Hartibaciu

edd

Somn
Un rau dificil din cauza distrugerilor cauzate de inundatiile la care este supus atat primavara,vara cat si iarna cand podul de gheata se rupe si matura malul luand cu el tot ce prinde,locurile se schimba in permanenta doar toamna este o perioada de liniste atunci cand surprize placute iti pot face ziua mai frumoasa.Personal am dat de avat,a fost un atac pe masura in apa mica,nu a vrut sa stea la poza din apa si a taiat-o in gaura de unde a venit,era mare ptr apa in care pescuiam dar am tresarit bine in dril dar unu mai mic a ravnit la naluca si uite asa am ramas cu o amintire...

edd

Somn
Clean,biban,avat ,stiuca si marea mirare sa nu fie si somn ptr ca conformatia malului permite asta,este genul de rau cu multe ragalii unde se pot ascunde si sa nu iti dai seama de marimea lor daca e sa te iei dupa adancimea apei,partea buna este ca poti da de capturi frumoase in cei 40km de rau salbatic, este dificil de pescuit in vara cand vegetatia este mare si greu de ajuns la apa dar toamna dupa prima bruma este acesibil sau cel mai potrivit in primavara cand este cazuta la pamant.
De ce imi place valea asta e datorita acestui aspect de salbaticie si de faptul ca zona in sine reprezinta o intoarcere in timp unde unele locuri au ramas neschimbate de ani si amprenta omului nu se observa asa cum este pe alte rauri.

AlexH

Moderator
Membru personal
Un lucru nasol la acest rau, sunt cainii de la turmele de oi din jur. Am avut destule momente neplacute cu acestia.

manns

Stiuca
Eu pescuiesc de regula in zona Agnita-Benesti-Altana si nu am vazut avat si nici stiuca nu si-a facut simtita prezenta, in zonele respective.
Pentru caini, un aparat cu socuri electrice te scuteste de astfel de neplaceri, e gadget-ul care da cele mai bune rezultate .

edd

Somn
Faina zona,din ce am vazut ai o portiune faina de salbaticie si anu asta la partea aia ma gandeam sa o explorez daca permite timpul.
Ai baston sau ce fel de aparat cu electrosocuri,eu folosesc in prima faza mancare de caini si daca nu ma inteleg petarde,dar cel mai important sa nu iti fie frica si sa fugi ca ii intariti mai tare.

manns

Stiuca
Nu e baston, e unul din ala cat pachetul de tigari. Zgomotul produs de arcul electric ii baga in sperieti, chiar si aia rai de la stana nu se apropie la mai putin de 10-15 m, iar potaile maidaneze fug de rup pamantul. Petarde am folosit si eu ,dar pe langa faptul ca nu le-am gasit practice, acum mai bine de 10 ani am avut un scandal cu 2 ciobani care spuneau ca au jujeu cainii si ca nu am dreptul sa ii impusc :))) . Degeaba le-am aratat petardele (habar nu aveau ce sunt) ,ca o tineau pe a lor. Prin anii '95 foloseam (de fapt a fost doar o tentativa) aparat din ala cu ultrasunete, il probasem pe maidanezii din Bucuresti si am vazut ca da rezultate . In zona Benesti era o "bulboaca faina" unde prindeam caras la 500 gr, problema era ca in apropiere era o stana cu niste caini extrem de agresivi si ajungeam acolo doar in gasca de 3-4 insi . Avand incredere in noua minune a tehnicii pe care o aveam in buzunar , m-am hazardat sa merg acolo singur...norocul meu a fost ca m-au simtit cainii tarziu, mai aveam doar vreo 15-20 m pana la locul faptei, cand am vazut ca se apropie am apasat pe butonul "miraculos" si ce credeti, cainii parca au inebunit, au devenit mult mai agresivi si daca nu as fi rupt-o la fuga si nu m-as fi urcat pe o salcie care era oarecum aplecata peste apa, m-ar fi mancat cu tot cu"dracia" aia din mana . Am stat jumatate de ora in salcie pana ce a venit un cioban si i-a luat de acolo...intre timp cainii au avut grija de mamaliga si de painea cu sofran (cu esenta de vanilie) si astfel ziua de pescuit s-a terminat inainte de a incepe :))) Asa ca fuga e benefica uneori, trebuie doar sa-ti calculezi cu atentie pasii, pentru a fi sigur ca ajungi la copac inainte sa ajunga ei la tine.

edd

Somn
Asa deci,cu o dracie de aia am reusit si eu sa-i intarat si mai tare,avea un prieten o lanterna cu asa ceva si l-am rugat sa mi-o imprumute sa fac cateva experiente pe cainii care erau agresivii fata de ceilalti,sunt cainii care efectiv vaneaza ca si lupii,sunt caini de care vorbesc paznicii fondurilor de vanatoare si care sus in munte fac pagube serioase atunci cand vaneaza in haita,am patit in padure sa vad asa ceva,nici nu ii auzi decat cand sunt aproape la 30m,in general sunt ageri si cu o postura a corpului care este specifica cainilor pontatori cand se opresc sa adulmece si caute caprioara,la astia doar o singura metoda functioneaza cea a spreyului cu piper dat in fata ta pe pamant si sa nu te pierzi cand te inconjoara,sunt primi cand ii amuta ciobanul,din fericire nu mai sunt multi care tin asa ceva ptr ca papa mult si au prostul obicei de a manca oile cand sunt flamanzi.
Majoritatea sunt flamanzi de aceea folosesc mancare plus ca acolo unde las masina ii si hranesc,au prostul obicei de a ramane langa ea si ptr mine este numai bine ca stiu ca este in siguranta si nu ii trece prin cap la vreunul sa o sparga,iar pe cioban cam de fiecare data il atentionez de treaba asta si se bucura si cu ocazia asta ma bag si in seama cu el si ii las si lui o tigare ....
Petardele le folosesc doar cand sunt amutati atunci nu te intelegi cu ei dar si ciobanul ii primeste portia lui de "carne" si petarde....

Am stat jumatate de ora in salcie pana ce a venit un cioban si i-a luat de acolo...intre timp cainii au avut grija de mamaliga si de painea cu sofran (cu esenta de vanilie) si astfel ziua de pescuit s-a terminat inainte de a incepe :))) Asa ca fuga e benefica uneori, trebuie doar sa-ti calculezi cu atentie pasii, pentru a fi sigur ca ajungi la copac inainte sa ajunga ei la tine.
roflmaoooai ramas sportiv, da e buna fuga dar acum refer sa stau.Ai mai pescuit prin zona anu trecut?Dai exclusiv la spinning sau mai bagi si un stationar?

Wurger

Somn
Ma mir ca n-a luat nimeni pana acum traversele alea.
Eu as face efortul sa le inlocuiesc cu ceva rezistent de tabla.

edd

Somn
Asa stau de ceva ani si nu cred ca mai dispare ceva,plasa de pe stanga a fost luata dupa revolutie si de atunci asa a ramas,ultima data cand m-am urcat pe el a fost acum 15ani si arata la fel.

manns

Stiuca
Ma mir ca n-a luat nimeni pana acum traversele alea.
Eu as face efortul sa le inlocuiesc cu ceva rezistent de tabla.
Traversele alea (se numesc blane prin partea locului) sunt facute din stejar si rezista in timp mult mai bine decat unele facute din tabla.

Din pacate anul trecut n-am ajuns sa pescuiesc la clean, am ales sa merg pe Olt, vizand ceilalti rapitori. La stationar am renuntat aproape in totalitate, mai am doar doua vergi pe care le-am scos la apa acum 3 ani .Acum ma bate gandul sa-mi iau un echipament de feeder, pentru ca e un pescuit tehnic si antrenant. Pe Hartibaci la clean am inceput pescuitul la rapitori, cu multi ani in urma.

Wurger

Somn
Pai tocmai. Ies niste mese sau tejghele din ele pe care daca stii cui, le poti da si cu 2000 oiro una.

manns

Stiuca
Daca zona aia ar fi fost pe langa Bucuresti nu mai era nici podul ala. Apropo , intre Agnita si Sibiu inca exista linia mocanitei, pe o mica portiune a disparut sina, in rest e acolo . Locomotiva si vagoanele insa au fost "casate" de mai marii CFR-ului (de la Bucuresti)... mare pacat.
E alta lume in interiorul Carpatilor, merita sa treci muntii si sa-ti petreci concediul in acele zone.

Pai tocmai. Ies niste mese sau tejghele din ele pe care daca stii cui, le poti da si cu 2000 oiro una.
E prea multa munca sa reconditionezi "blanele" alea. Daca ai clienti se pot taia unele noi :) .

Ultima editare de un moderator:

AlexH

Moderator
Membru personal
Prin actiunea multor voluntari s-a reluat partial si ocazional circulatia mocanitei pe valea Hartibaciului, intre Cornatel si Hosman.

edd

Somn
Ma fac ca nu vad ce ai scris nono
Daca cauti lemn vechi din care sa iasa mese si altele cauta suri-le vechi facute de sasi din stejar,acolo ai sansa mare sa iti iasa o foastana(blana) de calitate din grinzii astfel incat sa o poti vinde dar si atunci pretul de care zici se poate obtine doar pe o masa de 12pers in Olanda,am carat de mult,cateva facute la Campeni la fabrica de mobila,prin amabilitatea sefului de productie mi-a aratat care sunt procedeele de invechire folosite de ei pe parcursul etapelor,astfel incat un lemn tanar sa arate ca si unul vechi care se gaseste greu in acea zona,a fost o experienta placuta,majoritatea meselor vazute de mine in Olanda proveneau din Polonia la aceea vreme iar cei care lucrau cu asa ceva din RO erau putini si la inceput....
Eu am avut ocazia sa gasesc lemn de brad vechi de 100ani in cateva grinzi de la o casa veche pe care am demolat-o,dintr-o bucata chiar mi-am cioplit niste naluci la vremea aceea....

Daca zona aia ar fi fost pe langa Bucuresti nu mai era nici podul ala. Apropo , intre Agnita si Sibiu inca exista linia mocanitei, pe o mica portiune a disparut sina, in rest e acolo . Locomotiva si vagoanele insa au fost "casate" de mai marii CFR-ului (de la Bucuresti)... mare pacat.
E alta lume in interiorul Carpatilor, merita sa treci muntii si sa-ti petreci concediul in acele zone.
Te cred,partea buna este ca aici s-au pastrat majoritatea lucrurilor asa cum erau lasate de altii,educatia primita de mici si comunitatea in care traiai isi puneau aprenta asupra ta de aceea doar o portiune mica de cale a fost furata dar si atunci s-a stiu cine a facut-o,in partea dreapta a podului a fost prima halta,podul de aceea a si fost facut ptr cei care veneau din aval de varsarea Hartibaciului in Cibin sa poata ajunge la halta,in '90 cand am ajuns ptr prima data acolo a fost oauuu,aceea portiune nu s-a schimbat deloc, este asa cum am vazut-o de prima data, la fel si albia raului.

Cine cauta sa isi petreaca concediul in aceasta zona trebuie sa stie ca pot avea destul locuri de cazare si se pot gasi in functie de locul in care vrei sa inoptezi,ptr cei care vor sa obtina mai multa informatie o pot face https://www.moara-veche.ro/ https://www.facebook.com/pg/DinHartibaciuCuDrag/posts/?ref=page_internal

Plimbarea cu mocanita chiar daca este scurta merita din plin, mi-a adus aminte de scurta plimbare pana in a doua taula facuta in '90 http://www.sibiuagnitarailway.com/index.php https://www.facebook.com/AsociatiaPrieteniiMocanitei/

Ultima editare:

Wurger

Somn
Eu nu indemnam sa fie furate ci aratam ca anumite obiective lasate in paragina pot fi refolosite pentru a crea ceva frumos.
E un serial - salvate de la demolare.
In Bucuresti si in alte parti, multe elemente arhitectonice vechi si frumoase au fost puse pe foc din ignoranta sau chiar ura.

edd

Somn
Suna a indemnare postarea ta,dar cred ca te-a luat valul thumbsuuuup,arata frumos acolo unde stau, asa ca nu sunt in paragina si sunt inca folosite de cine trece pe acolo....
Pe o raza de 50km sunt 3 asemenea poduri asta de pe Hartibaci si 2 de pe Olt toate folosite,cel de dupa Calinesti care face legatura cu Draganesti si cel de la Carta care face legatura cu Noul Roman aici am si intalnit straini ce se plimbau in zona cat am contemplat de pe pod frumusetea zonei(am bagat 3 tigari, pacat ca nu aveam scaunel sa mai fi stat),asta nu inteleg o parte din romani nostri despre cum se pot face bani cu obiective turistice construite de mult si care pot fi vizitate nu doar distruse iar comunitatea sa profite de pe urma turistilor veniti in zona.....http://www.turainnatura.ro/ro/tura-eco-trustica-pe-valea-hartibaciului

http://www.sibiu-turism.ro/Ce-vizitam-Cultura-si-patrimoniu-Traditii-si-obiceiuri-Fuga-Lolelor-Agnita.aspx

Sus