Greseli facute de pescarii de rapitori

I

ilie

Guest
Am avut partide memorabile la avat in pelicula tocmai cand vantul batea invers curentului apei.

Mariandan

Biban
Parerea mea e ca lauda excesiv lansetele Shimano(eu sincer ma indoiesc foarte tare ca le foloseste in pescuitul de zi cu zi si cu atat mai putin la concursuri, mai ales modelele de mai sus care sunt cam low end).Din punctul meu de vedere lansetele SHimano sunt niste mizerii(cel putin cele facute pentru Europa).Lasand la o parte publicitatea pe care o face, articolul este interesant si educativ chiar si pt pescarii cu experienta.
Salut.Folosesc din septembrie (daca nu gresesc)doua mulinete shimano cumparate din Olanda.Pescuiesc des,cam la 2-3 zile,cateodata zilnic.Inca nu a cedat niciuna.E cam devreme sa imi fac pareri.Va mai anunt cum sta treaba peste un an.

Luigi

Somn
Am dat de acest topic cam intrat in uitare, din pacate fiindca din greseli invatzam mai mult decit din succese. In ce ma priveste, cele mai multe greseli le fac cu sigurantza pe ape pe care nu le cunosc si dureaza foarte mult pina incep sa prind pe ele. Ca exemplu, lacul pe care am fost saptamina asta: de abia la a patra partida in trei ani am reusit sa prind ceva. La primele 3 gherle am pescuit liniar si doar la adâncime, gume si blinkere, ca sa imi fac si o idee despre substrat. Un pescuit de sacrificiu, poate greseala a fost si ca urmaream speciile gresite. Anul asta am schimbat strategia si am pescuit "larg" si mai mult pe portiuni putzin adânci si bingo. Cred ca greseala mea era ca pescuiam in aprilie ca vara sau toamna, cum eram obisnuit ca prind. Adica pescuiam gresit, ca majoritatea celorlalti. Pe o apã relativ necunoscuta un pescuit de explorare mi-a adus rezultate si nu unul de precizie.
Voi cum "explorati" o apa? Aveti ceva tehnici, naluci care va ajuta?

Mal

Stiuca
Asta e greseala mai ales cand e cadou de pensionare.

Eu nu cred ca ai gresit asa ai simtit. Eu dau destul in ape necunoscute nalucile care evolueaza la diferite adancimi eu le numesc de cautare si sacrificiu, iti dau informatii destule, adica un floating sau suspending bun cu o plaja cat mai larga de coborare. Ideea e ca trebuie sa scanezi cat mai mult cu ele si sa vezi unde ai interes sau nu. Apoi treci pe consacrate sau specializate, functie de locul unde ai avut urmariri. Eu asa fac majoritar merge alteori e esec dar daca ar merge de fiecare data nu vad unde ar fi farmecul.

Wurger

Somn
De.a lungul timpului mi.am format un patern. Incep cu guma pe offset, indiferent ce ar putea fi in locul ala. Daca e si alba e si mai bine. O târâi pe fund practic. Asa aflu praguri, plante, craci, bolovani. Fac asta in locuri cu ape statatoare (ca ziceai de lac) sau cu curent mic.
Pe Dunare e mai greu, dar dupa un an pe altul, se mai cere o explorare dinasta si pe locurile cunoscute. Dunarea muta copaci, aduna nisip, rostogoleste bolovani si, acolo unde se mai surpa malul, se schimba pragurile. Uneori e destul de paguboasa metoda asta. Acum incerc cu Deeperul.
Pe de alta parte, metoda asta ma cam opreste sa bag apoi naluci mai rasarite in niste craci si asta se vede in faptul ca nu prea prind. Dar nici asa in orb nu as da.
O alta metoda pe care mi.am insusit.o de la AlexH e sa nu dau de prima data cu bata in balta. 10-15 minute in liniste pe malul apei, lasa si pestii sa se linisteasca si poti vedea si traiectoriile pe care ataca rapitorii. Asta in teorie. Cand stiu ca stau maxim 5 ore, mai sar peste linisteala.
Un alt aspect important, de data asta invatat de unul singur este sa ajungi pe loc intr.o perioada optima a zilei. Adica daca maximul e pe la ora 7 si tu vii de la 4 si fleoșcăi apa cu tot ce ai in trusa, cand ar incepe activitatea pestii sunt deja stresati si tu fleașcă de plictiseala.
Strategii de ape putin populate...

vasi25

Biban
Asta cu statul 10-15 minute si observand ce se intampla in apa, o fac si eu cateodata, mai ales cand trec prin boschetii si fac galagie pana ajung la malul apei. Deobicei urmaresc si daca este albitura in aprpierea malului ( asta e un semn bun). Iar daca este activitate in zona, ma uit si directia din care muscareste sau ataca albiturile. In schimb greseala pe care o fac cel mai des, eu nu am naluci de cautare, eu pun ce cred eu ca e cea mai buna varianta in momentul ala, asa am pierdut zeci de voblere si rotative ca prostu.

ps: Ce am spus mai sus se refera strict la clean.

AlexH

Moderator
Membru personal
O alta metoda pe care mi.am insusit.o de la AlexH e sa nu dau de prima data cu bata in balta. 10-15 minute in liniste pe malul apei, lasa si pestii sa se linisteasca si poti vedea si traiectoriile pe care ataca rapitorii.
Nu fac asta decat atunci cand vizez cleanul sau avatul.

Luigi

Somn
La clean nu mi se pare o greseala sa incepi cu rotative. Ca de altfel la orice pescuit intre ape, eu as incepe de fiecare data cu rotativa, e mai ieftina decit un wobler si pe unde pescuiesc eu prinde si mai bine. (Ce-i drept ca eu incep si termin cu Mepsu zimbettt) Dar ce la mine merge poate fi in alte parti gresit.

vasi25

Biban
Luigi
Cand pescuiesc in curent, mereu incep cu rotative. In schimb cand pescuiesc pe langa mal dau cu voblere. Adevarul e ca acum am studiat un pic si voblerele si cum lucreaza ele la ce adancime, iar incet incet invat si cum pot influenta din lanseta adancimea nalucii, adica stiu ca daca o tin in sus naluca va fii mai la suprafata si invers, dar trebuie sa ma mai perfectionez cat de mult sa o ridic sau sa o cobor. Si ca sa nu mai populez apa cu voblere si alte briz briz-uri mi-am luat de curand un dezgatator, cu speranta sa mai recuperez din ele.

Luigi
Cand pescuiesc in curent, mereu incep cu rotative. In schimb cand pescuiesc pe langa mal dau cu voblere. Adevarul e ca acum am studiat un pic si voblerele si cum lucreaza ele la ce adancime, iar incet incet invat si cum pot influenta din lanseta adancimea nalucii, adica stiu ca daca o tin in sus naluca va fii mai la suprafata si invers, dar trebuie sa ma mai perfectionez cat de mult sa o ridic sau sa o cobor. Si ca sa nu mai populez apa cu voblere si alte briz briz-uri mi-am luat de curand un dezgatator, cu speranta sa mai recuperez din ele.
Te rog spune mi si mie unde ai gasit dezagatatorul de voblere pt ca eu nu am gasit ..

Luigi

Somn
Azi ar fi trebuit sa postez la "Rezultate" un salau fain, dar Şeitan nu culcã-te... Adica m-a mâncat un cur sa dau cu un jig reconditionat dupa citeva agatzaturi (reîndoit si repilit de vreo 3 ori) si la singurul tzac al zilei s-a lãrgit instant in contrã. Asa nu imi ramine decit sa postez o listã cu greselile facute de mine in ultimii ani care toate m-au costat capturi, greseli pe care toti le stim si toti le facem:
- Pe principiul "Un lanț e atât de rezistent precum cea mai slabã verigã a lui" trebuie ca fiecare element de pe "linie" sa fie suficient de solid pentru captura cea mai mare posibila: firul ciupit trebuie eliminat, de evitat un fir prea subtzire, orice agrafa sau vârtej sa fie de incredere, nodurile sa fie cele potrivite firului folosit, cârligul sa fie impecabil, maxim o data reparat, struna la fel impecabila, fara ciupituri. Cine merge pe principiul "merge si asa" ca mine va fi totdeauna pedepsit de vreun peste capital, tocmai la ei cedeaza veriga slabã.
- Apropo cârlige, la jig un cârlig subdimensionat are sanse mai mari sa fie dezgatzat si din agatzatura dar si din gura pestelui. Aici inca nu am gasit un compromis ideal, daca dau de exemplu cu jiguri 2/0 practic nu agãtz dar pierd jumate din pesti, cu 5/0 nu ratez nimic, nici un peste dar si nici o cioatã.
- Contra trebuie datã TOTDEAUNA hotãrât. O contrã datã cu jumate de inimã, cã poate o fi agatzaturã, are toate sansele sa aducã un drill nefinalizat. Asta se leagã de urmatoarea greseala:
- Lanseta trebuie sa fie pe masura apei pescuite: pe un lac adânc si cu agatzaturi grele, la fel ca si pe un râu mare sau fluviu, trebuie o lanseta pe mãsurã, in primul rând solidã, lansetele fine sunt si mai fragile. Aici ma simt vinovat pentru lanseta unui amic, pe care l-am inspirat sa dea de fiecare data contra puternic, dupa ce a pierdut citziva pesti pe care ii contrase anemic, crezând ca e in agatzatura. Ei bine, acum citeva zile a rãmas cu un ciot de Graphiteleader ML dupa o agatzatura decisiva, pacat de bijuteria aia...
- In drill firul trebuie sa fie mereu foarte tensionat. Am scapat si stiuca si mai ales salau fiindca pompam ca la somn
- Minciogul sa fie la fel proportional cu exemplarele cele mai mari posibile pe apa respectiva. A fost o aventura pe care nu o voi mai repeta sa scot salau de 88 cm cu minciog de 50 cm.
Ar mai fi si alte greseli evitabile, dar fiindca nu vreau sa par chiar ultimul bombalãu, va mai las si pe voi. Si sper sa se inteleaga ca la greselile de mai sus am scris doar remediile la care am ajuns prin prisma experientei personale, fara sa am pretentia ca sunt si cele mai bune. In ideea ca si altii sa invetze din greselile mele!

Gebar1983

Stiuca
Azi ar fi trebuit sa postez la "Rezultate" un salau fain, dar Şeitan nu culcã-te... Adica m-a mâncat un cur sa dau cu un jig reconditionat dupa citeva agatzaturi (reîndoit si repilit de vreo 3 ori) si la singurul tzac al zilei s-a lãrgit instant in contrã. Asa nu imi ramine decit sa postez o listã cu greselile facute de mine in ultimii ani care toate m-au costat capturi, greseli pe care toti le stim si toti le facem:
- Pe principiul "Un lanț e atât de rezistent precum cea mai slabã verigã a lui" trebuie ca fiecare element de pe "linie" sa fie suficient de solid pentru captura cea mai mare posibila: firul ciupit trebuie eliminat, de evitat un fir prea subtzire, orice agrafa sau vârtej sa fie de incredere, nodurile sa fie cele potrivite firului folosit, cârligul sa fie impecabil, maxim o data reparat, struna la fel impecabila, fara ciupituri. Cine merge pe principiul "merge si asa" ca mine va fi totdeauna pedepsit de vreun peste capital, tocmai la ei cedeaza veriga slabã.
- Apropo cârlige, la jig un cârlig subdimensionat are sanse mai mari sa fie dezgatzat si din agatzatura dar si din gura pestelui. Aici inca nu am gasit un compromis ideal, daca dau de exemplu cu jiguri 2/0 practic nu agãtz dar pierd jumate din pesti, cu 5/0 nu ratez nimic, nici un peste dar si nici o cioatã.
- Contra trebuie datã TOTDEAUNA hotãrât. O contrã datã cu jumate de inimã, cã poate o fi agatzaturã, are toate sansele sa aducã un drill nefinalizat. Asta se leagã de urmatoarea greseala:
- Lanseta trebuie sa fie pe masura apei pescuite: pe un lac adânc si cu agatzaturi grele, la fel ca si pe un râu mare sau fluviu, trebuie o lanseta pe mãsurã, in primul rând solidã, lansetele fine sunt si mai fragile. Aici ma simt vinovat pentru lanseta unui amic, pe care l-am inspirat sa dea de fiecare data contra puternic, dupa ce a pierdut citziva pesti pe care ii contrase anemic, crezând ca e in agatzatura. Ei bine, acum citeva zile a rãmas cu un ciot de Graphiteleader ML dupa o agatzatura decisiva, pacat de bijuteria aia...
- In drill firul trebuie sa fie mereu foarte tensionat. Am scapat si stiuca si mai ales salau fiindca pompam ca la somn
- Minciogul sa fie la fel proportional cu exemplarele cele mai mari posibile pe apa respectiva. A fost o aventura pe care nu o voi mai repeta sa scot salau de 88 cm cu minciog de 50 cm.
Ar mai fi si alte greseli evitabile, dar fiindca nu vreau sa par chiar ultimul bombalãu, va mai las si pe voi. Si sper sa se inteleaga ca la greselile de mai sus am scris doar remediile la care am ajuns prin prisma experientei personale, fara sa am pretentia ca sunt si cele mai bune. In ideea ca si altii sa invetze din greselile mele!
Parca ma regăsesc pe mine :)
Totuși, sa privim partea plină a paharului: omul din greșeli învață. ;)

Wurger

Somn
Eu le iau ca recomandare.
Asa, se bat cap in cap cu alte recomandari, de.a lungul timpului.
Tu zici de jigul cel mai mare, ca sa reziste la captura vietii. Altii zic - la limita de mic, ca sa fie miscare naturala.
Tu zici fir gros, cu varteje si agrafe pe masura si noduri sanatoase, altii zic, fir cat mai subtire, pentru finete, distanta, sensibilitate, ajungerea rapida pe substrat.
Tu zici, pe fluviu mare lanseta solida, altii zic lanseta senzitiva sa simti si pârțu.
Sigur, e vorba si de populatia de pe ape, la tine normala, la mine beteagă.
Asa ca eu zic, la mijloc. Si uite.asa am ajuns de unde am plecat - universală. Sa fie buna si de strap sau biban, dar si de somn. Firul de 016, nu e nici de 23, da nici de 0.9 ... si asa mai departe.
P.S. de jig lipit n.am mai auzit. Cum vine asta? L.ai cositorit, sau cum?

Ultima editare:
Tu zici de jigul cel mai mare, ca sa reziste la captura vietii. Altii zic - la limita de mic, ca sa fie miscare naturala.
Eu încă nu am pescuit la șalău pe Dunăre dar din ce am văzut pe YouTube, se folosesc și jiguri de 30-33g, iar la greutatea asta un cârlig de 5/0 nu cred că mai afectează negativ mișcarea ansamblului jig+gumă. Iar dacă mai vrei și trofee, lasă echipamentul ML și firele subțiri pentru alte locații mai liniștite...ca să nu-ți pară rău mai târziu. Că de obicei sau conform legilor lui Murphy trofeul îți dă târcoale exact când una sau mai multe verigi sunt slăbite sau uzate...nu-i așa Luigi ?

Aurel

Piranha
Atunci cand te duci la pescuit (dacă ești pasionat într-adevăr) ești atent mai ales la detalii și aici as enumera: jig, înaintaș, fir, guma etc.
Asta cu jigul recondiționat poate fi o dovada de rabdare si tenacitate sau un mare eșec.....

Luigi

Somn
Eu le iau ca recomandare.
Asa, se bat cap in cap cu alte recomandari, de.a lungul timpului.
Tu zici fir gros, cu varteje si agrafe pe masura si noduri sanatoase, altii zic, fir cat mai subtire, pentru finete, distanta, sensibilitate, ajungerea rapida pe substrat.
Tu zici, pe fluviu mare lanseta solida, altii zic lanseta senzitiva sa simti si pârțu.
Sigur, e vorba si de populatia de pe ape, la tine normala, la mine beteagă.
Asa ca eu zic, la mijloc. Si uite.asa am ajuns de unde am plecat - universală. Sa fie buna si de strap sau biban, dar si de somn. Firul de 016, nu e nici de 23, da nici de 0.9 ... si asa mai departe.
P.S. de jig lipit n.am mai auzit. Cum vine asta? L.ai cositorit, sau cum?
Ziceam jig "pilit" caci se tocise...
Iar faza ca mi s-a lãrgit in contrã nu o trec la categoria eşec, ci prostie, pe care sigur nu o mai fac!
Si din astfel de greseli am ajuns sa caut "soliditatea" in ansamblu, una relatzionata la apele si la exemplarele mari pescuite, dupa ce am observat ca tocmai la finetzuri se intâmplã si cele mai multe accidente. Nu pot spune deloc ca ar astfel fi afectata sensibilitatea ansamblului, atâta timp lanseta e arhi-suficient de sensibilã încât sa simtã orice tzac, nu m-ar încânta de nici un fel sa simt chiar si pârtzul salauluizimbettt Mai mult, cred ca "solid" si "senzitiv" nu sunt antonime.
( Ca exemplu pentru un compromis reusit de finetze si soliditate nu pot da decât lanseta mea Hearty Rise Zander Force HH 7-32g, care cu un fir de 0,12 e in acelasi timp finã si puternicã, e o plãcere sa lansezi si sa tragi jigul, trasatura o simte si o transmite extrem de clar, dã contre la milisecundã iar in drill... ei bine in drill isi aratã fortza din blank, pentru mine e de fiecare datã o surprizã câtã putere are când se încordeazã)

Sus