Gherle de vis...sau de cosmar

Hades

Stiuca
Hades Macar ai invatat sa nu mergi la pesti cand ai de lucru.

Nici nu aveam prevăzut să stau mult, dar ... o lună fără pescuit ????? !!!!! zimbettt zimbettt zimbettt Voiam să văd eu cum se prezintă apele . Am luat decât gentuța aia ( are în ea pentru 1 zi de pescuit, chiar 2 ) și o lansetă.

tao

Biban
De ceva timp ma gandeam sa gasesc o cazare pe malul unei ape unde pot da dupa salau si sa o iau si pe doamna la o relaxare, la un moment dat am vazut un film pe yt in care un coleg pescar a prins ceva salai maricei, am cautat pe booking si am vazut surprinzator 8.9 rating... am zis hai sa vedem ce e acolo.

Am ajuns vineri seara pe la 7, ne-am cazat la casutele de pe malul lacului(nu era de 8.9 cazarea dar era ok) si dupa masa m-am apucat de treaba, temperatura era minus 1-2 grade... la un moment din intuneric si stufaris apar 2 lanterne, pe unul din cei 2 pescari l am cunoscut cu o saptamana inainte pe baltile din jurul bucurestiului( lumea e mai mica decat credeam) , baietii imi spun ca au prins 2 bucati intre 1.5 si 2 kg, ....am nimerit bine gandesc eu , asta va fi un weekend minunat...dupa 2 zile si 2 nopti de pescuit la temperaturi negative, n am avut nici macar un atac...am ramas cu peisaje frumoase...masina gasita zgariata in parcare si Covid :)) IMG-20211113-WA0007.jpegIMG-20211113-WA0002.jpeg20211113_171300.jpg20211114_080549.jpg20211114_080553.jpg

Schumi

Stiuca
De ceva timp ma gandeam sa gasesc o cazare pe malul unei ape unde pot da dupa salau si sa o iau si pe doamna la o relaxare, la un moment dat am vazut un film pe yt in care un coleg pescar a prins ceva salai maricei, am cautat pe booking si am vazut surprinzator 8.9 rating... am zis hai sa vedem ce e acolo.

Am ajuns vineri seara pe la 7, ne-am cazat la casutele de pe malul lacului(nu era de 8.9 cazarea dar era ok) si dupa masa m-am apucat de treaba, temperatura era minus 1-2 grade... la un moment din intuneric si stufaris apar 2 lanterne, pe unul din cei 2 pescari l am cunoscut cu o saptamana inainte pe baltile din jurul bucurestiului( lumea e mai mica decat credeam) , baietii imi spun ca au prins 2 bucati intre 1.5 si 2 kg, ....am nimerit bine gandesc eu , asta va fi un weekend minunat...dupa 2 zile si 2 nopti de pescuit la temperaturi negative, n am avut nici macar un atac...am ramas cu peisaje frumoase...masina gasita zgariata in parcare si Covid :))Vezi atașament 47155Vezi atașament 47156Vezi atașament 47157Vezi atașament 47158Vezi atașament 47159

Salut,

Cunosc balta din pozele de mai sus.
Exista un loc unde majoritatea salailor care mai sunt (au murit multi acum cca 2 ani), stau cantonati pe vremea asta.
Problema e ca agati in 9 din 10 lansari, inclusiv cu off set. Carnagiu!

Nu foarte departe aveai cateva baraje la dispozitie unde aveai mai multe sanse.

Wurger

Somn
Cred ca azi a fost prima zi libera de crăpari pe Varlaam. Noroc ca m-a facut atent un prieten si mi-am luat o zi de concediu. Am intrat pe balta la ora deschiderii oficiale, cocosat de trusele de stiuca (prima alegere) si salau, care e din ce in ce mai des.
"Atentie, dom'ne că-s timide stiucile de Varlaam". La cate tepe si-au luat in bot majotitatea..... Aiurea. Atacuri la suprafata, volte dupa albitura! Imi pare rau ca nu pot sa va arat de pe retina, o stiuca de 2-3 kile care alerga la suprafata cu gura cascata, sa adune cat mai multi obleti. JUR! salaii, galagie mai in larg. Cred ca erau salai, ca doar nu avati. Prietenul (invatatorul) se stie el, a prins vreo 7 stiuci 4 salai si unul mare dezgatat in mal. Altii, veniti cu prietena la viligeatura, cu scule generice si fara asteptari herculeane, tot au plecat cu 4 driluri in cap.
La mandezu nimic, frate. Bă, parca eram in Ghost si eu dadeam cu giugeaua printre ele, dar intr-o lume paralela. Whoopi Goldberg cu barbă mi-a zis ca poate din cauza ca țin picioru' strâmb.
Ce sa mai zic... Cand e sa s-aleaga prafu'...

Cred ca azi a fost prima zi libera de crăpari pe Varlaam. Noroc ca m-a facut atent un prieten si mi-am luat o zi de concediu. Am intrat pe balta la ora deschiderii oficiale, cocosat de trusele de stiuca (prima alegere) si salau, care e din ce in ce mai des.
"Atentie, dom'ne că-s timide stiucile de Varlaam". La cate tepe si-au luat in bot majotitatea..... Aiurea. Atacuri la suprafata, volte dupa albitura! Imi pare rau ca nu pot sa va arat de pe retina, o stiuca de 2-3 kile care alerga la suprafata cu gura cascata, sa adune cat mai multi obleti. JUR! salaii, galagie mai in larg. Cred ca erau salai, ca doar nu avati. Prietenul (invatatorul) se stie el, a prins vreo 7 stiuci 4 salai si unul mare dezgatat in mal. Altii, veniti cu prietena la viligeatura, cu scule generice si fara asteptari herculeane, tot au plecat cu 4 driluri in cap.
La mandezu nimic, frate. Bă, parca eram in Ghost si eu dadeam cu giugeaua printre ele, dar intr-o lume paralela. Whoopi Goldberg cu barbă mi-a zis ca poate din cauza ca țin picioru' strâmb.
Ce sa mai zic... Cand e sa s-aleaga prafu'...
Caline trebuie sa dai cu niște agheasmă pe scule. Eu așa am făcut. La mine intra stiuca fără sa o chem. priesttt

Sus