Gherle de vis...sau de cosmar

Wurger

Somn
Mi s-a parut o idee buna propunerea lui Mal de a infiinta acest topic.
Putem scrie la nervi, cand nimic nu s-a legat si toate ne-au fost impotriva, cand simtim o lacrima care tremura in coltul ochiului ca in desenele animate japoneze.
Sau putem scrie despre partide despre care stiam de la bun inceput ca vor fi gherle (eu am fost la mai multe d-astea) si totusi ne-am dus ca deh..... datoria.
Zic eu ca nu-i gresit nici daca scriem despre partide din trecut, care au ramas in istorie - gen te duci cu sperante in delta cu 5 insi, 3 zile si toata expeditia prinde 3 pesti si un rac.
Hai ca e un subiect mai bun decat ala cu "religia si credinta - ghid pentru incepatori".... n-am spus ce fel de incepatori si nici nu spun.
Putem sa facem si un top, unde pe primul loc vad pescari care au plecat la pescuit fara scule. S-au mai vazut si cazuri d-astea. Se numeste gherla tehnica prin impotență indusă.

Wurger

Somn
Ba ce oameni simpatici. Cum isi aduce ei aminte de cele mai frumoase momente !
Sper sa vina si altele ca uite asa intri in constiinta grupului. first

• Like
Reactions: Mal

AlexH

Moderator
Membru personal
As fi putut scrie in celălalt topic, dar am zis ca nu e cazul. Mai degraba va zic aici ca azi am împărțit cu AndreiSibiu o gherla frumoasa. Dinaia in care ai de toate, aer curat, putin soare, fara vant, numa peste nu ai...
Asta e, macar am stat la povesti.

In weekend am pescuit intr-un magazin din Buc, dar s-a lasat cu gherla . N-am putut sa zgudui nici unul dintre betele bifate de pe site. M-am multumit cu niste sfoara. In plus, mi s-a bulit iarasi display-ul telefonului. Extended gherla gandescccc Bine ca nu apucasem sa iau bat...

Bogdan86

Stiuca
Gherla si pentru mine astăzi, una in care am învățat niște chestii.. de azi nu voi mai folosi leader de 0.5 la stiuca si voi fi mai atent cu strunele gata facute din comerț..

Primul atac m-am ales cu guma hasurată

Al 2 lea atac, violent in care a plecat si frână mulinetei si dupa cateva secunde a cedat struna(savage gear)

A 3 oara mi-a tăiat mono de 0.5 dar măcar am văzut bestia zimbettt

Mâine nu mai are scăpare, trec pe 0.8 zimbettt

edd

Somn
Mâine nu mai are scăpare
De cate ori am zis asta si ce tepe mi-am luat Durereeee
Cu atata informatie ai fost lenes ;) poti sa iti croiesti tu singur marimea de struna care iti este buna pentru guma pe care o folosesti si de multe ori trebuie dusa ancora spre coada,astea din comert sunt prea scurte sau lungi....incerca un inel picatura cum au cei de la crap pe struna plus un inel despicat unde vine ancora,iar daca te manca poti atasa si o paleta de rotativa salcie acolo,oricum ancora vine infipta in guma si cu paleta obti un echilibru cat de cat daca dai cu jig mic si evolueaza ca un vobler guma cu un asemenea lestaj ;)

edit:abia acum am vazut ca ai paleta Durereeee zimbettt

Bogdan86

Stiuca
edd știu ca se poate regla lungimea strunei numai ca eu in cazul de față am preferat sa nu duc ancora atât de mult spre coadă ca sa ai păstrez bataia mai largă a cozii.. am folosit guma pe post de vobler recuperată ușor cu mici pauze

• Like
Reactions: edd

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
In sfârșit am reușit sa ies ieri puțin la copca bucuriemare Din păcate n -am avut nici măcar un tac dar ziua a fost Per total una reușită :)
Gheata are încă mai bine de juma de metru așa ca am profitat de ocazie sa dau jos un pom uscat la care vara nu prea am acces și sa-l trec pe gheata pana la tabăra de vara :)
79CC3C0A-2E0D-4FCA-9859-2110054ED190.jpeg
43BE02C5-B01A-4283-8B89-20C5D613B5E0.jpeg
F798B59B-986C-4FD0-9E70-B7CEF621B411.jpeg
35F6206F-1770-4677-B11F-C19ABD17151F.jpeg
9150CAF0-6B41-4EA5-9176-C68BA8075BD2.jpeg
A92FA283-BAD5-495F-A71C-D56AD5294F60.jpeg
23112D3D-5AC6-49A9-BAA7-552B1327DECD.jpeg
E256C6E3-2709-4801-B80A-F8AD618C16CB.jpeg

5BE96D85-3FF9-4E8F-9F0C-D20B91FB0B5A.jpeg
8B1321C8-A663-4175-9CAF-F41C9D3E5791.jpeg

AlexH

Moderator
Membru personal
Noroc ca ai scris aici Carol, ca mi-am adus aminte de primele mele 2 partide de anul asta si singurele de altfel; ultima ieri fiind.
Ce sa zic. Gherle amandoua, fara nici un atac.
Da nu ma las, ca imi plac iesirile la pescuit chiar si fara pește. Si si asa ma ameninta lumea ca nu o sa mai am timp destul.

marianv

Biban
"briceagul cu zimti" se numeste Silky Bigboy 2000 si este un super fierastrau fabricat in Japonia. Am intrat in posesia unuia de putin timp si pot spune ca am ramas uimit de cat de bine taie. Excelent pt iesiri in natura, la mal de Dunare in cazul meu :)

Sus