In ce perioada ati prins cel mai bine?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Am observat acum vreo 3 ani ca se prindea bine imediat dupa terminarea prohibitiei dar mai recent rezultate bune au fost si la sfarsitul lui august si toata luna lui septembrie. Bineinteles ca asta depinde de apele pe care pescuiti si nalucile cu care pescuiti. Eu vorbesc doar in cazul voblerelor desi m-ar interesa foarte mult pareri legate de spinning-ul somnului la gume.
Capturile au fost facute si dimineata dar mai mult pe seara.
Ce parere aveti despre spinngul somnului noaptea? Personal desi am avut foarte putine partide noaptea, am vazut activitatea lor la suprafata ca fiind foarte intensa in general in baraje, cu toate astea am incercat toata trusa cu voblere atat de suprafata cat si voblere de adancime recuperate in diverse stiluri, fara succes habarnam

Claudiu

Administrator
Membru personal
Salutare si bine ai venit Doru. Ce vrei sa spui prin multi nervi? Ca dai greu de el? consolat

doru

Oblete
Foarte greu din cauza serviciului. O partida buna la somn pentru mine este atungi cand vad cateva atacuri si sarbatoare cand prind asta pana suna nevastamea dupa mine ca e ora 23. Si asta numai seara am prins

Claudiu

Administrator
Membru personal
Desi inca nu am punctat la spinning la somn, pare ca luna iunie a debutat bine pentru unii in ceea ce priveste capturile la spinning, rabdare si tutun smoke

Bogdan86

Stiuca
Pescuitul somnului la voblere il practic doar noaptea.. si atunci cu voblere de suprafata si oscilante.

Totul depinde de zona unde vrei sa pescuiesti. Ar trebui prima data sa ai localizezi.. nu de alta dar nu are rost sa dai ca in fantana.. si ar trbui sa le studiezi comportamentul.. orele in care sunt actvi..

Eu la guma cand pescuiesc pe curgatoare prefer prefer sa lestez guma incat sa o pot trage deasupra substratului sau chiar intre ape..

sebi

Biban
vara am avut rezultate bune pe luna plina de la ora 18 la 23 maxim guma nu am avut rezultate asa bune poate dataorita vibratie mai slaba in raurii pentru mine rotativa a fost castigatoarea intodeauna nr 3 4 long cast lansari lungi contra curentului ligurita adusa pe la suprafata intre ape dupa pe fund cat mai usor dar fara a intrerupe rotatia lucru esential recomand mult dupa ora 21 pana la 23 intervalul orar cel mai bun pentru mine plus atentia mare unde ataca cel mare pt ca daca nu il prinzi azi il poti prinde maine in acelasi loc din observatile mele somnul cel mare e teritorial decat cei mici schimba locatile in grup cand spun mic ma refer la metru

sebi

Biban
uite poza de masurat nu am stat sa il masor eu am 182 el e asa investesc decat in naluci fir si undita bune restul grip sonar cantar nu dar pentru mine a fost cel mai mare somn prins cand am avut timp

sebi

Biban
da asa este aici se moare de batraneste cand esti somn delta ca in valcea cum e oltul nu exista decat mentalitatea trebuie sckimbata si nivelul saraciei noastre tocmai atunci somnul de la oltul nostru o va duce bine ca in alte tarii aici sunt canale mici in care pe fund e o mizerie totala dai dupa somn agati un servetel umed rapoitorii cresc daca au hrana mai ales somnul care daca nu are ce papa atunci se preteaza la canibalism de eliberat intodeauna am eliberat am facut poza cum am putut plus ca de unul singur e greu ma rog de cineva daca trece sau daca nu fac foto pe iarba ciment in functie de cum pot eu raman cu poza si amintirea cand ai din ce traii nu te pretezi la luat cu sacul o data la 3 lunii poate opresc unul care consider eu

RNN57

Salau
.........Incepand cu "floarea de pe salcami" .....doar ca din pacate inca e prohibitie atunci........ pana spre sfarsit de august si prima jumatate a lunii septembrie...... Mie vara mi se pare frumos si spectaculos, cand somn(anbulii) mananca la rasu' apei.... In balastiere si nu numai, e superb pescuitul la oscilante mari si bataie ampla...... Atunci eu le echipez cu un carlig simplu 412bln de la Mustad, in general de marime 2/0............. ;) ;) ;)

Alin Ms

Somn
Cum le pui pe inel despicat?? Astea au ochet normal si nu intra cele doua sarme ale inelului despicat.

RNN57

Salau
Aline, eu zic ca intra ;) Ochetul la 412 e foarte permisiv...... intra lejer inelele despicate..... Sau nu la asta faceai legatura? Nu inteleg exact ce nu ai inteles, te rog fi mai precis.

Alin Ms

Somn
Inclusiv la carligele foarte mari creste si diametrul sarmei si astfel nu intra inelul despicat. De asta carligele simple pt spinning au ochetul ala supradimensionat.

RNN57

Salau
.......Alin, crede-ma ca se potrivesc......... Eu zic sa incerci cu un 412BLN 2/0..... sa il pui pe o oscilanta, exact pe inelul despicat pe care ea il are de cand o cumperi.... un Linx #2 de la Berti spre exemplu...... :) ......Nu vorbesc ceva, doar ca sa ma aflu in treaba, crede-ma thumbsuuuup

offtopicAlin, cunosti carligele 412BLN de la Mustad? Ma refer sa le stii pe viu - sa le fi vazut macar, nu din imagini prezentate pe diverse site'uri pe internet...... Ochetul este foarte permisiv.....

Ultima editare de un moderator:

Alin Ms

Somn
Carlige de forma aia am de la Koos nu Mustad si inele despicate eu folosesc mai heavy-duty.... poate de acolo neconcordantele.
Maine intru de curiozitate pe la Arrow sa iau un plic.

Sus