Gume bune la stiuca

Wurger

Somn
Tu pe canalele alea te referai la avat? Eram convins ca e vorba de stiuca. Adica brădiș, apa mica, irigatii - adica fara curent. amaaaazed
Avat !!!
Topicul e de stiuca...

motoucle

Biban
Nu nu :))) Ai zis tu ca tot dai de avat si am facut o paranteza ca am incercat si eu la avat pe bratul Sf. Gheorghe o saptamana degeaba si dupa m-am mutat la stiuca pe canale zimbettt

W

Wtu85

Guest
Aș dori să vă întreb ceva legat de depozitarea nălucilor moi. În majoritatea situațiilor, acestea se livrează într-un pachet care conține o formă de material uleios. Întrebarea mea este: merită lăsate în acele pachete sau pot fi depozitate într-o cutie de năluci compartimentate (de plastic evident)?

Wtu85, eu le las in ambalajul lor. Am observat ca se transforma nefast daca le pun in cutie. Cel putin junghiurile de gume cu care pescuiesc eu. Excluzand inconvenientele legate de ergonomie, eu vad un singur dezavantaj in a le tine in ambalajul lor: li se pot stramba cozile(lucru care se poate intampla si daca le tii in cutie - si cutia invers, ca... asa-s majoritatea gentilor). Toti din jurul meu tin gumele in cutii, insa au si multe de acelasi fel, in fiecare compartiment, daca o avea vreo relevanta asta. M-am gandit ca-s eu aiurea, cred ca si aratam ca un pelican scarpinandu-se pe sub pene, cat cautam la ele prin pachete din geanta. Dar acum, cand vad ce ti-a raspuns Cosmin, m-am linistit.

Eu ultimamente le țin in genul ăsta de cutii și stau perfect
20200729_140855.jpg

Wurger

Somn
La stiuca, ca despre asta e vorba, unde zic eu se pierd si se schimba mai putine, tin cate una din fiecare in cutie, cele care consider ca au sanse in partida aia. In buzunarul din spate al sling bag.ului sunt cateva plicuri cu dubluri. Daca imi iau toata sacosa aia de contrabandist cu gume, ma stresez singur. Nu am timp sa incerc tot. Ajung acasa si.mi dau cu tesla ca am uitat de Keitech Fat , sau mai stiu eu ce.
Asta e si un argument bun sa car doar ce cred eu ca conteaza. In general: Canibal shad, Mikado hunter, Delalande Sandra, Keitech de care ziceam.
In plus mai car 3-4 baroase, in caz ca vad un atac monstruos sau am informatii ca " p.aici ar fi..... hă-hăăă".

W

Wtu85

Guest
Sincer nu înțeleg care este efectul negativ dacă le țin în cutii...Am prins și cu gumă proaspăt scoasă din ambalaj și cu gumă care a stat mult și bine în cutie. Acuma cred că fiecare are obiceiul lui. Obiectiv vorbind, singurul posibil inconvenient pare să fie că se pot usca și să își piardă din elasticitate sau pot să își piardă mirosul original și să capete un miros specific plasticos (sau mirosul cutiei în general). Nu am observat că ar avea vreun efect negativ asupra răpitorului... Voi ce părere aveți?

Wurger

Somn
Sincer nu înțeleg care este efectul negativ dacă le țin în cutii...Am prins și cu gumă proaspăt scoasă din ambalaj și cu gumă care a stat mult și bine în cutie. Acuma cred că fiecare are obiceiul lui. Obiectiv vorbind, singurul posibil inconvenient pare să fie că se pot usca și să își piardă din elasticitate sau pot să își piardă mirosul original și să capete un miros specific plasticos (sau mirosul cutiei în general). Nu am observat că ar avea vreun efect negativ asupra răpitorului... Voi ce părere aveți?

Isi pierd culoarea sau migreaza culorile si ajung toate gumele cam la aceeasi culoare. Deseori se stramba cozile daca nu stai sa calculezi cum le pui ca sa stea in bot. Le mai taie capacul cozile cand le prinde pe muchia unei despartituri. Anumite gume sunt incompatibile intre ele ca material si la fel si cu cutiile nededicate luate de la magazine de bricolaj. Adica se topesc intre ele.
Asa ca mai bine se strica una sau doua si ramai totusi acoperit in caz ca se cere.
Eu guma uscata / intarita, nu am vazut pana acum si unele au multi ani si nici nu sunt vreo marca nemaipomenita. Gruburi de la Mikado luate din piata cand inca nu eram pe forum.

Se pierde luciul gumei, palesc culorile. Isi pierd uleiul, elasticitatea. Li se schimba mirosul . Se transfera culorile. Unele nu mai evoueaza ca inainte daca sunt contorsionate mai mult timp in compartimentul cutiei. Mi s-a intamplat sa nu mai atenteze la o guma prinzatoare, chiar cu coada nestrambata, care ramasese intepata pe jig de juma de an. Am scos alta la fel din pachet, si a atacat-o. Nu pot concluziona totusi, poate a fost o intamplare. S-a repetat de 2-3 ori. Ma refer si la gumele pentru salau. Nu am prins inca stiuca la gume dedicate, desi am vreo cateva feluri si le folosesc.

Culorile se schimba in cazul în care se țin amestecate, și nu e valabil la toate, dar separate în compartimente, în afara ca se usucă și asta în cazul gumelor cu ulei sau ce-o fi, ca altele vin deja uscate.
Cat despre miros nu știu ce sa zic, ca sunt unele care miros a papuci din bazar.
Am gume de 3-4 ani în cutii și sunt intacte.
Oricum contează mai mult acțiunea/culoarea gumei nu izul.
Iar câteodată o guma deformata sau o combinație de culori îți poate da surprize.

Luigi

Somn
Eu cred ca discutia asta despre cum depozitam gumele e exact pe topicul potrivit, la gume de stiuca. Alea mari si turbate si... nah, de stiuca. Oare de câte astfel de gume avem nevoie la o partidã? Citeva? Citeva zeci? Citeva sute? Ca doar cu dãm la stiuca numai la gume, mai un spinnerbait, mai o lingurã, mai un wobler. Asa cum face Wurger , luam citeva cu noi si restul stau in dulap sau magazie, unele ani de zile si nu prea conteaza daca in ambalajul lor sau in cutii, ca nu pãtzesc mare lucru.
La salãu chiar ca nu conteaza, cel putin la mine au o viatzã foarte scurtã. De abia astept sa ajung iar pe Clisurã, ca sa mã scap naibii si de suta aia de gume care imi stau degeaba in dulap.

Aurel

Piranha
La 90 de lei/bucata o faci direct trofeu și te lauzi cu asa o captură!
Poate sunt bune dar prețul e prea mare totuși, pana la urmă e doar o guma....
Iti e mila sa bagi jigul în ea....sa mai ai și mâinile înghețate și sa îl mai bagi și greșit....

shogunu65

Stiuca
La 90 de lei/bucata o faci direct trofeu și te lauzi cu asa o captură!
Poate sunt bune dar prețul e prea mare totuși, pana la urmă e doar o guma....
Iti e mila sa bagi jigul în ea....sa mai ai și mâinile înghețate și sa îl mai bagi și greșit....
o topesti putin cu bricheta daca o strici... desi s-ar putea sa ii strici machiajul zimbettt

Sus