Gherle de vis...sau de cosmar

M-am fãcut in sfârsit cu o pozã de avatarbucuriemare
Măi omule tu vrei să mergi cu scule cumpărate în Lidl și să prinzi șalău!?
Deci musai lansetă de 7-800€,mulinetă idem,fir 100,gume 7€ blisterul,jiguri 80 de cenți bucata,agrafe,fluorocarbon etc...
Și asta multiplicat de cel puțin 5 ori ,depinde dacă pescuiești de pe mal sau din barcă, pe râu sau pe lac,apă mică sau adâncă...alte bețe alte mulinete alte fire alte etc

AlexH

Moderator
Membru personal
Bogdane, vartejul ala e acolo pentru ca ai dat si cu rotativa? Sau de obicei folosesti vartej si la jig?

Acum era pusă ca nu aveam pe cele simple la mine, de obicei nu fac diferențiere între ce agrafe opun, cu vârtej sau fără.

Wurger

Somn
Eu am vartej la toate agrafele si nu tai agrafa daca schimb naluca. Deci ajung sa dau cu vartej si la jig, si la vobler si la oscilante.
Ce e gresit la asta Alex ?

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Eu am vartej la toate agrafele si nu tai agrafa daca schimb naluca. Deci ajung sa dau cu vartej si la jig, si la vobler si la oscilante.
Ce e gresit la asta Alex ?
Nu e neaparat o gresala doar ca la jig cu cat ai un contact mai direct si mai rigid cu jigul, cu atat simti mai bine si ratezi mai putin. Jiggingul e un pescuit de contact si , in opinia mea, cu cat e mai simpla montura cu atat e mai eficienta.

Wurger

Somn
Adi, eu cred ca vrei sa.mi spui ceva si nu sti cum sa ma injuri.
Nu cred ca un vartej poate slabi rigiditatea ansamblului. Doar nu e cu arc. Intr.adevar nu.si are rostul la nalucile nerotative, dar am vazut multi folosind varteje, inclusiv la jig si prind peste fara probleme. Si ma refer la PESTELE SUPREM.

Ultima editare:
Adi, eu cred ca vrei sa.mi spui ceva si nu sti cum sa ma injuri.
Nu cred ca un vartej poate slabi rigiditatea ansamblului. Doar nu e cu arc. Intr.adevar nu.si are rostul la nalucile nerotative, dar am vazut multi folosind varteje, inclusiv la jig si prind peste fara probleme. Si ma refer la PESTELE SUPREM.
Bass? Păstrăv? Avat?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nu mai e nevoie de prezentare. Salaul. Nu e asa cu fineturile astea, sunt mofturi ale pestilor in anumite perioade. In rest, am asistat in barca la salau de 6 si 5 kg prins cu struna de 0.8 fluoro mega rigida, vartej si agrafa cat China. Dar asta era cand deja se innegreau, altfel recomand oricand un ansamblu cat mai fin, daca e posibil fara agrafa pt cine are rabdare. Asta pt pestele suprem :)))

Nu cred să fie șalăul. Pescuitul la șalău e anost și rutinat . Dupa ce îl găsești, ataca orice. Deși are momente când se așază pe naluca sau ii da cu coada, pentru că nu îi convine ceva. Ce ciudat!

Mă inscriu și eu astăzi în clubul ăsta!Am arat vreo 2 ore apa cu tot felul de gume si nimic,nici măcar un tac!
Puteam să evit gherla dacă mergeam și la știucă dar nu a mai fost timp,trebuia să merg la muncă.
Nici măcar de ăsta nu am prins!:)
FB_IMG_1562790351601.jpg

Nu m-a mâncat pielea și nici nu am fost scărpinat. Eu știu ca a fost un fel de neintelegere.

Glumeam cu Mandezu mai sus, ca îl știu împotriva trendului. Șalăul e atât de anost ca se prinde și la rotativa.

Sus