• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

G. Loomis Conquest

Eu vad o singura parte buna in asta, se vor gasi NRX mai ieftin :)
Ma îndoiesc dar sper sa ai dreptate. Nrxurile sunt super lansete la jig si nu sunt rele însă io unu nu ma impac cu inelarea, merge da nu mă împac. Problema e ca am unul custom , făcut bine si ..... Doamne , când il compar cu ăla de fabrică ...... e alta treabă, e superior.
Acuma Conquest are cam ce imi place dar e foarte scump. Poate sal găsim la prețuri mai accesibile pe viitor. La mâna a doua ma îndoiesc ca vor apărea curând, abia văd câte un nrx SH care are ceva timp

Claudiu

Administrator
Membru personal
La senzitivitate am scris ca e peste semnificativ NRX dar senzitivitatea nu e totul. Facuta custom e alta poveste dar sare calul rau :) . E un atribut primordial sa fie senzitiva lanseta pentru mine, dar eu nu car bete cu mine. Ies cu unul singur si pe apa caut si salaul cu gume, caut si stiuca cu gume, voblere, oscilante si cateodata cleanul. gloomis NRX este o lanseta dedicata salaului si bassului cu gume, de aceea am spus ca este mai slaba doar din punctul meu de vedere, al stilului de pescuit si al locurilor. Daca stateam la Bucuresti si mergeam des pe private sau balti unde cautam doar salaul, sigur Gloomis NRX ar fi fost alegerea mea. Daca va spun ca avand in vedere cele de mai sus as prefera si SC4 Cranker in favoarea NRX ma luati la pietre roflmaooo Cam pe AICI

Pentru nevoile mele senzitivitatea e f importantă pentru ca ma ajuta sa înțeleg mult mai bine ce se întâmpla sub apa. Sunt perioade când șalăul mănâncă extrem de fin sau se aseaza pe gumă si acolo lanseta face diferența ca săți dai seama. Când au chef de mâncare pai te descurci elegant si cu o lanseta caperlan.
Acuma revenind la modelul Nrx 852s pe care-l am si eu este adevărat ca duce mai puțin ca un medium xtreme scv ,se tine bine la pesti mai mari, este însă un băț de baltă. Acuma îți spun ca si pe Ebro nrxul meu la șalău ia electrocutat total, a scos bucăți de 4 kile fara probleme. Este adevărat ca nu era curent puternic si dădeam cu 7 gr plus guma. Cu scv am scos pesti de aceiași mărime da nu ma încântat precum Nrx nici pe departe.
Si Cosmin la bass folosesc si Imx si Nrx si Evergreen temujin si Kaleido. Toate imi plac. Pentru șalău pe balta Nrx in special 852 e perfect , 803 merge dar e mai rapid si unora nu le-ar place , scv merge la șalău , am scos si bass cu el dar nu ma impresionează la bass.
Am început cu Brandul st croix pentru ca aveam unde le vedea si am avut de la premier pana la extreme. Am mai păstrat extreme care e Ok.
Când am probat Gloomis mi-a plăcut mult mai mult exceptând montajul care nu e pe gustul meu dar aici a intervenit customul care e alta treaba.
In Gloomis foarte comod ma simt cu Glx cu care Mam învățat si merg excepțional de bine la pescuitul la jig.
Acuma văzând conquestu am rămas plăcut surprins de cum l-au făcut însă până nu-l văd nu ma pronunț însă am o presimțire ca e ce trebuie. Un clasic sjr Gloomis e ce trebuie la șalău. E un Fast curat care lucrează frumos pe vârf si intră pe rezerva de talon când e nevoie.
Acuma prețul nu mai e Ok si cum nu ma grăbesc vom vedea cum va evolua piața si prețurile in Europa.
Hai ca mam pus la scris romane si e târziu

Octavio multumesc mult pt raspuns insa cred ca nu ai inteles bine intrebarea,o sa te intreb cu alta ocazie pt ca nici eu nu am chef de povesti la ora asta si deja intram in off topic.
De m8ment il apreciez si pe asta pt cultura mea generala,insa nu pe asta il cautam.
Cu respect

Pentru cunoscatori, dar si pentru noi ceilalti mai mult sau mai putin instruiti, iata un film din 3 episoade, privind comparatia ce se face unor lansete de 100$ vs 500$.
Am pus aici aceasta poastare, fiinca am vazut din nou, comentarii despre doi mari producatori GLoomis si Shimano.

Acum in minivacanta, poate aveti timp sa vedeti aceste imagini. Mie imi place tipul, este cat de cat obiectiv, si face comentarii de bun simt.
Din pacate (dar nu si pentru mine sau cativa din acest forum), temele abordate sunt in mare majoritate pentru mulinete de cast, dar acest test comparativ se refera la lansete.
Enjoy

Comparatie lansete 100 $ vs 500 $

*

*

*

Cu stima,

AlexH

Moderator
Membru personal
Am vazut ca foloseste "flurocarbon ieftin" pentru testul de senzitivitate. Cred ca diferenta ar fi fost mai mare in cazul in care folosea un textil Super PE.

Secretul la achiziția unei scule de top e răbdarea si căutarea . Lansetele la SH sunt foarte Ok si in timp apar la prețuri bune si chiar foarte bune. Acuma care vrea un conquest cu siguranță nu-l va găsi SH in viitorul apropiat si nici la un preț decent.
La mulinetele SH e riscul mai mare față de lansete

Claudiu

Administrator
Membru personal
Superb, asta e un review cat se poate de bun dar povestea e foarte tare

octavio79 daca pui mana pe asa ceva sa stii ca abia astept o parere si poze cat se poate de detaliate. Ma gandesc ca avand practic ce numesc ei Mag Bass sunt mai puternice, intocmai ca GLX unde nu consider ca respecta plaja data de greutati ceea ce duce la o dificultate in achizitionarea ei fara sa o vezi fizic, pentru ca nu stii ce model sa alegi.

Ultima editare:
Mi-ar place sa ma joc cu o conquest D-asta da văz ca sunt greu de găsit. Sper totuși pe viitorul nu îndepărtat sa localizez vreuna.
Și Cosmin daca ai vreo nelămurire si eu îți pot a vre-o informație scrie-mi pe privat si daca stiu cu mare placere îți împărtășesc din ceea ce cunosc.