Gherle de vis...sau de cosmar

Edi

Salau
Am mai bifat o gherla.
Daca tot am avut putin timp liber m-am hotarat sa fac o partida de pescuit pe Mures, dedicata la avat.
A doua zi dimineata, la ora 4 imi sorbeam deja cafeaua si la ora 5 eram deja pe apa. Muresul arata de parca mi-a pus cineva lapte in cafea. Dupa 3 ore de pescuit si trecut in revista toata gama de naluci din trusa dedicate avatului, pun o cicada si lansez. Incep sa recuperez naluca si la un moment dat simt o trasatura fina, la care in gandul meu am zis ca iara am agatat mizerie sau frunze. Intep din instinct si mizeria o ia la sanatoasa cu vreo 10m de fir. Strang putin frana si incepe dansul. Las pestele sa-si faca damblaua in timp ce -mi aprind o tigara. Termin tigara, aprind alta sa ma calmez, eu, ca pestele trage fir in continuare ca nebunul si nu dadea nici un semn ca ar vrea sa iasa la suprafata. In mintea mea ma gandeam ce poate sa fie la capatul celalalt al firului. In prima faza am crezut ca e somn dar parca drilul nu aducea cu un somn, avat nu era ca trasatura a fost cel putin ciudata, nici clean ca dupa 15min de dril trebuia sa fie la mal, salau nu e ca nu da din cap. Hotarat sa vad cine e la capatul firului mai strang putin frana si fortez pestele. Dupa ce am strans frana a doua oara ma rugam sa reziste triplele de la naluca dar dupa cateva secunde firul se inmoaie si pestele pleaca in treaba lui. Recuperez sa vad ce s-a intamplat si surpriza, pe tripla din coada imi ramasese un solz de mreana. Am mai stat inca 2 ore la pescuit in speranta ca scap de gherla dar nu a fost sa fie. Nu conteaza, poate data viitoare.

Hades

Stiuca
........... Dupa ce am strans frana a doua oara ma rugam sa reziste triplele de la naluca dar dupa cateva secunde firul se inmoaie si pestele pleaca in treaba lui. Recuperez sa vad ce s-a intamplat si surpriza, pe tripla din coada imi ramasese un solz de mreana....................
În toamna lui 1990 încep pescuitul la Turdaș, la morunaș, cu plută ! Țin minte că am luat o mreană aproape cât brațul meu care în momentul când am agățat-o a luat-o contra curentului, oblic către malul celălalt. Mă uitam pe mulinetă cum mi se duce firul, dar am reușit să o scot. Ce mândru eram față de ”profesor” ( un vecin, cu bățul căruia pescuiam ). Ca vigoare este , cred, cel mai bătăios pește de la noi la mărimea lui.

Hades

Stiuca
Cum se ”anunță” o gherlă !!! Anvelopa tăiată pe lateral , de nefolosit.

IMG_20210731_180425[1].jpg

Anvelopa din imagine era rezerva. Dacă nu a mai făcut pană, el nu a văzut că nu era mărimea potrivită ( era pe 13” în loc de 15” cât are Logan-ul ). Pana s-a făcut la 50 de km. de casă,ora 17, iar eu am VW cu 5 prezoane, nu 4 ca Logan-ul. Telefoane, găsește roată, adu roată,... Și toată acțiune s-a terminat cu o gherlă totală, pescuit sâmbătă seara până duminică la 10 ( se auzea cum venea ”tropăind” canicula ) . Gherlă a fost și la ceilalți, că degeaba am fugit cât mai departe de locurile de plaje și grătare, era plin de corturi. Știu pentru că mi-am luat o lansetă, câteva năluci, și am făcut ”spionaj la malul apei” , mai mult să văd locurile, că eram prima dată în zonă !!

Cum se ”anunță” o gherlă !!! Anvelopa tăiată pe lateral , de nefolosit.

Vezi atașament 44741

Anvelopa din imagine era rezerva. Dacă nu a mai făcut pană, el nu a văzut că nu era mărimea potrivită ( era pe 13” în loc de 15” cât are Logan-ul ). Pana s-a făcut la 50 de km. de casă,ora 17, iar eu am VW cu 5 prezoane, nu 4 ca Logan-ul. Telefoane, găsește roată, adu roată,... Și toată acțiune s-a terminat cu o gherlă totală, pescuit sâmbătă seara până duminică la 10 ( se auzea cum venea ”tropăind” canicula ) . Gherlă a fost și la ceilalți, că degeaba am fugit cât mai departe de locurile de plaje și grătare, era plin de corturi. Știu pentru că mi-am luat o lansetă, câteva năluci, și am făcut ”spionaj la malul apei” , mai mult să văd locurile, că eram prima dată în zonă !!
Am eu o vorba: “când e sa se aleagă prafu’…”
Se potrivește perfect in cazul tău.

vasi25

Salau
Am mai bifat o gherla.
Daca tot am avut putin timp liber m-am hotarat sa fac o partida de pescuit pe Mures, dedicata la avat.
A doua zi dimineata, la ora 4 imi sorbeam deja cafeaua si la ora 5 eram deja pe apa. Muresul arata de parca mi-a pus cineva lapte in cafea. Dupa 3 ore de pescuit si trecut in revista toata gama de naluci din trusa dedicate avatului, pun o cicada si lansez. Incep sa recuperez naluca si la un moment dat simt o trasatura fina, la care in gandul meu am zis ca iara am agatat mizerie sau frunze. Intep din instinct si mizeria o ia la sanatoasa cu vreo 10m de fir. Strang putin frana si incepe dansul. Las pestele sa-si faca damblaua in timp ce -mi aprind o tigara. Termin tigara, aprind alta sa ma calmez, eu, ca pestele trage fir in continuare ca nebunul si nu dadea nici un semn ca ar vrea sa iasa la suprafata. In mintea mea ma gandeam ce poate sa fie la capatul celalalt al firului. In prima faza am crezut ca e somn dar parca drilul nu aducea cu un somn, avat nu era ca trasatura a fost cel putin ciudata, nici clean ca dupa 15min de dril trebuia sa fie la mal, salau nu e ca nu da din cap. Hotarat sa vad cine e la capatul firului mai strang putin frana si fortez pestele. Dupa ce am strans frana a doua oara ma rugam sa reziste triplele de la naluca dar dupa cateva secunde firul se inmoaie si pestele pleaca in treaba lui. Recuperez sa vad ce s-a intamplat si surpriza, pe tripla din coada imi ramasese un solz de mreana. Am mai stat inca 2 ore la pescuit in speranta ca scap de gherla dar nu a fost sa fie. Nu conteaza, poate data viitoare.
Dupa primele randuri de povestit drillul eram sigur ca e mreeana.
Desi am prins cateva regulamentar de gura, am avut si cateva driluri de genul tau.
Eu cred ca sunt teritoriale mai ales cele mari si lovesc cu corpul naluca pentru a indeparta posibilul intrus in zona lor.
In orice caz e un peste foarte puternic, e incredibil cu ce forta poate urca orice fel de curent.

Luigi

Somn
In sfarsit o dimineatza fara ploaie, putzin înorat, apa oglindã si la la nivelul optim, cum sa nu salut rãsãritul cu o lansare? Chiar cu douã... tzac, contrã, lanseta se indoaie frumos, aha, şalãu, il trag rapid la mal ca sa il vãd ca e standard (~70cm) si când sa bag minciogul se apucã bulangiul de scuturat din cap. Ca o stiucã, si tot ca o stiucã scuipã jigul. Ba mai si stã citeva secunde sa se uite la mine cu ochii ãia perverşi - "Te-am fãcut, fraiere!!"
Nici macar nu terminasem prima tzigarã, aia pe care o aprind la prima lansare... Nah ca in sfarsit mi-a mai dat unul, al doilea dupã j'de gherle. Oare sa fie azi ziua magicã, aia cu mai multi peşti?
Dupa inca o orã, tzacul nr.2!!! Contrã, in gol!!! Ce drequ' se intamplã azi? Anii trecuti nici nu am pierdut salãi la mal, nici contre in gol nu am dat Durereeee
Nu e deloc sezonul meu pina acum! Sau mai stii cum se schimbã Kharma? Incep sa simt cum se apropie tot mai mult unul mare.

Edi

Salau
Luigi
Citind postarea ta imi aduc aminte de o partida in care am prins un salau de 72cm. Pescuiam din barca pe o apa de vreo 14m adancime. Am prins cativa salai si la un moment dat am avut o trasatura ciudata. In prima faza am crezut ca am agatat ceva de pe fund si pret de o clipa am stat pe ganduri daca sa intep sau nu. Am intepat si in primele secunde de dril pestele a venit usor, dupa care a inceput dansul. Am fumat o tigara pana sa apuc sa ridic pestele de pe fundul apei si cand l-am adus la suprafata am vazut ca e prost agatat. Cand l-am adus la barca si am pus mana pe el sa-l ridic la poza, i-a cazut jigul din gura. Pana la urma despre ce mai povesteam altfel.

Luigi

Somn
Oare cine a tras mai tare?
A fost ca o explozie: a dat groaznic pe recuperare, iar eu l-am contrat de era sã-mi sarã proteza! Iar când am realizat cã e mare si mâna mi-a mers spre frânã, era deja târziu. Am tot studiat agrafa si cred ca muşcat de ea cât sã o deschidã, cârligul de inchidere e intact. Daca ar fi fost lãrgit, direct puneam vina pe material, dar de data asta nu cred ca Spro sunt de vinã, cu aceleasi agrafe am scos toti monştrii pina acum.
Oricum urmatoarele agrafe vor fi din alea de le desfaci numai cu cleştele, cã nu cred ca imi mai rezistã pompa la inca o ispravã ca asta.

Hades

Stiuca
Astăzi am încercat street fishing. Nu am ales nici bine malul și am mers cu UL pentru clean, rotative și voblere, fără gume. Zero țacuri.!!! Dar nu mă las. Ai pierdut, continuă !!!!!!!!

Am tot studiat agrafa si cred ca muşcat de ea cât sã o deschidã
Mie mi-a muscat inaintasul, pacatosul ! Inainte de asta, langa mal, a smuls guma de pe jig si a scuipat-o in apa. Guma zdravana si de abia intepata pe jig. Nu era destinata lui. Pe mal mi-a taiat fluorocarbonul si a ramas cu jigul de 7/0 blocat in gura. N-am vazut salau mai nervos ... Folosesc agrafe nr 0 (10kg) si rar nr 1-3 (16-30 kg) . Cu agrafa de 10 kg m-am tinut de lanseta s-o apar de chinez, sau ce-o fi fost, cu frana stransa si fum, pana s-a plictisit mulineta. Nici in agatatura nu cedeaza, de obicei se rupe de langa nodul agrafei. Am folosit si unele foarte tari, de la Daiwa, dar imi faceam varza unghiile sa le inchid/deschid.
Gherla principala, de luna trecuta: am tinut vreo 10 secunde un crocodil inainte sa taie textilul.

Da. Ciocan puternic exact în mal, frână strânsă cam tare... dar lansetă permisiva. Eu aș zice ca a fost mare și nu l-am putut mișca din loc.

Sus