• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Gume lestate fara lest :)

M-am gandit sa mai impartasim cate ceva din trucuri (acuma ca pana in toamna aveti timp sa uitati zimbettt)
Apele mici invadate de vegetatie pot fi o provocare si de cele mai multe ori pescuitul la gume e anevoios. Astfel, ajuns in Anglia, am constatat ca eram prea putin pregatit pentru pescuitul stiucii cu gume pe lacurile de aici care sunt foarte putin adanci si vara sunt invadate de plante pana in pelicula sau, pana la o palma 2 sub pelicula. Chiar si multe voblere de suprafata dau gres pe aici dar, surprinzator, gumele nelestate se desurca chiar bine .naughty
Treaba e ca, pana si cel mai mic lest pe guma o fac sa nu mai evolueze cum trebuie astfel ca fineturile mele de bile de 5 grame erau prea grele deoarece faceau guma sa dea cu botu-n plante pe stopuri.
Prin urmare singura solutie era sa nu le lestez si in loc de lest sa folosesc carlig simplu sau tripla. Dupa ce m-am chinuit de cateva ori cu carlig neplumbuit dar, cu ceva sarma infasurata pe el ca sa tina cat de cat guma (solutie buna si ea de altfel ;) ), am ajuns la ideea ca o tripla pe burta cu "dintii" in sus ar face treaba mult mai buna asa ca, am implantat o struna "home made" prin guma si i-am plasat o tripla in burta.
Pe principiul "scapi de dracu' si dai de masa" n-am mai avut atatea rateuri ca pe jigul sarmuit insa, era pestele si guma Durereeee (apropo caut Sandra de 16 culorile din poza asa ca daca e cineva care a cumparat asa ceva de la mine cand eram in tara capzidcapzidcapzid il rog politicos sa mi le ofere la "buy back" bucurostarebucurostarehelppp ). Ceea ce se intampla era ca de indata ce musca pestele guma era taiata (si distrusa Durereeee) de struna astfel ca, daca nu cadea in dril sau daca nu era literalmente ingurgitata, aveai o mica sansa sa o poti pansa si refolosi.
Ideea salvatoare a venit cand, la job fiind, mi-a picat in mana ceva izolatie siliconica de la niste cabluri de curent astfel incat, am decis sa introduc izolatia in guma si struna prin izolatie naughty Bingo! problema era rezolvata (da' trusa suferise oricum pierderi grele deja crybaby)
Mai jos vreo 2 poze ca tot e vorba aia cu "o imagine face cat o mie de cuvinte" :)
IMG_7367-2.jpg

IMG_7356-2.jpg

IMG_7375-2PG.jpg

Ultima editare:
Sau mai poti incerca asta,http://www.scout.com/outdoors/wired2fish/story/1739152-one-trick-for-short-striking-swimbait-bass , in functie de marimea plumbului si a gumei,nu trebuie sa fie ca si cel din poza, poti sa faci guma sa coboare in ochiurile de apa neinvadate de plante,in plus are o bataie pe cadere diferita de clasicul jig si o acoperire mai mare a distantei de lansare,daca folosesti un burete tare care nu absoarbe apa in locul acelui tub obti alta evolutie....totul depinde de locul in care pescuiesti si de adaptarile facute stilului in care iti place sa pescuiesti cel mai mult.

Daca dai cu ancora aia pe burta inseamna ca e light buruiana. Exista carlige off-set cu ancora pe tija. Tine si guma dar ai si rateuri mai putine. Poti face un arc de sarma sa insurubezi in botul gumei si struna cu ancora pe exterior sa nu o mai taie. Se pot face multe.gofishing

Daca dai cu ancora aia pe burta inseamna ca e light buruiana. Exista carlige off-set cu ancora pe tija. Tine si guma dar ai si rateuri mai putine. Poti face un arc de sarma sa insurubezi in botul gumei si struna cu ancora pe exterior sa nu o mai taie. Se pot face multe.gofishing
Alin, stiu ca se pot face multe tocmai din cauza aia am deschis topicul pentru a contabiliza solutii care merg. Buruiana nu e light dar am alt truc pentru treaba aia naughtyCeea ce am cautat prin soutia asta a fost sa am "lestul" cat mai bine plasat si sa afectez cat mai putin jocul gumei. Solutia cu ancora si sarma pe exterior nu-i viabila pentru ca descentreaza guma si ii strica evolutia iar o varianta de arc am incercat deja dar nu mi-a placut. Am vrut o guma cat mai flexibila si cu un joc cat mai natural posibil. Din punctul meu de vedere am reusit sa obtin ce mi-am propus si o sa raman la solutia asta ;)
Pentru weedless mai sunt solutii iar una din ele e asta :
http://www.tacklewarehouse.com/CoverStrike_Weedless_Treble_Hook_Guards_10_pk/descpage-CSWHG.html

adiwolf

Moderator
Membru personal
cea mai buna metoda este cum ai facut la imitatia aia de Sandra din dreapta mijloc
dar mai poti incerca si carligele duble - crestezi guma, introduci tija carligului dublu pana iese pe gura shadului si o pozitionezi cum doresti, cu carligul in sus sau in jos, apoi cu o bricheta lipesti la loc crestatura si in felul acesta sigur nu mai ai problema intampinata cu struna de otel care distruge naluca

Nu stiu da mie mi se intampla ca majoritatea gumelor ,daca nu sunt lestate sa se intoarca sau sa nu evolueze cum vreau eu, am un singur model la care folosesc un insert foarte usor din aluminiu si tripla deasupra,
upside.jpg
e destul de ok.

Nu stiu da mie mi se intampla ca majoritatea gumelor ,daca nu sunt lestate sa se intoarca sau sa nu evolueze cum vreau eu, am un singur model la care folosesc un insert foarte usor din aluminiu si tripla deasupra, Vezi atașament 5204 e destul de ok.
PUPU, in general daca lestul e jos si pe aproape de gentru de greutate natural al gumei(si ancora in sine e tot un lest), guma va evolua bine ;) Oricum noi va trebui sa povestim odata pe tema turnatului de gume ca ma bate gandul sa-mi torn si eu cateva (nu de alta dar am ceva idei ce mocnesc de multa vreme si cred ca a venit timpul sa le incerc naughty)

Mie ,cum am mai spus,sunt de moda veche imi plac cel mai mult discutiile face to face,sunt multe de spus despre gume ,mult mai mult decat cred unii.
te cred dar e mai greu cu astea ca avem doua ore diferenta de fus orar intre noi asa ca slabe sanse sa ne vedem face to face :p eventual poate online cumva daca vei putea

PUPU, in general daca lestul e jos si pe aproape de gentru de greutate natural al gumei(si ancora in sine e tot un lest), guma va evolua bine ;) Oricum noi va trebui sa povestim odata pe tema turnatului de gume ca ma bate gandul sa-mi torn si eu cateva (nu de alta dar am ceva idei ce mocnesc de multa vreme si cred ca a venit timpul sa le incerc naughty)
Daca iti faci tu matritele manual, sa te pregatesti intens de multe experimente si teste esuate. Cu toate tutorialele de pe youtube cu tot. Sa te pregatesti si cu o incapere bine aerisita/ventilata si cu echipament de protectie adecvat (manusi si masca OBLIGATORIU, chiar daca e plastic fara ftalati). In rest...e super fain! thumbsuuuup