Gherle de vis...sau de cosmar

Wurger

Somn
Cam acum 2 ani, cunoșteam un nene pe linie de scos câini prin cartier. Una-alta, am ajuns să vorbim de pasiuni. El are ...a avut hobby-ul să se străduiască să moară. Eu, mai penisonar - pescuit, machetism, pictură. Toate safe și făcute mititel, ca miuța în parcare.
Când i-am spus de pescuit se uita așa oarecum jenat că aduceam în discuție adrenalina, dar nah, eu disprețuiesc riscul.
Îi tot dădea înainte cu versanții, vârfurile, moto offroad, caiak prin cascade... Zic, ei las' că poate o să pricepi odată ce înseamnă să-ți dea un avat de 2 kile pe viteza lui adăugată la curent.
Că nu știe, că nu poate, că să vedem. Până la urmă, după 2 clenuți, un strap și niște avați mici, a intrat și unul mai serios.
Și cam tot de atunci a prins și căutătura aia de pervers. Face ce face și aduce vorba de pescuit.
- bre, las-o jos că măcăie. Mandezu nu pescuiește pe minus grade nici la pont. Sunt comod. Du-te matale dacă vrei, singur.
Până la urmă, cu încălzirea asta globală, am mai ajuns pe Argeș.
Și ca să scap de gura lui pentru vreo lună, l-am dus pe un loc drag mie.
Fără prea multă imaginație, cu scule de la mine și năluci tot așa, s-a trezit cu un șalău mai mare în băț. Se tot codea pe lângă el, dar nu se apleca. N-a vrut nici poză. Am eliberat exemplarul și aia a fost.
A doua oară, cu mișcări trase la indigo, a mai scos 2 strapi și un șalău. Aș fi scos și eu, dar nu mai era loc pe locul ăla. Omu avea treabă și abia mai răspundea la ce îl întrebam. Eu, doar un strap mai îmbrăcat de pe unde am mai avut loc.
A 3a oară, cam la fel. La un moment dat mă strigă:
- Poți să vii puțin, că am prins ceva ciudat.
- Calcan, delfin, ce pana mea ai mai prins?!
Mă duc și se lupta cu o știucă de vreo 80 cm.
Îl încăț ce să facă să o aducă la minciog, o scot și zic:
E, cu asta neapărat trebuie să faci poză și să o eliberezi tu.
Ha!
A recunoscut că are o problemă să pună mâna pe pește.
Bă ej nebun?! Păi și ce vrei, să fiu caddy-ul tău la pescuit? Să te aprovizionez cu scule, să-ți arăt locuri și să manipulez și peștele.
Fac pariu că ai jucat teatru până acum, că ai fost bolnăvior când erai mic și că nu știi cu pescuitul, numai ca să te duc pe locurile mele. În ziua de azi nu m-ar mai mira nimic.
Până la urmă am făcut eu poză cu știuca să nu se piarză.
IMG_20240101_015508.jpg

A, și ghici ce! După toate prelucrările și postulatele, după ce m-am străduit să-l țin pe calea dreaptă și ortodoxă a spinningului, ce vrea el să încerce......CAST.
IUDĂ! Asta ești

De ce e gherlă? Păi că dă cu minus la mine, d-aia-i gherlă, na!

Și mie!

Cam acum 2 ani, cunoșteam un nene pe linie de scos câini prin cartier. Una-alta, am ajuns să vorbim de pasiuni. El are ...a avut hobby-ul să se străduiască să moară. Eu, mai penisonar - pescuit, machetism, pictură. Toate safe și făcute mititel, ca miuța în parcare.
Când i-am spus de pescuit se uita așa oarecum jenat că aduceam în discuție adrenalina, dar nah, eu disprețuiesc riscul.
Îi tot dădea înainte cu versanții, vârfurile, moto offroad, caiak prin cascade... Zic, ei las' că poate o să pricepi odată ce înseamnă să-ți dea un avat de 2 kile pe viteza lui adăugată la curent.
Că nu știe, că nu poate, că să vedem. Până la urmă, după 2 clenuți, un strap și niște avați mici, a intrat și unul mai serios.
Și cam tot de atunci a prins și căutătura aia de pervers. Face ce face și aduce vorba de pescuit.
- bre, las-o jos că măcăie. Mandezu nu pescuiește pe minus grade nici la pont. Sunt comod. Du-te matale dacă vrei, singur.
Până la urmă, cu încălzirea asta globală, am mai ajuns pe Argeș.
Și ca să scap de gura lui pentru vreo lună, l-am dus pe un loc drag mie.
Fără prea multă imaginație, cu scule de la mine și năluci tot așa, s-a trezit cu un șalău mai mare în băț. Se tot codea pe lângă el, dar nu se apleca. N-a vrut nici poză. Am eliberat exemplarul și aia a fost.
A doua oară, cu mișcări trase la indigo, a mai scos 2 strapi și un șalău. Aș fi scos și eu, dar nu mai era loc pe locul ăla. Omu avea treabă și abia mai răspundea la ce îl întrebam. Eu, doar un strap mai îmbrăcat de pe unde am mai avut loc.
A 3a oară, cam la fel. La un moment dat mă strigă:
- Poți să vii puțin, că am prins ceva ciudat.
- Calcan, delfin, ce pana mea ai mai prins?!
Mă duc și se lupta cu o știucă de vreo 80 cm.
Îl încăț ce să facă să o aducă la minciog, o scot și zic:
E, cu asta neapărat trebuie să faci poză și să o eliberezi tu.
Ha!
A recunoscut că are o problemă să pună mâna pe pește.
Bă ej nebun?! Păi și ce vrei, să fiu caddy-ul tău la pescuit? Să te aprovizionez cu scule, să-ți arăt locuri și să manipulez și peștele.
Fac pariu că ai jucat teatru până acum, că ai fost bolnăvior când erai mic și că nu știi cu pescuitul, numai ca să te duc pe locurile mele. În ziua de azi nu m-ar mai mira nimic.
Până la urmă am făcut eu poză cu știuca să nu se piarză.
Vezi atașament 55521
A, și ghici ce! După toate prelucrările și postulatele, după ce m-am străduit să-l țin pe calea dreaptă și ortodoxă a spinningului, ce vrea el să încerce......CAST.
IUDĂ! Asta ești

De ce e gherlă? Păi că dă cu minus la mine, d-aia-i gherlă, na!
Deci acuma trebuie să te pregătești să îi desfaci perucile.

Aditzu321

Biban
Azi am batut un parau de la 12 pana la 22 si am dat gherla vietii mele.Am inceput frumos pescuitul, locurile aratau ca scoase din cartea incepatorului la pastrav, bulboane, contracurent, gropi dupa copaci picati in apa, bolovani, cascade, in fine..si incep si schimb rotative, voblere, oscilante, gume, si ce mai aveam prin trusa.Dupa ce am urcat vreo 6 kilometri prin apa, ca pe langa nu aveai cum, am escaladat cascade, copaci si alte chestii, in disperare am incercat intr o bulboana adanca si lunga sa pescuiesc Ryukiul contra curentului, nu cu el.Jerk, jerk, zbang, lumanare, lumanare, vobleru cu voleu direct intr-un copac deasupra mea.Bun, asta e, data viitoare tin batul in jos si il scot pe urmatorul...Nu l-am mai scos, ca s-a repetat schema asta de 6(!!!) ori in vreo 10 minute.Mi-am facut-o cu mana mea, folosind un bluebird combinat cu textil, combo pe care la clean il folosesc cu succes.Se pare ca la pastrav nu merge asacapzid.In viata mea n-am vazut peste sa turbeze in halu asta cand e agatat.Plecau pe frana cu curentu si sareau incontinuu.Si erau numa bucati, 2 erau trecuti de kilogram 100%, care mie ,cu experienta mea de fix 2 pastravi mici prinsi, mi se par uriasi.Ma mir cum de incapataneaza astfel de exemplare sa traiasca intr-o apa exagerat de braconata si poluata.

Luigi

Somn
Aditzu321 Frâna, frate, frâna, arzã-o-ar focul!
Zilele trecute am pãtzit-o eu: jiguiam la salau, pe un loc cunoscut la milimetru. La vreo 10 metri de mal, direct in momentul in care las jigul sã cadã, un tzac scurt, gen bocãniturã finã, contrez instant, lanseta se propteşte in ceva ca un bolovan, se încordeazã fãrã sa urneascã absolut deloc stânca, frâna strânsã tare cârâie si cu un pocnet jigul se desprinde. Mã uit la el, cârligul lãrgit! Parcã toate s-au petrecut in aceeasi fractiune de secundã...
Daca as fi avut lovitura pe recuperare, as fi considerat-o o agatzatura in vreo muchie de bolovan, ca prea s-a lãrgit direct cârligul si nu s-a clintit deloc. Dar pe cãdere?! In locul ãla? Am mai dat cred ca 20 de lansãri fix pe acelasi traseu, fara sa ating macar o crengutza. Fara sa socotesc sutele de lansari in care pe punctul acela nu am atins nimic. Ba da, am prins ceva salai si in 2020 am pierdut un monstru care mi-a indreptat agrafa polii de la Balzer. Fix acolo!
Înclin sa cred ca a fost atac, l-am întzepat atât de aproape de mal cu frâna atât de strânsã, încât firul s-a tensionat prea tare iar cârligul s-a lãrgit direct. Si fiindca am mai avut astfel de atacuri si am si prins salai si monştri in mal, mai cred si ca am pierdut un munte de salau.
Ehei, degeaba i-am bãtut capul lui anem ani de zile ca are frâna prea moale la salau, ca de data asta ar fi fost probabil cheia succesului. De atunci am slãbit-o putzin, cât sa pot trage cu mâna ceva fir. Dar cine stie când si daca imi va da a treia oarã Leviatanul ãla?

Aditzu321

Biban
Dupa primul peste scapat am slabit frana ca la trout area, dar tot degeaba, turbau in ultimu hal si sareau incontinuu pana se eliberau...sper sa reusesc sa-i scot la o poza data viitoare daca tot le-am gasit cotetul

Wurger

Somn
Scuză-mă, dar eu zic că asta nu e gherlă. Te-ai distrat de "banii ăia" cum alții doar visează.
Știu că e frustrant să nu finalizezi, dar dacă erai în 97 și telefon cu poza HD la secundă nu exista, mai rămânea dor regretul tigăii, ceea ce nu cred că e cazul, după kilometrii ăia.
Ai avut o interacțiune pasională cu peștii, în țara Fishless.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Dupa primul peste scapat am slabit frana ca la trout area, dar tot degeaba, turbau in ultimu hal si sareau incontinuu pana se eliberau...sper sa reusesc sa-i scot la o poza data viitoare daca tot le-am gasit cotetul

la penultima partida de pescuit, pastrav pe lac, am avut in bat un pastrav frumos, l-am driluit destul, frana mulinetei reglata corespunzator, dar batul/lanseta m-a tradat .................era mult prea xfast pentru pestii astia
personal consider ca la pescuitul pastravului ai nevoie de un bat foarte permisiv, dar care sa iti si ofere o putere suficienta pe talon sa poti drilui pestele respectiv
lanseta trebuie sa lucreze foarte mult sa "omoare" orice incercare de evadare a pestelui, iar pe rau..............chiar ai nevoie de ceva de genul asta care sa te ajute
pastravul a fost mult timp pestele care il evitam constient pentru ca la primele intalniri ma facut cu nervii din cauza acelor "tirbusoane"

anem

Stiuca
Aditzu321 Frâna, frate, frâna, arzã-o-ar focul!
Zilele trecute am pãtzit-o eu: jiguiam la salau, pe un loc cunoscut la milimetru. La vreo 10 metri de mal, direct in momentul in care las jigul sã cadã, un tzac scurt, gen bocãniturã finã, contrez instant, lanseta se propteşte in ceva ca un bolovan, se încordeazã fãrã sa urneascã absolut deloc stânca, frâna strânsã tare cârâie si cu un pocnet jigul se desprinde. Mã uit la el, cârligul lãrgit! Parcã toate s-au petrecut in aceeasi fractiune de secundã...
Daca as fi avut lovitura pe recuperare, as fi considerat-o o agatzatura in vreo muchie de bolovan, ca prea s-a lãrgit direct cârligul si nu s-a clintit deloc. Dar pe cãdere?! In locul ãla? Am mai dat cred ca 20 de lansãri fix pe acelasi traseu, fara sa ating macar o crengutza. Fara sa socotesc sutele de lansari in care pe punctul acela nu am atins nimic. Ba da, am prins ceva salai si in 2020 am pierdut un monstru care mi-a indreptat agrafa polii de la Balzer. Fix acolo!
Înclin sa cred ca a fost atac, l-am întzepat atât de aproape de mal cu frâna atât de strânsã, încât firul s-a tensionat prea tare iar cârligul s-a lãrgit direct. Si fiindca am mai avut astfel de atacuri si am si prins salai si monştri in mal, mai cred si ca am pierdut un munte de salau.
Ehei, degeaba i-am bãtut capul lui anem ani de zile ca are frâna prea moale la salau, ca de data asta ar fi fost probabil cheia succesului. De atunci am slãbit-o putzin, cât sa pot trage cu mâna ceva fir. Dar cine stie când si daca imi va da a treia oarã Leviatanul ãla?
Huh … nasol cu salaul ăla, îmi pare rău.

frana mea … toți cunoscuții cu care ies la pescuit îmi spun ca eu nu folosesc deloc frâna pentru ca e prea strânsă. o tin strânsă la maxim pentru echipamentul pe care îl folosesc, adică lanseta pana in 17 grame sau maxim 21 și fire de 8 sau maxim 14lbs cu mulinete de 2500. Au foat cazuri in care am fost nevoit sa eliberez puțin frâna in zona malului simțind la limita lanseta …

ps: acum 3 zile am pierdut și eu un megasalau … din păcate a intrat intr-un trunchi de lângă mal

Ciulae

Biban
3 -4 ieșiri, după clean, la o săptămână distanta. Toate au fost caracterizate doar de capturi vizuale . Anul asta este deosebit rău pentru mine Bash Bash

La clean, dacă îl vezi și nu ai atacuri, trebuie sa lucrezi la partea de camuflaj. Cel puțin eu asa procedam, când clanul era specia vizata. Sau, încearcă după o ploaie, când apa e puțin tulbure.

Luigi

Somn
Continuarea gherlei de vis mi-a adus (inca o data) confirmarea unei mari teorii de-a mea.
Am fost si azi, de la 7 la 10, pe aceleasi conditii absolut optime, am prins chiar si o pauza intre ploi, si am impartit locul cu 2 stationaristi la salau. La mine nu s-a intamplat nimic, in schimb un baboier a avut la 9 primul atac ratat iar la 10 a prins salau de 69cm. La aceeasi unditza si la acelasi pescutz, pe fix acelasi loc. Ca si cand i-ar fi dat de 2 ori.
Eu am greblat 3 ore cu jigul aceeasi zona, de a trebuit chiar sa am grija sa nu le agãtz firele. Si fiindca la baboi a dat, dar nu si la gume, acum ŞTIU SIGUR ca la gume nu prind salaul atit de des pe cit este el in zona. O stiam de multa vreme: la gume prind cand este agresiv, dar asta nu se intampla mereu, ci probabil destul de rar, in schimb foame ii este mult mai des, si atunci un stationarist are sansele mai mari.
Asta-i viatza de spinningar, nu avem cum sa ii prindem pe toti. Si uite ca din gherle invetzi cel mai mult, de azi inainte nu o sa mai jur ca nu a fost salau prin zonã, ci doar ca nu a vrut. E o mare diferentza!

Continuarea gherlei de vis mi-a adus (inca o data) confirmarea unei mari teorii de-a mea.
Am fost si azi, de la 7 la 10, pe aceleasi conditii absolut optime, am prins chiar si o pauza intre ploi, si am impartit locul cu 2 stationaristi la salau. La mine nu s-a intamplat nimic, in schimb un baboier a avut la 9 primul atac ratat iar la 10 a prins salau de 69cm. La aceeasi unditza si la acelasi pescutz, pe fix acelasi loc. Ca si cand i-ar fi dat de 2 ori.
Eu am greblat 3 ore cu jigul aceeasi zona, de a trebuit chiar sa am grija sa nu le agãtz firele. Si fiindca la baboi a dat, dar nu si la gume, acum ŞTIU SIGUR ca la gume nu prind salaul atit de des pe cit este el in zona. O stiam de multa vreme: la gume prind cand este agresiv, dar asta nu se intampla mereu, ci probabil destul de rar, in schimb foame ii este mult mai des, si atunci un stationarist are sansele mai mari.
Asta-i viatza de spinningar, nu avem cum sa ii prindem pe toti. Si uite ca din gherle invetzi cel mai mult, de azi inainte nu o sa mai jur ca nu a fost salau prin zonã, ci doar ca nu a vrut. E o mare diferentza!
Am pățit de multe ori pe Dunăre, sa pescuiesc lângă băieți care băgau guvizi pe jig, în loc de guma. De cele mai multe ori prindeau mai bine. O mai reglam eu din culorile și forma gumei (mergea ff bine pe cabelas go to swim culori cât mai "naturale").
În concluzie la peștișor sunt șanse mai mari. Nu știu care e regula la tine acolo, dar dacă e voie, poți sa încerci faza cu peștișor pe jig, sau pe montura de peștișor jiguita.

Am pățit de multe ori pe Dunăre, sa pescuiesc lângă băieți care băgau guvizi pe jig, în loc de guma. De cele mai multe ori prindeau mai bine. O mai reglam eu din culorile și forma gumei (mergea ff bine pe cabelas go to swim culori cât mai "naturale").
În concluzie la peștișor sunt șanse mai mari. Nu știu care e regula la tine acolo, dar dacă e voie, poți sa încerci faza cu peștișor pe jig, sau pe montura de peștișor jiguita.
Pot confirma si eu ca metoda cu pestisor pus pe jig prinde mai bine ca pescuitul clasic jig + guma.
Am fost in ambele situatii. naughty

Sus