim corect , oricine incearca pt. prima data se va alege cu senzatia de oboseala a mainilor....
.... cu caiacul trebuie sa ''zbori'' pe apa.... trebuie sa fie o plcere atat vaslitul cat si pescuitul....!!!
.... ganditi-va ca sunt multi care investesc mult in plimbari cu caiacul,....acele caiace de tura ....!!
... cu un caiac de pescuit trebuie practic sa fie un dublu castig , plimbare si pescuit thumbsuuuup

....nu va lasati influentati de ''barcute ascutite '' cu scaunele ridicate , si care va permit sa va ridicati in picioare .... in afara de acest lucru nu veti putea sa pescuiti balti mai mari de cateva sute de metri..... plus ca sunt f.grele...in jur de 40 kg.... Mai bine va luati barca cu motor !

AlexH

Moderator
Membru personal
Multumesc, cu acesta ultima postare cel putin pe mine mai lamurit in ceea ce priveste caiacul de pescuit. Oarecum trebuie sa imi reorientez cautarile spre altceva fata de ce aveam in cap. Pana atunci raman la barca.

Ovi18

Biban
Am pescuit si din barca si din canoe, in barca ai un pescuit confortabil cu un grad mare de libertate, in canoe nu prea. Nici caiacul nu-i departe da canoe.

Florin P

Stiuca
Vizavi de gradul de libertate, problema practica:
daca scapi în vreo bere că... arde soarele, cum o rezolvi cu vezica dupa? Din caiac... gandescccc
Cu barca e mai usor. Te întorci cu spatele la asistență si...cu stanga joci naluca vertical, nu tre sa tragi la mal si nici timpi morti nu ai.

îmi surâde ideea de a pescui din caiac dar încă nu sunt în căutarea unuia, dar am văzut topicul și ma gândeam că un caiac cu pedale e mult mai practic, ai mâinile libere pt pescuit și nu obosesc de la vâslit... în clipul de mai jos se vede acest caiac cu pedale...

orka

Salau
îmi surâde ideea de a pescui din caiac dar încă nu sunt în căutarea unuia, dar am văzut topicul și ma gândeam că un caiac cu pedale e mult mai practic, ai mâinile libere pt pescuit și nu obosesc de la vâslit... în clipul de mai jos se vede acest caiac cu pedale...
Pret pe masura,...adica cam mare ....

... e rapid dar nu duce prea multa greutate ....deci are mai putina stabilitate....:
.....CAPACITATE120kg, 264,55 lbs;....

....asta insa este un caiac bun adus de decathlon.... usor si rapid....: https://www.decathlon.ro/caiac-rigid-1-loc-id_8387865.html

....asta e facut dupa matrita unui model mai vechi de la ocean kayak.... capacitate 170 kg....

.... cele cu pedale de la hobbie... sunt destul de folosite , dar sunt caiace grele ....~40 kg....
..... nu le poate avea pe toate , si usor si instalatii.... :)

Vizavi de gradul de libertate, problema practica:
daca scapi în vreo bere că... arde soarele, cum o rezolvi cu vezica dupa? Din caiac... gandescccc
Cu barca e mai usor. Te întorci cu spatele la asistență si...cu stanga joci naluca vertical, nu tre sa tragi la mal si nici timpi morti nu ai.
... ori tragi la mal , ori te pui cu picioarele pe lateral.... ori cum fac eu daca e cazul....intr-un pahar sau sticla de plastic (cu gura mai larga), apoi varsat peste bord ...!

.....ori faci pe tine :)) .... ori te abtii.... :)

Am pescuit si din barca si din canoe, in barca ai un pescuit confortabil cu un grad mare de libertate, in canoe nu prea. Nici caiacul nu-i departe da canoe.
.... fals .... caiacul de pescuit nu are absolut nici-o legatura cu barca aia ascutita si ingusta numita canoe....
....daca ai fi putin atent la filmarile postate , ar trebui sa observi asta....
.... fata de o barca (idiferent care ) ai mult mai multa libertate in a te pozitiona si repozitiona fata de peste si locul de pescuit ....fara a deranja pestii, si fara a face o mie de manevre din vasle sau motor....

orka

Salau
... e rapid dar nu duce prea multa greutate ....deci are mai putina stabilitate....:
.....CAPACITATE120kg, 264,55 lbs;....

....asta insa este un caiac bun adus de decathlon.... usor si rapid....: https://www.decathlon.ro/caiac-rigid-1-loc-id_8387865.html

....asta e facut dupa matrita unui model mai vechi de la ocean kayak.... capacitate 170 kg....
In poze cu grupul vostru e un Grapner,te rog o parere despre el, se merita , adica are tinuta de drum,stabilitate,etc.... eu mi-as lua un Bilbao ,nu bat sute de km,doar plimbare si pescuit..

vioril

Biban
salutare Domnilor ! detin un caiac GRAPPER PIKE de 3,2m si 22kg . este cel mai tare caiac pentru pescuit . am testat feel free ( sunt grele si le manevrezi greu ) , bilbao ( nu ai sufficient loc -trusa spinning , sonar , apa , lansete 2 buc , etc ) , si alte caiace de la Grapper - insa nu sunt de mine . Nu am sa ma despart niciodata de acest Pike . am avut niste experiente mega memorabile pe Olt si pe Arges . Un singur lucru vreau sa-i reprosez : la o viteza a vantului mai mare de 22km/h - te stropeste cam rau pentru ca se sparge valul in el . Are locuri multiple pentru depozitat , foarte usor , rezistent la tavaleala , spatiu mic pentru depozitat si nu este pretentios la frig sau caldura deci poate fi tinut afara in curte sau pe balcon . am reusit sa dau afara somn de 35kg pe la Olt , stiuci , salai , am pescuit si la crap din caiacul acesta si am luat ten de 14-15kg , se poate folosi la pescuit plantat foarte lejer pentru ca poti pune sonarul pe el si te deplasezi cu o viteza foarte buna in comparative cu o barca gonflabila , etc, etc, etc.

Specificatii Caiac Bilbao
Lungime
3.00 m
Latime
0.78 m
Greutate
21 kg
Incarcatura maxima
120 kg
Capacitate
1 adult + 1copil
Greutate recomandata caiacist
40-100 kg

....daca la asta te referi, eu unul nu ti-l recomand in nici un caz....chiar daca nu bati distanta mare....
....mai mult o sa te chinui....
... nu tie directia , pt ca e prea scurt .... nu ai unde sa pui accesorii.... nu are portanta ....nu are stabilitate...
....parerea mea ca dai banii degeaba ,chiar si in conditiile amintite de tine !!!

de la bic mai degraba modelele scapa sau java....

Orka....daca esti din bucuresti ai avantajul sa poti testa din modelele pe care le avem noi ,daca ne cauti cand iesim pe apa , si iti faci singur o parere..... !!!

orka

Salau
Ok,multumesc, tine-m legatura.jos palaria
Caiac SitOnTop, compact și foarte manevrabil, pentru pescuit universal complet echipat pentru o partidă de pescuit. Materialul din care este făcut este polietilenă din clasa LLDPE cu inhibitori UV, ceea ce îl face durabil in timp, având totodată și greutatea redusă.

Brand: GRAPPER
Model: Pike
Tip: Sit-on

Date tehnice
Lungime: 2937mm
Lățime: 800mm
Înălțime: 426mm
Greutate: 21.5 kg
Capacitate de încărcare: 160 kg
Material: polietilenă LLDPE (produsă în SUA) clasț de reyistență UV 8 cu grosimea de 4.5mm evaluare. Materialul este elastic, rezistent și ușor de reparat.
Tehnologia de producție: turnare prin rotație la joasă presiune
Fundul caiacului: threemaran .................................Da ,asta e ,....ma batea un gand....gandescccc

orka

Salau
Specificatii Caiac Aqua Moon
Lungime
3.00 m
Latime
0.75 m
Greutate
22-24 kg
Incarcatura maxima
150 kg
Capacitate
1 adult
Performante

Manevrabilitate (9/10)

Directie (8/10)

Stabilitate (9/10)

Glisare (8/10)

Viteza (8/10)
* Evaluare realizata de echipa Hibiscus Sport. Punctaj valabil doar in cadrul acestei categoriiProgram

Mare (10/10)

Lac / apa linistita (10/10)

Rauri / apa linistita (10/10)

Rauri / ape repezi (6/10)

Surf (2/10)

http://hibiscussport.ro/produse/caiace/caiac-aqua-moon-2/#

…Sau asta ?

vioril

Biban
seaman foarte mult cu Grapper Pike , doar ca grapper pike are in plus fata de acesta un loc depozitare intre picioare si este mult mai ieftin .

https://grapperkayaks.eu/caiace-pentru-pescuit

iar pentru cine vrea acest model poate discuta direct la :

Tel: +40 745 008 210 – Radu

Regiunea București Vest (Chiajna)

Sincer , acest Grapper Pike este cel mai OK caiac pentru pescuit din toate punctele de vedere .

Sus