Fundeni Bălțatu

Nu am fost niciodata pe balta asta, doar am auzit vorbe, zvonuri, chestii pescaresti.
A fost cineva anul asta, poate sa ofere cateva informatii de baza ? Multam.

Wurger

Somn
Anul asta nu, dar acum vreo 2 ani am fost. Avea stiuca, destul de precauta. Se poate pescui pe 2 parti. Cea dinspre sosea are doar cateva locuri de acces prin stuf. Pe partea ailalta se ajunge in 2 feluri. Trecand prin apa cu masina peste stavilar. Nu stiu cat de safe e pe vremea asta sau ocolind mult spre Fundeni Frumzanesti pe un drum de pamant.
Balta e frumoasa dar nu stiu cat de aparata este. Eu pe partea dinspre sosea am pescuit de vreo 3 ori gratis ca nu m.a vazut nimeni sa.mi ia banii. Iti dai seama cum e cu braconierii.

davidg

Biban
Balta are, in materie de rapitor, preponderent stiuca. Bibanul si el destul de prezent, si rar somn si salau.
Taxa este de 80lei, se pot retine pana la 6kg de peste. Capturile peste 6kg se elibereaza.
Am fost anul asta de vreo 4 ori, am prins modest, doar stiuca. Ca pe orice apa, trebuie sa cunosti locurile. Se pescuieste de pe mal. Din toamna asta au si o barca pe care o pun la dispozitie, pt echipa de 2 pescari.
Pe pagina de FB a baltii am vazut capturi frumoase, in realitate mai putin. Deh, dupa pricepere si... noroc.
Balta are foarte multa agatatura. In general apa e mica, max 1, 1.5m. Din cate stiu eu, toamna, pana da frigul, e cea mai buna perioada pe Baltatu. Iarna, mai putin.

Sus