Funny

orka

Stiuca
Iubitul: Iubito, ai fost alaturi de mine la prima gripa...
Iubita: Da, iubitule, doar stii ca te iubesc...
Iubitul: Iubito, ai fost alaturi de mine la acel groaznic accident de masina...
Iubita: Da, ingeras, doar tin la tine atat de mult!
Iubitul: Pisicutzo, ai fost alaturi de mine cand mi-au murit parintii...
Iubita: Da, iubi...
Iubitul(zbierand): Mortii ma-tii, imi porti ghinion!

orka

Stiuca
O blonda apetisanta citea o carte in parc, pe banca. Bula se apropie de ea cu gand s-o agate.
- Ce carte cititi, doamna? intreba el.
- Teoria amorului. Aici scrie ca cei mai virili barbati sunt evreii si indienii.
- Doamna, dati-mi voie sa ma prezint: Itic Winnetou...
----------------------------------------

De ce isi iau oltenii doua pietre cind merg la culcare?
- Cu una sting becul, iar cu cealalta verifica daca au inchis fereastra!

Pi3.14

Stiuca
IMG-20220824-WA0000.jpg

AlexH

Moderator
Membru personal
Aia care le folosesc corect.....le culeg
Nu'ș ce să zic. Am adunat la prune când eram mic, de mi s-a urât. Și nu pentru gem, dulceață, marmelada sau alte dinăstea ce implica borcane.
La noi se mergea la coasă in ogrăzi, înainte de adunat. Se scuturau (se băteau) prunii și apoi le adunam de pe jos.
Poate greșesc eu, dar când mă gândesc la cules îmi vine în cap ca le iei direct din copac, înainte sa cadă, iar așa nu-s bune nici măcar pentru borcane.

Pi3.14

Stiuca
Nu'ș ce să zic. Am adunat la prune când eram mic, de mi s-a urât. Și nu pentru gem, dulceață, marmelada sau alte dinăstea ce implica borcane.
La noi se mergea la coasă in ogrăzi, înainte de adunat. Se scuturau (se băteau) prunii și apoi le adunam de pe jos.
Poate greșesc eu, dar când mă gândesc la cules îmi vine în cap ca le iei direct din copac, înainte sa cadă, iar așa nu-s bune nici măcar pentru borcane.
Exact asta e tehnologia. Doar ca dupa coasa dar inainte de batut, era o perioada de 1..2 sapt in care se culegeau alea cazute fara alt ajutor. Poate o fi doar "semantica zonei" diferita....

Stefan128

Oblete
După luna de miere:
– Iubitule, ce-ar fi să vindem barca ta de pescuit și undițele, că acum ești însurat, nu crezi c-ar fi cazul s-o cam rărești cu escapadele cu prietenii tăi dubioși? El o privește alb ca varul, cu o față terifiată.
– Dragul meu, ce ai? Te simți bine?
– Aaa, da…Pentru o clipă mi s-a părut că vorbești ca fosta mea soție.
– Poftim? Ai mai fost însurat!?
– Nu, n-am mai fost.

Sus