Identificare pește rapitor

Mi-am amintit că acum vreo câțiva ani pescuiam la staționar pe un raulet care trece pe la periferia unui oraș. Îmi plăcea foarte mult să pescuiesc acolo pentru că prindeam zeci de kg pe partidă de plătică, roșioara,lin si biban.Cateodata mai dădeam și la știucă cu pește viu,am prins câteva bucăți între 10 și 12 kg însă nu mă atrăgea prea tare știuca așa că am renunțat. Nu știu de ce nu am mai fost acolo în anii următori pentru că râul ține știucă, biban și pastrav.
Dilema mea este următoarea, am observat că dimineața înainte de răsărit și seara după asfințit săreau niște dihanii de mă speriau,nu am putut să văd ce este pentru că săreau întotdeauna departe,niciodată aproape de parcă mă simțeau.
Oare ce pește o fi ăla, pasnic nu cred că este pentru că râul ăla nu ține crap?!

Avat? Ala sare ca nebunul, eu dădeam acum 2 3 ani pe siret sub un pod, când sărea avatul ziceai ca arunca cineva cu bolovani de sus de pe pod. Parcă și somnul mai atacă la suprafață, se aruncă dupa păsări, lilieci, etc

Avat? Ala sare ca nebunul, eu dădeam acum 2 3 ani pe siret sub un pod, când sărea avatul ziceai ca arunca cineva cu bolovani de sus de pe pod. Parcă și somnul mai atacă la suprafață, se aruncă dupa păsări, lilieci, etc
Exact așa aveam impresia,ca și cum arunca cineva cu bolovani în apă, îmi amintesc că l-am întrebat pe partenerul de pescuit de ce aruncă cu pietre

Săreau sau atacau?
Posibil sa fie mreana.
Si eu am vazut un spectacol cu mrene care sareau ca delfinii.asta se întâmpla tot pe inserat.
Mreana nu este iar somn nici atât

Wurger

Somn
Acum intelegi de ce vreau sa le dedic un an ?
Nu inteleg cum un asemenea peste, care mai e si destul de frecvent in Romania, nu reuseste sa starneasca aceleasi pasiuni ca salaul.
Ajunge si la 80 cm, ataca ca nebunul, iti pune tot felul de probleme de strategie si il gasesti in locuri unde peisajul face jumate din partida.
Il poti prinde la voblere (ca tot avem trusele pline), linguri, gume, piulițe, cu echipament care nu e nici jucarie de biban dar nici macara de somn.
Cand iti da te clatini pe picioare. Lupta scurt si in forta si ai timp repede de urmatorul.
Cum sa nu.ti placa un asemenea pescuit !?
Dar din punctul meu de vedere e mai bine. Ramaneti fratilor pe salau !

adiwolf

Moderator
Membru personal
Nu inteleg cum un asemenea peste, care mai e si destul de frecvent in Romania, nu reuseste sa starneasca aceleasi pasiuni ca salaul.
pentru ca are oase multe !!!

pentru ca odata ce ai indentificat locul ce tine salau, este foarte probabil sa il si prinzi >80-90%, in timp ce avatul isi bate joc de tine, il vezi unde este, face spectacol cu atacurile lui dar de prins..................canci!
am mai spuso si o repet, salaul sta prost cu nervii, daca reusesti sa il gasesti, aproape ca il poti determina sa atace, insa avatul este fix pe invers, poti sa dai tu cu toate nalucile din lume si tot nimic vei prinde.
dar primordial este primul punct.

gabyspin

Stiuca
Are prea multe oase, nu prea ii braconat dar totuși ii tot mai puțin pe Mureș in zona Arad-Lipova, care o fi cauza?

adiwolf

Moderator
Membru personal
Are prea multe oase, nu prea ii braconat dar totuși ii tot mai puțin pe Mureș in zona Arad-Lipova, care o fi cauza?
in urma cu 10-15 ani colcaia Oltul de avat in zona mea, cel putin sub baraje era sport national pescuitul avatului la spinning si se prindea, chiar foarte bine si exemplare frumoase(sub 1.5kg erau considerati mici, in general 2-3.5-4kg)
exploda apa pe mijlocul Oltului, era un adevarat spectacol, doar ca.................a disparut.
au aparut "curentasii", s-a legalizat braconajul pe Olt (asa zisul pescuit comercial!!!) si s-a dezvoltat somnul foarte mult
nu am mai prins un avat pe Olt de nu mai tin minte, noroc cu Dunarea si Delta ca ii mai vad culoarea

Espasia

Somn
Cosmin Elias
A gasi este una, a pierde este altceva. Pai nu? gandescccc
Nu am zis ca nu am agatat si noi. Am agatat. Mai ales eu.......nanananananananana
Dar nu am pierdut. ...... asa ca ........si daca vrei sa stii, am primit-o cadou de la Lupul pesimist. O am in trusa. Ti-o arat la Bradisor, si te las sa te dai 1......2 ture cu ea. Maxim trei.....roflmaoooroflmaoooroflmaooo

Mere si la pastrav......dar tu vrei lostriță.......:):):) mai stii......poate, poate.......
Hai ca nu mai este mult....

Sus