In sfarsit bait finesse :)

viClean

Biban
Pai am zis ca pt 38 lei merita pana vine mulineta di polonia. Cat despre imperechere nu stiu ce sa zic, ma incomodeaza putin pinul ala fiind de cast dar...ca solutie de compromis,merita :)) sincer arunc cu ea cu 5-7 grame cam cat aruncam cu petardele mele de lansete de crap cu cosulet. Specific petarde

Este doar pe jumatate noul combo pentru ca inca nu mi-a ajuns mulineta de cast(gh-100) pe care o sa o pun pe Teton 0.8-3gr. Batul este de cast soulnack 462UL line wt: 3-6lb lure wt: 1-5gr si am cumparat o mulineta micuza si ieftina(38lei) ca nu mai aveam rabdare. Ma cam incomodeaza pinul dar...arunca super 1,5 grame cu fir tot ieftin trabucco 0.12mm(foarte prost firul il rup cu 2 degete dar la 15lei nu am pretentii) insa clenii nu au fost activi ieri si am pus niste gume 5-7grame total (am si pierdut vreo 3) si cu frana slabita aproape la maxim doar cat sa nu actioneze cand trag guma prin curent au intrat dintosii unul mai mic si altul mai mare( as zice 1kg si 1,5kg poate mai bine nu am cu ce sa cantaresc). Bineinteles calmitate maxima sa-l obosesc pana l-am adus la mal pentru ca altfel rupea firul ala de nu se vedea.
Trabucco face fire foarte bune mono si fluoro XPS de exemplu, la Dunare am un prieten ce foloseste o varianta cauciucata de mono la somn, nu se gaseste la noi. Faptul ca ai scos cu 0,12 mm strapii aia spune foarte mult despre fir. Acum e si vina ta ca mergi subdimensionat cu firul pe o apa medie. Mergi cu 0,16-0,18 mm, chiar si 0,20mm mai ales ca poti avea si clean si mreana si strapi acolo, plus minus alte lighioane cu branhii.
[/QUOTE]
Probabil si lipsa mea de experienta la fire asa subtiti, dupa cum am spus il rup cu 2 degete dar nu stiu nici diferenta fata de unul de calitate mai buna, probabil cam tot asa il rup si pe ala. O sa revin cu poze cu rola poate va spune mai multe.

Dori

Salau
Firul poate fi si copt/vechi/ciupit sau, se poate ca puterea mușchilor omului sa fie mai mare decat a pestelui. De asemenea, conteaza si frana mulinetei, precum si cat de ,,moale" este lanseta.

Fir intins!

viClean

Biban
Firul poate fi si copt/vechi/ciupit sau, se poate ca puterea mușchilor omului sa fie mai mare decat a pestelui. De asemenea, conteaza si frana mulinetei, precum si cat de ,,moale" este lanseta.

Fir intins!
Posibil si asta. Oricum l-am schimbat iar am cumparat un fir textil de la decathlon de 0.16 ai este incredibil. In zona in care merg la pescuit sunt numai bolovani mari in apa (dupa un baraj) cam agati la fiecare 3 lanseuri dupa salau si pot sa spun ca este incredibil. Nu il pot compara cu alte fire mai scumpe pentru ca nu am folosit dar nici nu am de ce. Nu am pierdut nici o naluca indiferent cat de tare a fost agatata. Am smucit stanga dreapta pana am reusit sa le scot de fiecare data. Se arunca foarte bine nu retine multa apa chiar sunt super super multumit de acest fir si chiar il recomand. Mai ales ca e 40 lei 130m deci ce sa mai zic!

Atașamente

viClean

Biban
Usurel, iao incet cu entuziasmul si recomandarile.
Vei descoperi curand ca nu este chiar atat de bun pe cat crezi acuma, insa iti inteleg exaltarea
Adica nu rezista in timp? Am specificat cu nu pot compara cu fire mai scumpe dar fata de trabucco ala de dinainte e lux si opulenta. Adevarat si pretul dublu dar... :D

Dori

Salau
Am avut si eu de la Decathlon, la un moment dat incepuse sa se ciupeasca si sa pocneasca cam des. Mare grija la ,,trasul" de fir, sa nu se strice lanseta sau mulineta.. sau, mai rau, sa nu se proiecteze naluca inapoi in pescar si sa se lase cu rani. Exista carlige mai ,,moi", pentru pesti mai mici, care-ti permite sa recuperezi naluca mai rapid. Acum, sunt si plusuri, sunt si minusuri.

Fir intins!

Sus