Gherle de vis...sau de cosmar

vasi25

Biban
Salutare,
Duminica am iesit si eu cateva ore la pescuit la clean vremea fiind destul de ok 11-12 grade C.Am ales un loc unde in toamna am prins cleni frumosi, apa fiind destul de adanca undeva la 1,5m-2m, vazusem pe youtube ca se prinde clean la guma in sezonul rece, asa ca mi-am luat si eu cateva jiguri mici, habar nu am greutatea dar maxim 5g, si niste gume( vreo 10 modele) in special in forma de vierme diferite culori, rosu, mov, maro, alb, negru. Trebuie sa precizez ca era a doua oara cand pescuiesc cu gume, asa ca dupa vreo 10 lansari si 5 jiguri agatate pe fundul apei, am abandonat ideea :)) si am zis sa incerc la vobler, dar fara rezultat am incercat tot felul, de adancime, de suprafata, culori aprinse,naturale , aproape tot ce aveam in trusa. Am avut o singura urmarire ,la un hornet sinking de 4.5g portocaliu metalizat, cred ca pestele era deranjat de culoarea turbata:)) efectiv am vazut la 1m de mine cum se ridica de sub apa si impinge naluca cu botul. Apoi am dat cu thrill de 7cm si cateva rotative dar absolut nimic. Ma intreb oare acum ca s-a mai incalzit vremea nu ar trebui sa fie cat de cat activi cleni? La avat nici nu ma gandesc, nu-i pot pacalii vara, dapoi iarna :))

Dori

Stiuca
Salutare,
Duminica am iesit si eu cateva ore la pescuit la clean vremea fiind destul de ok 11-12 grade C.Am ales un loc unde in toamna am prins cleni frumosi, apa fiind destul de adanca undeva la 1,5m-2m, vazusem pe youtube ca se prinde clean la guma in sezonul rece, asa ca mi-am luat si eu cateva jiguri mici, habar nu am greutatea dar maxim 5g, si niste gume( vreo 10 modele) in special in forma de vierme diferite culori, rosu, mov, maro, alb, negru. Trebuie sa precizez ca era a doua oara cand pescuiesc cu gume, asa ca dupa vreo 10 lansari si 5 jiguri agatate pe fundul apei, am abandonat ideea :)) si am zis sa incerc la vobler, dar fara rezultat am incercat tot felul, de adancime, de suprafata, culori aprinse,naturale , aproape tot ce aveam in trusa. Am avut o singura urmarire ,la un hornet sinking de 4.5g portocaliu metalizat, cred ca pestele era deranjat de culoarea turbata:)) efectiv am vazut la 1m de mine cum se ridica de sub apa si impinge naluca cu botul. Apoi am dat cu thrill de 7cm si cateva rotative dar absolut nimic. Ma intreb oare acum ca s-a mai incalzit vremea nu ar trebui sa fie cat de cat activi cleni? La avat nici nu ma gandesc, nu-i pot pacalii vara, dapoi iarna :))
Tre' luate in calcul si alte aspecte; nu am ajuns pe apa deoarece am alte prioritati si trebuie sa cheltuiesc banii pe alte lucruri, dar, eu as merge pe localizarea pestelui. Pe aici am vazut ca au inceput sa apara insectele.. si insecte destul de mari, gen albine, viespii etc. Asadar, as incerca si zonele cu apa mica, pe unde sta cleanul vara, dar asta in zilele insorite. Cleanul, cateodata, muscareste si se vede la suprafata apei daca este activ sau nu. Eu as merge pe voblere mici, gen Salmo Tiny sau Hornet-urile de 2.5 cm, recuperate lent... sau orice alte voblere care sa evolueze pana la mijlocul/aproape de fundul apei.

Cleanul mi se pare greu de prins la gume. Aceasta deoarece pe langa un echipament bine echilibrat, trebuie si putin mai multa experienta din partea pescarului. Daca stiti gropile de iernat, incercati/insistati. Uneori poate prefera metoda drop shot. Ideea este ca, dupa mine, si aici trebuie testate diverse modele de naluci suple: culori, dimensiuni, mod de innot etc.

Fir intins!

vasi25

Biban
Acum nu cred ca mai se poate pescui repede, apa e foarte mare si tulbure, a plouat foarte mult in zona asta. Dar sa stiti ca incercat cu tiny si cu alte voblere de genul asta, cei drept nu am incercat in apa mica doar pe raza aia de 20-30m de apa adanca.
Ps. Apa mare aduce tot felul de gunoaie si mizerii, in special greblari, zilele astea toti braconieri din zona au iesit la pescuit. Asa mare e foamea incat si pe ploaie torentiala dadeau, erau uzi din cap pana in picioare, dar asta e un alt subiect.
Sanatate!

Luigi

Stiuca
Hai sa readuc la viatza si topicul ãsta: pe acelasi lac, aceleasi locuri si cu acelasi echipament ca acum o saptamina am prins azi şuşoiu'. Data trecuta am luat 4 pesti la o rotativa, azi am pierdut 4 rotative si am scapat un pastrav. Culmea ca am fost cu un coleg, am pescuit cot la cot si el a luat 5 pastravi, cu lanseta si naluca imprumutate de la mine... Sa mai zicã vreunul ca norocul nu conteaza! Iar cand e sa nu iti mearga, nu iti merge si asta e...

Luigi

Stiuca
Dadeam si io azi la manivela, cam nãcãjit ca stiam ca va fi iar gherlã si ma uitam la o luptã aerianã intre un pescãruş si un uliu, când.....CIOCAN! A dat de era sa-mi smulgã lanseta din mânã si inima din piept! I-am dat si io instant contra, una pe mãsura atacului, dar - in gol. Apoi pe aceeasi mãsurã grijanii si dumnezei...
Ideea e ca de azi sunt un om mai bun: le intzeleg pe curve, fiindca si ele si eu suntem disperatzi dupa Ciocan!

AlexFI

Oblete
Fost in week-end-ul acesta pe un rau de munte din Prahova. Superb rau (potential incredibil), superbe locuri, 0 pastrav. Mint defapt, o singura urmarire anemica in zona din poza. Pacat, mare pacat. Am mai vorbit cu un pescar din Giurgiu si din ce s-a mai interesat si el la jandarmi, braconaju electric e in floare (Aparent au fost prinsi niste insi noaptea tarziu, cu baterie si lanterna...cat curaj sa ai sa umbli la ora aia printre puzderia de ursi pentru cativa amarati de pastraviori...).
Pe final s-a si murdarit apa rau semn ca undeva mai sus fie a plouat (putin probabil, a fost senin, o zi superba fara urma de nor) fie se lucra din zor la ”curatarea padurii” (la propriu si la figurat). Mi-a fost lehamite sa mai urc.
Macar peisajul a meritat (voi posta la peisaje).

Atașamente

Sus