Gonflabile: modalitati de transport si lansare la apa

adiwolf

Moderator
Membru personal
Buna asta thumbsuuuup

Stiu un caz concret, eu Durereeee
nu esti singurul.
vorbesc din experienta propie!
din pacate, asta il paste si pe mircea2007 , dar inca se imbata cu apa rece zimbettt
cand o sa ramana cu peridocul bagat in apa, iar masina o sa patineze pe namol sau iarba umeda..............o sa iti doresti acel 4x4
la tractare pe sosea, tragi barca cu peridocul pe ea si cu Trabantul, alta este problema la bagat si scos din rampe neamenajate!!!

NicuB

Oblete
Cum inca nu sunt lamurit ce barca sa imi iau, pneumatica sau ridiga, mai ales din cauza transportului, va rog sa ma lamuriti cu o chestie: cei care transportati barca pneumatica pe peridoc, motorul ramane pe oglinda barcii sau il dati jos? Am citit acest topic dar vad ca nu s-a discutat acest aspect.
Si ma refer in special la motoare de 15 - 20 de cai. Pt mine este clar ca la transport motorul este "impotriva barcii". Daca e asa macar stiu sa scot din calcul barcile pneumatice. Poate ma insel si oglinda termosudata pe gonflabila este mai rezistenta decat banuiesc eu.
Am cautat si pe youtube sa vad filmari din timpul transportului, dar n-am gasit. Am vazut doar lansari la apa cu barca gonflabila pe peridoc si motorul atasat de oglinda barcii.

grey-wolf

Salau
Eu nu asi transporta motorul pe barca gonflabila fara transom saver si fara un peridoc bine adaptat si pus la punct .

• Like
Reactions: Edi

adiwolf

Moderator
Membru personal
un motor 4T de 15-20cp, nu este halvita sa il tot montezi si demontezi de pe barca, indiferent ce barca este, fie pneumatica fie rigida.
acuma, daca ma intrebi pe mine, eu unul nu vad de ce mama dracului sa iti cumperi o barca gonflabila cu motor de 15-20cp , sa o transporti pe peridoc si sa o lansezi la apa doar pe rampe amenajate!
pur si simplu pierzi exact ideea unei barci gonflabile, adica portabilitatea si posibilitatea de a accesa locuri mult mai putin accesibile cu barca rigida (ma refer la accesul la apa!)
daca se merge pe ideea unei motorizari medii, de genul 15-25cp, recomand fara rezerve o barca rigida, aluminiu sau fibra si un peridoc adecvat.
pentru ideea unei barci gonflabile, recomand o motorizare de maximum 10cp 2T (pt greutatea redusa a motorului) si posibilitatea portabilitatii fara rezerve, fara peridoc.
daca se merge cu peridoc la lansarea pe apa a barcii, mergeti pe varianta barcii rigide.

Espasia

Somn
cei care transportati barca pneumatica pe peridoc, motorul ramane pe oglinda barcii sau il dati jos? Am citit acest topic dar vad ca nu s-a discutat acest aspect.
Asa este, parca nu a fost dezbatut.

Am avut aceeasi problema. Initial aveam un motor de 5 CP, unSuzuki, ce il duceam in portbagaj impreuna cu motorul electric de varf. Era relativ comod.
Apoi am lasat motorul pe oglinda. Fara transom, caci nu se potrivea transom-ul. Motorul se duce de regula in pozitie normala, nu ridicat. Ridici doar daca cizma te incomodeaza la transport (prea lunga sau prbl cu bara numarului. Nu a avut nici pe dracu. Barca. Nici in poz. normala, nici la 45 grade, nici ridicat. Barca “rezistă”.

Acum am unul de 20 CP. mai greuț. Spre 50 Kg. Este montat permanent. Il transport cu transom.
Singura problema este sa fie barca foarte bine umflata.
Eu tin barca pe peridoc permanent. Gata de lupta…….:):):)
Motorul il am din septembrie, si nu am decat 3 iesiri cu el……dar este ok.

PS. Si sincer, mai imi scapa pedala……in depasiri am ajuns si la 140 Km/h cu remorca-n cârcă. Nici un stress.

PPS. Si eu am cautat unele filmulete. Am gasit, dar nu exact cu tematica……Barca pneumatica + motor 10……20 CP. Dar vedeam pe altii cum transportau agregatul peridoc+barca+motor 20 CP fara prbl.

PPPS. Si eu m-am sfădit cu un coleg de forum, daca este ok. Si avea dreptate. Daca producatorul barcii iti da puterea max de 30 CP (in cazul meu), poti agata un motor de 30 CP fara stress. Pe apă, solicitarile sunt mai “grele” decat pe remorca. Corecta observatia lui. Dar cu baloanele umflate corespunzator.

Eu așa procedez……O fi bine……o fi rău…….’Mniezău primească. Vedem in timp.

eu unul nu vad de ce mama dracului sa iti cumperi o barca gonflabila cu motor de 15-20cp , sa o transporti pe peridoc si sa o lansezi la apa doar pe rampe amenajate!
Ei de ce. Sa nu ma lasati in urma, cum faceți de obicei. Voi astia cu motor mare si coajă dă plastic. Pana ajungeam eu la locul faptei, voi goleați zona de pește. Uite d-aia …….;):):)

PS ptr lansari pe zone accidentate există…..camera de tractor, sau Belly-boat-urile. Unele au si motor electric……

NicuB

Oblete
Adiwolf: ideea cu motor mai mare mi-a venit dupa ce am luat permisul de barca. In plus am vazut destule filmari cu pneumatica echipata cu motor de 15 - 20 cai, eu nu vad un inconvenient. Din cate am citit este recomandat sa pui motorizarea maxima pe care o permite barca, adica 15 cai la barca de 3.30m, respectiv 20 cai la 3.6m (cel putin la kolibri).

Espasia, ai echiparea la care ma gandesc eu, adica pneumatica + motor 15 - 20 de cai si motor electric pe fata. Daca spui ca motorul merge transportat direct pe barca, as avea mai multe intrebari sa iti pun. Ca sa nu umplu topicul aiurea, daca nu te deranjeaza, te rog sa imi dai in privat nr tau de telefon sa vorbim putin.

Bugetul il am deja, dar pana in primavara oricum nu fac achzitia. In primavara am fost invitat sa testez o barca din Al facuta in Serbia. Dupa ce o testez voi lua hotararea finala....

adiwolf

Moderator
Membru personal
eu nu am spus ca ar fi un inconvenient!! niciodata!
si eu am facut cateva delte cu barca de 3.1m si motorizare de 6 si apoi 10cp, nu a fost nici un inconvenient.
am spus ca nu vad de ce sa cumperi o barca gonflabila, sa o echipezi corespunzator cu motorizarea maxima admisa si sa o transporti cu peridocul - implicit lansarea la apa se face doar pe locuri unde poti intra cu masina si peridocul !!
daca tot vrei comoditate si siguranta, nu mai bine iti cumperi direct o barca rigida?!! ca tot la peridoc si masina 4x4 ajungi in ambele situatii
vezi ca Espasia are ditamai barcazul gonflabil si la el este o situatie.........aparte, ca altfel era demult la rigida - a doua!

Espasia
hodorogule, cine dracu te-a lasat pe tine in urma?!! bati campii! si sa vrem asta si nu scapam de tine ca de raie roflmaooo roflmaooo

Sus