• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Improvizatii de moment

Iarna asta am 1-0 in lupta cu șoarecii :)
Numai dacă ai spălat-o și-ai îndepărtat de pe ea tot mucusul și mirosul de peste ( și /sau mâncare ) ;)
Ti-as fi recomandat o mai buna distribuție a forțelor ca sa nu atârne toată greutatea pe Doar 2 puncte și in sensul asta ar fi mai buna o sfoara de siguranța de jur-împrejurul bărcii și sa suspenzi barca de ea ;)
Cel puțin eu asta am făcut :)
6332BC18-FDA2-49CA-AA6B-2D7BEB563EC4.jpeg

Numai dacă ai spălat-o și-ai îndepărtat de pe ea tot mucusul și mirosul de peste ( și /sau mâncare ) ;)
Ti-as fi recomandat o mai buna distribuție a forțelor ca sa nu atârne toată greutatea pe Doar 2 puncte și in sensul asta ar fi mai buna o sfoara de siguranța de jur-împrejurul bărcii și sa suspenzi barca de ea ;)
Cel puțin eu asta am făcut :)
Vezi atașament 16513
I-am făcut doar o proba. Urmează sa o spăl. Mulțumesc de sfaturi!!!

I-am făcut doar o proba. Urmează sa o spăl. Mulțumesc de sfaturi!!!
Cu mare drag, Îți spun din experiența ca am avut și văzut bărci roase de șoareci ;) Partea cu atârnatil doar de 2 suporta lipiți de barca de asemenea am văzut-o și urmarea n-a fost deloc plăcută . Cel mai bine e sa o pui pe leagăn dacă-ti permite spațiul ( o hinta dintr-o scândura n-ai lunga pe care sa pui barca și de care sa fie prinse sforile ) e ceea ce plănuiesc și eu pentru la anu ca acum nu mai pot modifica garajul pana in primăvara . :(
De fapt cel msi bine e s-o suspenzi pe tavan cu chingi pe dedesubt dar asta dacă nu ai poarta de garaj care culisează pe tavan .

Gebar1983
eu as fi agatato de tavan cu gura in jos
chingi late care sa nu taie balonul
gasesti prin targ la goranu
Cred ca așa o sa fac. O sa caut niște chingi late și o sa o pun cu gura in jos. Dar asta pe la sfârșitul săptămânii. Nu cred ca or sa fie probleme dacă o țin așa câteva zile. Mulțumesc!

Daca atinge ceva de barca sa va luati adio chiar si la distanta de juma de metru sar,soareci is dati drakului,se catara si pe sarma subtire,am avut probleme cu unul care era acrobatul acrobatilor,preventiv grau cu otrava in colturi altfel nu faci nimic.
Al dracu șoarece! Tabloul era plin de pisici și el nu avea nicio treaba. :) oricum... ca sa ajungă la barca mea trebuie sa meargă pe tavan/grinda. Din filmare, văd ca nu prea poate sa fie chiar asa de acrobat. O sa le pun niște ciocolata. Doar vine perioada cadourilor...

Am cumpărat niște gume mai sănătoase cu gândul de a le uda în Tamisa și nu numai, în căutarea știucii. Mă gândeam să evit adăugarea unei triple în zona spate jos. Gumele astea având o formă mai ciudată, am ajuns la ceea ce se poate vedea în pozele de mai jos. Ce părere aveți? jos palaria
IMG_20181124_143929.jpg
IMG_20181124_142138.jpg
IMG_20181124_141810.jpg
IMG_20181124_141751.jpg
IMG_20181124_141628.jpg

Nu-i rea ideea dar tre sa ai grija sa nu limiteze cârligul prea mult din mișcarea gumei ;) ca sa determini locul in care tre sa iasă cârligul din guma când o tragi pe jig , și deci implicit mărimea carligului , pui guma vertical și vezi cât de mult se îndoaie natural. Locul in care începe a se curba e cel in care tre sa iasă cârligul ( dacă iasă mai spre coada de atât limitează din mișcarea/bătaia gumei ) . Când pui cârlig sau tripla pe spate trebuie automat sa-i adaugi și greutate pe burta ( chilă) ca sa nu se rotească guma in apa .
Dacă vizezi știuca , ea ataca de obicei la cap sau de burta și un cârlig prea înspre coada îți poate aduce mai multe rateuri decât “succesuri “ :) ;)