Gherle de vis...sau de cosmar

Mal

Somn
Multumesc mult de sfaturi, sunt foarte de ajutor. Eu nu am prea pescuit dedicat la pastrav de lac, maxim zece iesiri daca am, dar vad ca e cu totul alta mancare de peste si nu prea poti identifica nici un pattern de comportament general valabil. Singura problema cu voblerele mici e ca le lansezi foarte greu. Si dupa ce am urmarit cum pescuiesc cei de pe Tarnita si am vorbit cu unii, cam cu voblere mari (7-9 cm), fast sinking sau cu voblere cu barbeta de adancime merge. Sau cu oscilante grele. Trebuie explorat tot palierul de adancime, aia e cert. Multi le lasa sa cada pana pe fund, si aici ai adancimi de 8-15 m in zonele de pescuit dinspre mal. Alex Nemes, cel care a prins pastravul record pe Tarnita, tot pe cadere a avut atacul cand l-a prins, iar nalucile predilecte sunt tot cele mari, sinking, gen Smith D-Contact. Luna asta mai am doua iesiri pe Tarnita. Vedem ce-a fi.
Mai mult ca sigur vremea schimbatoare a contribuit la experienta asta si a colegilor de mai sus. In general pastravul isi restrange mult arealul pe vara cand e mai usor de identificat adica exclusiv in zone puternic oxigenate. Apa din topirea zapezilor, ploile din sezon, fac ca acesta sa migreze in toate locurile unde vara sau cand e cald nu l gasesti deloc. Daca v-ati dus chititi la pastrav mare atunci da, dar din ce am vazut majoritatea prind aproape exclusiv la trolling in spatele barcii, stil care mie nu mi pare deloc sportiv. Iar ca sa prinzi pastrav mare de lac, netroland iti trebuie o pricepere extraordinara si o rabdare care mie personal imi lipseste din lipsa de timp. Oricum fain arsenal, asteptam poze si povesti.
jos palaria

Luigi

Somn
Sau te nimereşti pe apã când pãstravul de lac muscãreşte! Fazele astea se pot intâmpla in orice anotimp si cunosc pescari care se jurã ca pastravul de lac are zilnic momente in care vâneazã insecte la suprafatza. E drept ca ei pescuiesc pe lacuri unde chiar e o populatie considerabilã de pastravi de lac, unde doar exemplarele capitale au comportamentul pe care il descrieti mai sus, marea masã de peşti mici si medii se comportã in general ca pastravul curcubeu, pe care des il prinzi foarte uşor când e grupat si la suprafatzã. Astfel încât pe multe lacuri in Germania dimensiunea minimã permisã e de 60 cm si exemplarele mari se prind aproape exclusiv la trenã, exact cum zice Mal . Altfel care pescar ar avea perseverentza sa facã sute de lansãri pe zi, cu toate nalucile posibile care sa ii acopere toate adâncimile posibile si cu capturi absolut ocazionale? Cu toatã priceperea si perseverentza, pentru un pastrav capital pe un lac ca Tarnitza cred ca ai nevoie de un bulan la fel de capital zimbettt

Dori

Stiuca
marea masã de peşti mici si medii
Am observat acest comportament la clean pe anumite rauri ce prezinta aceleasi caracteristici de mediu, cu ceva mentiuni: clenutii se trageau la apa mica, cu soare, ce le permitea sa muscareasca, dar si sa se incalzeasca; clenii mari stateau la praguri, dupa structura si erau mult mai agresivi intr-un rau cu apa rece decat cei de pe un rau cu apa calda - mi s-a intamplat sa am atac de clean la suprafata, pe prag cu apa rapida la un vobler Hornet de 3.5 cm, cleanul avea <30 cm si a inghitit tot voblerul.

Luigi

Somn
Sãrbãtoare mare azi, s-a deschis sezonul pe lacul meu!!! bucuriemare
O sãrbãtoare cam ciudatã: am plecat evident chitit pe şalãu, dar bãietzii din asociatzie mi-au confirmat ceea ce bãnuiam - fiindca iarna practic inca nu s-a incheiat, salãii stau inca pe cuiburi. Greu spre imposibil sa îi gãsesc pe locurile mele si chiar daca stiu exact 2 cuiburi accesibile si de pe mal ( bãietzii aruncã in apã an de an brazi de Craciun), i-am lasat in pacea lor si m-am dat la curcubei... M-au ciuruit, fenomenal de mârâitzi, nici o prezentare, au ciupit de citeva ori la spoon, si multe urmãriri pina in mal, rotative, Rapale, canci.
O gherlã de vis totusi, m-am intors acasã!

Mal

Somn
Cu gândul la păstrăvii lui Alin, doua zile de Gherla, primele pe anul asta. Sau mai bine zis cred că ar trebui făcut un nou topic cu rezultatele Gherlei adică între Gherla completă și rezultatele partidelor. Cert este că în ambele zile am scurtat partidele din cauza de ursuleți, ieri unul poftea la caprele unui localnic lăsate în pădure. Iar azi a fost complex că eram și cu fetița după mine. Dar ursoaica cu un puiuț aveau treabă vânând o ciuta... Tot nu înțeleg cum naiba în cascade de păstrăv sa prind clenuti mai mici decât un vobler de 4g...

Luigi

Somn
Nu mai fitzi asa suparatzi ca aveti prohibitie, ca se poate si mai rãu: sa fie inceput de sezon, bateria incarcata pentru j' de driluri si de capturi, motivatia la maxim si peştii... sa nu fie, disparutzi in abisurile lacurilor sau cine sã-i mai ştie. A plouat toata luna si va mai ploua mult si bine, nimic nu mai e cum trebuie.
Si totusi, in partidele fortzate pe ploaie si vânt tot s-au nimerit citeva momente de acalmie in care am simtzit ca totusi traiesc, clipele alea când stã firul in apã ca tras cu liniarul, lanseta in mânã gata de contrã, când doar asteptarea loviturii conteazã. E si asta un fel de plãcere, in lipsa celei adevarate. Atita doar ca trebuie sa imi repet tot la citeva minute "Nu dormi, Luci, ca poate sa iti dea oricând si oriunde" zimbettt

Mal eu nu înțeleg cum de nu găsești păstrăv în zonele alea...înainte să verse prostul ăla amoniac in Bicaz prindeam păstrăv în oraș la ieșirea spre Lacul Roșu după fabrica de ciment veche... tu ori bați aceeași apă în care sigur nu este păstrăv ori dai cu ce nu trebuie și degeaba mergi și până la izvoare. Nu cred eu că braconierii urcă în pădure știind că o să dea de urs, or fi 1-2 nebuni dar atât de mulți încât să extermine un râu... poate greșesc, dar din experiență zic: părerea mea e că pe râurile care nu rămân cu debit cât de la chiuvetă în timpul unei veri secetoase încă se mai găsesc păstrăvi, chiar dacă puțini și mititei. teoria mea este că a fost o perioadă când populația de pește a fost diminuată la maxim, în vremea gaterelor, iar ăștia cu braconajul nu au mai avut ce prinde și s-au reprofilat pe alte activități mai profitabile, între timp peștii s-au înmulțit în voia lor...de aia acum prindeam păstrăv în oraș unde orice braconier are acces.

Mal

Somn
Mal eu nu înțeleg cum de nu găsești păstrăv în zonele alea...înainte să verse prostul ăla amoniac in Bicaz prindeam păstrăv în oraș la ieșirea spre Lacul Roșu după fabrica de ciment veche... tu ori bați aceeași apă în care sigur nu este păstrăv ori dai cu ce nu trebuie și degeaba mergi și până la izvoare. Nu cred eu că braconierii urcă în pădure știind că o să dea de urs, or fi 1-2 nebuni dar atât de mulți încât să extermine un râu... poate greșesc, dar din experiență zic: părerea mea e că pe râurile care nu rămân cu debit cât de la chiuvetă în timpul unei veri secetoase încă se mai găsesc păstrăvi, chiar dacă puțini și mititei. teoria mea este că a fost o perioadă când populația de pește a fost diminuată la maxim, în vremea gaterelor, iar ăștia cu braconajul nu au mai avut ce prinde și s-au reprofilat pe alte activități mai profitabile, între timp peștii s-au înmulțit în voia lor...de aia acum prindeam păstrăv în oraș unde orice braconier are acces.
Pe Bicaz nu am dat de multisor, adica pe rau. Nu compara Bicazul, care e o zona umblata si unde se mai jeneaza criminalul cu raurile de munte care trec prin sate. Si care sunt absolut braconate de localnici, de dimineata pana seara. Si aici ai cateva zone triste Tarcau, Tazlau samd, unde o sa-ti doresti sa vezi fata de ceva.
Ba o sa vezi, ceea ce vad eu saptamanal, rastoaca facuta cu TAF-ul si localnicul cu plasa, vezi poze de mai jos. Ala care sta cu plasa sta exact in gura cascadei. Pozele sunt de sambata asta, cand am ajuns la ora trei dupa amiaza, in zona cu stancarie era insul ala de statea cu perdeaua in apa. I-am facut poza regulamentar si apoi constat ca asta de plictiseala, vine spre mine. Dialogul ireal, ii zic omule stii ca e prohibitie, ce faci cu perdeaua in apa.Zice iau si eu cativa chitisi, zic tu ii iei si omori tot ce e aici(prinsese deja niste boisteni de avea de 50 g total. Si zice a nu nu eu sunt de vina, sunt astia care au otravit de zeci de ani apa asta. Zic pe bune, dar tu ce faci, esti sportiv? Ce exemplu esti tu pentru astia de otravesc. El zice nu astia sunt rai eu sunt bun...?! Daca toti ar da ca mine(cu plasa) era peste mare aici. Se uita la vobler de 3 g zice, ce vrei sa prinzi cu ala, nu este peste aici care sa muste aia, stiu eu. Zic pai nu este ca n-are loc de indivizi ca matale. Peste baltita aia, vine un individ cu lanseta si o gagica la bustu gol, si da la viermusi. Nimic. Eu iau un clenut cat un chibrit si in momentul ala, mai apare un lansetar cu rama si zice la ce iei mai la musca zic nu la plastic. Toti astia, niciunul deranjat de amicul lor localnic cu plasa. Mai vin 3 copii, care si aia dintre toti tristii aia de pe balta se duc exact la braconier, ca ala mai prindea cate un boistean la juma de ora. Eu am ridicat ancora spre ursii mei si la prima stioalna am intanit o rastoaca facuta cu lama tafului pe curmezisul raului. La urmatoarea stioalna am intalnit unul cu Taful ce-si spala masinaria exact in mijlocul paraului. Curgeau zoaie de ulei in apa si alte cele.
Te invit in zonele unde merg eu, sa-mi zici ce prinzi. Eu pot sa-ti garantez ca nu vei prinde.

Din pacate astia suntem.

Pe Tarcău am prins prin 2019, veneam de mai sus și am zis să dau o mână de control...anul trecut m-am mai dus prin zonă și m-au șicanat niște băieți cu jeepurile până am ajuns în sat, probabil scoteau lemne sau balastru din zona interzisă, dar pârâul era mic tare și tulbure, nu știu unde s-ar mai fi putut ascunde peștele. Plus că acolo în zonă am auzit că se curenteză des în amonte...mai e și micro hidrocentrala pe Bolovăniș.
De aia am zis, pe râurile mici posibil să nu mai fie pește, când scade nivelul peștele se retrage în locurile adânci și e usor de prins.
La mine pe Bâtca, albia veche, duminică erau 3 pescari, 2 la plută și unu dădea cu peștișor după știucă...am zis și celor de la ajvps că zona trebuie verificată mai des dar degeaba...

vasi25

Salau
Chiar nu ma asteptam ca primul post dupa prohibitie va fi la subiectul acesta, dar macar " sa imi descarc frustrarea" aici. Pregatesc sculele in masina luni seara, echipamentul de clean, pun in jur de 10 voblere in trusa de buzunar care credeam eu ca vor functiona, setez alarma la 4:30 pentru a avea timp de cafea si micul dejun rapid si pentru a putea face primul lanseu la rasarit in jur de ora 5.15 . Bineinteles fiind super obosit nu am reusit sa imi respect orarul, ma trezesc la 7 sar peste cafea si micul dejun, ma urc in masina si blana pana la locul de pescuit. O bifurcatie a raului unde se creaza o insula, vizez cleanul, la 7:15 deja faceam primul lanseu ( blana blana, saracul motor 1.4....). Incep sa pescuiesc cu salmo tiny un vobler care mi-a dat rezultate bune, nu vizam cleanul mare, doar voiam un drill cu un peste, dau vreo 30 minute pana cans la 200-300 de metri distanta vad niste valuri in apa, nu prea am bagat de seama fiind cu un ochi inchis iar celalalt cu astigamtism :)), continui sa pescuiesc, si din nou valuri in acelasi loc, dupa cateva secunde "boom", eram gen " Luuuppii băăă". Strang repede tot, reconfigurez trusa de buzunar cu naluci de avat, un thrill de 5 unu de 7 o cicada cateva minnow-uri de 5 si 7cm un kastamster. Si fug repede spre locul unde bateau avati. Ajung pun clasicul thrill, aprind o tigara si astept urmatorul atac, pentru a putea identifica tractoria atacului, asteptand privesc apa si observ sute de albituri la suprafata, inevitabil urmatorul atac a venit la scurt timp. de jos in sus, lovitura puternica. Ma pozitionez in asa fel in cat sa pot lansa din amonte inspre aval si sa recuperez cat mai perpendicular cu malul, curent slab ( cred ca asta a fost baiul) trebuia sa recuperez foarte repede. Si de aici incepe cosmarul, de la ora 8 pana pe la 12 nu vreau sa exagerez am vazut peste 50 de atacuri in acelasi loc, bineinteles pe voblerele mele nu au vrut sa puna gura, incercat cu toata trusa diferite adancimi ( am pierdut si cateva rattlinguri) diferite moduri de recuperare, absolut nici macar o urmarire sau un atac subtil, probabil guma era naluca castigatoare ( AlexH te invidiez tare mult sa stii :)) ). La 12 plec pentru ca la 13 trebuia sa fiu la munca, bineinteles in timp ce bagam sculele in masina, avati continuau sa rapeasca parca in ciuda mea. Maine voi reveni in acelasi loc la aceasi ora, si sper sa visez la noapte reteta castigatoare, cu siguranta voi lua si cateva gume cu mine, arzalear focu :))
received_4397168796960323.jpeg

Fire intinse si la cat mai multe capturi vara aceasta!!

AlexH

Moderator
Membru personal
Un atac ratat m-a facut sa trec iesirea de azi la topicul de aici.
De fapt si penultima pescuiala tot cu o gherla s-a incheiat.

scuby

Salau
Am avut și eu vreo 3 partide în care am avut doar câte 2-3 clenuți pana în 20 de cm. Tot la gherle le încadrez.
Pestele in minciog, fie el si clentoi, eu unul nu l-as incadra la gherle. Maine ies pe apa, tinta fiind cleanul, dar acesta este de dimensiuni mici, aceasta dimensiune predomina in acest moment Crisul Repede din Jud. Cluj. Clar nu voi posta la gherle.

AndreiSibiu important ca ai iesit pe apa :D!

anem

Stiuca
A 3-a gherla consecutiva a durut ceva mai tare, pentru ca ai naibii rapeau la suprafata, fix pe malul opus.

de 3 iesiri si mie imi fac in ciuda niste animale ce rapesc fix la mama naibii, dincolo de o zona cu apa mica, exact in marginea curentului principal ... unde eu nu ajung sub nici o forma indiferent cu ce naluci as incerca. cate ceva mai ciup, dar mici si putini ...

Sus