Gume bune la biban

gyrgy

Biban
Prieteni, desi am prins mult biban la viata mea, eu unul nu am o trusa cu gume dedicate pentru aceasta specie...Stiu ca in general bibanul se prinde cam la orice, eu am luat la gruburi de 8 cm albe orange sau verde, la rotative nr. 3 si 4, chiar si la oscilante sau spinnerbaituri atunci cand dadeam dupa stiuca...Daca puteti sa dati exemple strict de gume prinzatoare la biban, va rog sa postati aici, eventul si marime, culoare, etc.

gyrgy

Biban
Cu cele de la Reins am cochetat si eu intr-o zi la "marele peste"...am ales insa sa le iau pe cele de la Keitech, dar nu-i timpul trecut.

V

vali stratonov

Guest
In ultimii 2 ani randamentul cel mai bun la biban l-am avut cu gumele de la Reins ....
Am prins cu ele in toate lacurile in care am pescuit ,dar cel mai bine au prins cu ele pe Bicaz, Rogojesti si pe Minjesti..
Au diferit culorile , modelul si gramajul de bila folosit in functie de apa , adincime .....ce a ramas constant si deloc de neglijat , iscusinta pescarului..clappingclappingzimbettt

SPF

Oblete
Prieteni, desi am prins mult biban la viata mea, eu unul nu am o trusa cu gume dedicate pentru aceasta specie...Stiu ca in general bibanul se prinde cam la orice, eu am luat la gruburi de 8 cm albe orange sau verde, la rotative nr. 3 si 4, chiar si la oscilante sau spinnerbaituri atunci cand dadeam dupa stiuca...Daca puteti sa dati exemple strict de gume prinzatoare la biban, va rog sa postati aici, eventul si marime, culoare, etc.
Salut, pe langa cele mentionate anterior de colegi, eu am mai prins bine pe Berkley Flex Cut de 5 cm. Alb, natural, capucino si charteuse. De asemenea pe slider minow alb cu codita verde sau galben cu chartereuse si gliter si lake fork de 5 cm magic shad. Power shad de 5 cm de la Rapture e inca o naluca foarte buna pt biban. Dambovita, Lacul Morii, Snagov, Arges.

D

Deleted member 13

Guest
Salut.Am citit ce ati scris ,dar as vrea sa va rog ceva ( asta daca vreti sa va aduca iepurasul dupa Sarbatori ceva! roflmaooo) :vreau sa cumpar 3 (trei) modele gume bune de biban!
Locatia: lac cu suprafata de cca 120 ha ,adancimi pana in maxim 4m , biban cica mult si cu o medie de sa zicem ...20cm .Urgent!roflmaooo

Ps: daca-mi recomandati si jigurile aferente nu ma suparbucuriemare

Multam!nnnoroc

V

vali stratonov

Guest
Zamfi nu ai nevoie sa cumperi gume de biban deocamdata...avem di tate.)))
Cumperi din banii cistigati gume cu care vom prinde...cel putin asa sper eu.)))

D

Deleted member 13

Guest
Am inteles. Nu ca nu as avea ceva pe acolo ,da' na ,omu' intreaba ! roflmaooo Stii cum e Vali cu avem di tate ...un fost coleg de facultate cand s-a insurat, in Cluj , a primit de la parinti , in '92 , apartament mobilat cu 4 camere, masina ,garaj , bani ...Un alt coleg ,mai mucalit ,l-a intrebat dupa nunta : " Auzi prietene , daca tot ai de toate ...nevasta la ce-ti mai trebuie ?! "clapping

adiwolf

Moderator
Membru personal
Salut.Am citit ce ati scris ,dar as vrea sa va rog ceva ( asta daca vreti sa va aduca iepurasul dupa Sarbatori ceva! roflmaooo) :vreau sa cumpar 3 (trei) modele gume bune de biban!
Locatia: lac cu suprafata de cca 120 ha ,adancimi pana in maxim 4m , biban cica mult si cu o medie de sa zicem ...20cm .Urgent!roflmaooo

Ps: daca-mi recomandati si jigurile aferente nu ma suparbucuriemare

Multam!nnnoroc
1 Reins
2 Slider
3 Bass Assasin

jiguri?!! ce vrei tu, la biban nu prea conteaza, dar eu as merge pe ceva nu foarte scump si care sa mai si iasa din agatatura

V

vali stratonov

Guest
"jiguri?!! ce vrei tu, la biban nu prea conteaza, dar eu as merge pe ceva nu foarte scump si care sa mai si iasa din agatatura"
................................................................................................................................................................................................................
Eu nu prea sunt e acord cu tine , adi draga ...conteaza si jigul ca si gramaj conteaza si cirligul folosit in mod cert ...
Asi zice ca pe primul loc in preferintele mele ar fi :
-japonezele de la daiichi
urmate de :
gamakatsu , owner , fudo si ......altii gandescccc

Eu unul prefer sa las naluca in agatatura decit sa stric locul scuturind de fir in concurs , bineinteles ...
In pescuitul de placere mai "scutur" de fir de citeva ori ...de scapa scapa de nu ...legam altul.nervosrau

Topul gumelor preferate de mine este:
1.Reins
2.Keitec
3.Slider
4.Hoochi-coochi
5.Bug Ants

Baieti puteti sa-mi recomandati pe ce model de guma Reins ati avut prezentari mai bune la Biban si cateva culori,
Aji Adder shad pe mine nu m-au dat pe spate [or fi bune la drop shot dar eu nu-l practice]

D

Deleted member 13

Guest
Culorile care am vazut ca prind sunt clasice...verde gliter si motoroil.Modelul nu-l stiu din cap dar cand am timp ...

speedo

Biban
Japonezele astea keitech si reins stiu "jiu jitsu" si cu bibani salbatici sau numai cu aia de pe balti private?
Am pregatit o comanda cu urmatoarele modele si culori,poate imi mai dati vreo idee:
rockvibe shad 2" motoroil red flake,glow chart silver,cola,tomato craw
keitech swing impact 2" cola,orange pepper
Ar merge astea la inceput de sezon?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Eu am dat cu ele doar pe natural insa anul asta in putinele iesiri nu au dat rezultate ca in alte dati, au mers mai bine kopyto cele mai mici. Totusi sunt gume foarte bune.

Doriss

Oblete
Topul gumelor preferate de mine este:
1. Twister manns cele de 2,5 sI 5 cm
2. Polaris de la Crazy Fish cele de 4,5 cm
3.Reins Aji Ringer si Rockvibe
4.Slider Crappie Panfish

Salutare si bine v-am gasit.
Topul gumelor de biban care au dat rezultate la mine sunt:
1. Big Bite Baits Paddle Tail Grub 4.5cm Chartreuse
2. Manns Shad 4.5 cm PBB
3. Manns Grub Curly Tail 2 inch Motoroil(cel cu tenta de mov) - pe asta am prins 2 bibani de 32cm cam 700g fiecare
Gumele au fost montate pe microjig-uri nr 2, 3,6g
Sper sa va fie de folos.Fir intis.

Sus