• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Improvizatii de moment

Se intampla uneori sa pleci la pescuit total nepregatit sau total pregatit pentru alte conditii decat gasesti acolo asa ca , de voie de nevoie, tre sa te adaptezi spontan la noile conditii.
Intr-o atare situatie putina prezenta de spirit si stapanire de sine poate face diferenta intre capturi si spalat naluci .
Mi s-a intamplat bunaoara sa constat ca am nevoie de bile de finete , 5 grame si mai mici, cand eu aveam la mine doar bile de la 9 grame in sus.
Dupa suduiala de rigoare la adresa celui ce-l vad dimineata in oglinda ca a plecat la vanatoare fara gloante capzidcapzid, trag aer in piept si incep a cugeta .gandescccc
Scormonind prin trusa dupa vreo bila ratacita din intamplare dau de patentul de pescuit si bingo! ideaaass
Imi pica fisa ca pot taia din plumbul de la bilele mai mari ca sa obtin aproximativ ce vreau . Cateva masurtori ochiometrice (unghiul de incidenta pentru maxim de eficienta :p, etc.), ceva studii de hidrodinamica ad-hoc si iaca gloantele bucuriemarebucuriemare:
IMG_7562-2.jpg
IMG_7563-2.jpg

ajuns acasa imi satisfac curiozitatea de a vedea cat de departe am fost de ceea ce as fi avut daca veneam pregatit :

IMG_7560-2.jpg

Am cioplit odata la Sulina si eu la jiguri. Dar ca sa iau bucati de plumb si sa le pun pe ceva carlige de stationar sa-mi fac microjiguri de biban. Papa bibanul si nu aveam la mine ce trebuia, iar cea mai light lanseta de o aveam era 15-40 g. Gume am ciopartit cateva de 7 cm pana au ramas pe la 3. Au fost ceva partide interesante.

SiGi Lures

Handmade Lures
Mie mi s-a intimplat in urma cu vreo 4 ani ca am prins o zi de exceptie la Vladimirescu cand musca stiuca ca nebuna.Insa doar la glider,Eram chiar in perioada de re-inceput a mesteritului la woblere si aveam facut pentru Vladimirescu un glider de12 cm floating, vopsit intr-un patern silver si la barba, nu cu un rosu clasic ci cu un galben fluo..Nu stiu daca asta placea stiucilor, sau faptul ca gliderul patina stinga dreapta in pelicula printre ierburi , dar intrau ca nebunele..Atacuri in pelicula, urmariri de la distanta..o splendoare..A fost cand am vazut atacul si am intepat inainte sa simt socul in lanseta si am ratat, m-am oprit, si dupa doua secunde a atacat din nou naluca aflata complet in repaus..oh ce partide..Stiucile nu erau f. mari, media era 2-3 kile si cateva mai mari in jur de 4-5 kile..Pe la amiaza hotaram de comun acord sa iesim la mal sa mancam ceva, sa bem o cafea..Inaintam spre ponton si in apropierea acestuia vedem un ochi mare de iarba...Ii zc lui Cosmin sa opreasca motorul sa mai dam acolo doua trei maini inainte sa iesim..Zis si facut..Reusesc un lanseu paralel cu iarba si vin smucind usor din varf..gliderul stinga dreapta, culcand pe flancuri..juca ca o cadana ce da din fund, nu alta..as fi putut sa jur ca acolo voi avea cel putin un atac...asa a si fost...a tasnit de la coltul ierbii facand un val de doua palme, bang, am ezitat o secunda si am dat contra...lanseta curbata brusc..e mare..face o volta sub apa ridicand apa cu coada si brusc firul vine flasc..io sa moor, cum naiba sa imi taie ditai cablul caruia ii ziceam struna.??Adun firul contrariat asteptandu-ma sa nu am struna..doar ca nu e asa, am totul, leader, struna,...mai putin agrafa si evident gliderul..Cumva, in gura pestelui , agrafa sa desfacut..Nu stiu daca va puteti imagina ce simte un pescar in situatia asta..si era unicul glider ce il aveam..Am iesit pe mal , am mancat si dupa vreo ora am intrat din noua pe apa..Cosmin, suflet mare, imi zice ca are glidere mari la el , de la Salmo..pun unul, insa era slow sinking..dau vreo ora cu el,,,nimic.Aveam nevoie de o naluca de suprafata , care sa serpuiasca printre ierburi..Am mai incercat cu gume , cu spinerbait...nimic, nici macar un atac..Cosmin prinde cate una , dar multe mai mult muscau cozile segmentate de la gumele lui..Si brusc imi vine o idee..scotocesc febril in cutii si scot un wobler tot de 12 cm, tot floating, vopsit identic ca si gliderul, doar ca avea barbeta si era lestat .... ca si wober...Ii rup barbeta cu patentul sub privirile usor mirate ale lui Cosmin..Lansez , recuperez, insa nu bate asa cum mi-as dori eu..Vreo 10 minute fac apa taitei si mai imi vine o idee,,Iau patentul si mutilez un jig mai mare..bucata de plumb taiata o aplatizez cu patentul , pe tija triplei din coada ...ex gliderului..Acuma, usor dezechilibrat pe spate vad ca are tendinta sa o ia ba intr-o parte ba intr-alta..Cu putin ajutor din lanseta incepe sa aiba o evolutie cata de cat asemanatoare cu primul..si nu se dureaza mult si am si captura..Am reusit sa finalizez acea partida cu inca 3sau 4 stiuci pacalite pe o improvizatie pina la urma..Ajuns acasa mi-am facut vreo 5-6 glidere, sa am..Dar anul acela s-a incheiat, si in anul urmator stiucile nu am mai dovedit acelasi apetit nebun pentru glidere..mai prindeam , dar nu ca si in acele partide..Acum, din seria aceea de glidere, mai am unul singur, urat, ciuruit, dar care din cand in cand mai scoate din minti cate o stiuca pe Lipova ..

20170819_203128.jpg
Tocmai mi.am facut un tub pentru lansete care va sta pe tavanul masinii astfel incat sa nu mai tranteasca lumea bagaje pe inelele mele.
Dupa taieri am ramas cu niste protectie de polietilena expandata sub forma de teava.
M.am gandit ca segmente din ea sunt numai buna pe post de protectii la mulinete. Se baga apoi cu totul in saculetul original si pot fi aruncate in portbagaj fara grija.

Cand e gata va pun poza aici, se intelege.
Deocamdata azi am mai luat o piesa, un sifon de curatire care are o parte cu capac infiletat ce va fi taiata si adaptata la capatul liber al tevii.
In principiu teava de 11cm diametru va sta prinsa pe tavan in interiorul masinii pe lungime, din spatele retrovizoarei pana deasupra tetierelor din spate.
Cand deschid haionul extrag de acolo unditele cu care plec dupa mine - incap 3, in husele lor.
Nu.i mare inventie, dar cand mai plec cu altii nu trebuie sa.mi mai inghesui lansetele prin tot felul de colturi si sa stau stresat ca pune cineva lada frigorifica pe ele.
Nasol e ca n.am maner din ala deasupra usii de la sofer. Trebuie sa inventez ceva de care sa ma prind.

Interesant dar neavand plumbul doar pe varf mi-e teama ca va fi destabilizata ansamblul pe cadere,ia un plumb plat si baga un ac de jig care are ochetul la 45grade in el si aplatizeazal usor cu un ciocan,cele de 10 gr in forma de romb,le poti taia in jumatate pe latime astfel incat sa iti ramana doua aripioare in lateral si sa aplaneze caderea asta daca nu ai pe cele de la fudo ca in poza de mai jos.

Interesant dar neavand plumbul doar pe varf mi-e teama ca va fi destabilizata ansamblul pe cadere...
Aia am și căutat ;) o cădere lenta și destabilizata pentru viermi ca sa-i dau timp bassului sa pape ;) . Aripioara transparentă am pus-o pentru discreție , am văzut ca lucirile jigului VMC care , in cazul meu avea paleta lucioasa , ii speria in loc sa-i atragă . In cazul meu schema a funcționat după cum se poate vedea in ultima poveste de la rezultatele partidelor . :)

Ce bine arata broasca , ai luat ceva la ea ? Nu agati trailer hook -ul in aruncare , cand dai pe langa agataturi ? Intreb ca mi-am achizitionat si eu anul asta un carlig de genul si sa stiu cum sa ma risc ca nu am experienta .

Ce bine arata broasca , ai luat ceva la ea ? Nu agati trailer hook -ul in aruncare , cand dai pe langa agataturi ? Intreb ca mi-am achizitionat si eu anul asta un carlig de genul si sa stiu cum sa ma risc ca nu am experienta .
N-am luat inca dar am avut o gramada de atacuri ratate pescuita in varianta originala. Acum dupa ce m-am documentat putin , si am aranjat-o corespunzator , sper sa pot inclina balanta in favoarea mea. Cu trailer hook, sunt mult mai mari sansele sa se agate insa depinde unde o pescuiesti. In varianta asta, fata de un trailer normal facut cu sarma, carligul are mai multa elasticitate si are sanse sa ricoseze din unele obstacole (speram ca nu si din gura pestelui :p ) . In plus am si posibilitatea sa ajustez pozitia carligului (mai ridicat sau mai coborat dupa caz) . Practic insa, sper sa va pot spune luni zimbettt

"My little predator-alien is back with an improved design ! And this time he brought friends!zimbettt"

CA8E9143-5A65-4DB9-A0C1-FB0F9DA1F413.jpeg

Altfel spus , dupa ce mi-a luat stiuca vaduva neagra de mai sus , si dupa observatiile facute pe apa am refacut improvizatia intr-o forma mult mai simpla, mai rezistenta si mai "curata".

B4B4C42C-C145-4720-85A6-496A3661E9CF.jpeg

636F7021-10B7-4A0B-85CE-534F3FC74452.jpeg

Si pentru ca acum improvizatia a trecut la o forma profesionala , va arat mai jos si cum se face ;)
1. Se taie o bucata de fluorcarbon, se trece prin ochetul carligului și se trage un varnish peste plus câte unul pe fiecare crac al buclei.

91D38973-0BEC-4A51-ADE0-E74404D0DC93.jpeg

2. Se introduc vârfurile carligului dublu prin varnishurile de pe bucla astfel încât la final cârligele sa fie in aceeasi poziție iar cârligul de trena sa fie la poziția dorita in raport cu broasca .

B2ABFA79-9137-405D-9D07-E6967DAAFE8B.jpeg

3. Se trece unul din fire prin bucla de prindere a firului , se introduce clema de sertizare și se strânge in drept cu bucla carligului dublu.

F3DC76B2-8AB6-426F-9C32-DE2AD228E9EB.jpeg

4. Se taie capetele cam la o jumătate de centimetru deasupra clemei.

B9C69ECF-2197-4251-894C-F18A4B9F961D.jpeg

5. Se ard cu bricheta capetele astfel încât sa se unească și sa formeze o mică gămălie la capătul clemei ( doar o măsura suplimentară de siguranța împotriva alunecării firului prin clema )

CFB0AF31-DDC6-441C-BDA7-8A228256130D.jpeg

6. Se introduce totul înapoi in broasca.

79607645-ED00-4004-B984-A91D10613FA9.jpeg

Materiale și unelte :

F76A84AA-C15A-4210-BCF5-F8DA984ECC18.jpeg

Auzi, zi.mi si mie, tie iti intra apa in broasca ? Si daca da, cam de cate ori trebuie sa o ..... purjezi.
In cele de la spro nu prea intra , cred ca le scot apa odata la 30 de lanseuri. Cea de la Booyah, am vazut ca ia apa mai usor si tre sa o purjez la 10-15 lanseuri. cea mai nasoala e ratusca de la Savage Gear care trebuie scursa tot la al 2-lea lanseu dar o sa-i fac si la aia o improvizatie cu ceva silicon topit pe la picioare ;) (cred ca aceeasi metoda merge aplicata si pentru a sigila burta si botul unor broaste ;) )

Ultima editare:
Am incercat cu ceva mai moale si mai elastic decat siliconul sanitar, daca la ala te referi. N.a mers. Tot asa la 2 lanseuri o faceam pistol cu apa.

Am incercat cu ceva mai moale si mai elastic decat siliconul sanitar, daca la ala te referi. N.a mers. Tot asa la 2 lanseuri o faceam pistol cu apa.
Nu , nu la ăla ma refeream ci la gume scoase din uz la care le dau foc și las sa picure pe “ rana” ;)
La broscuțele de la Savage Gear am găsit un fel de rășină sau superglue picurat pe găuri direct din fabrica . O sa-mi repar și eu rățușca zilele astea și-ți dau de veste cum și dacă tine ;)