Incarcare tambur mulineta cu fir textil

Septimiu

Salau
In ceea ce priveste firul, pana acum eu il puneam pe mulineta (de spinning) in timp ce tineam rola cu firul nou pe un creion fara sa ma gandesc ca in acest fel deja ii aplic o rasucire.
In urma cu cateva luni cand am vrut sa imi iau un fir Stroft si nu stiam ce sa aleg, am aruncat o privire in catalogul lor si acolo explica foarte clar cum se pune corect. Pentru mulineta de spinning, firul se pune tinand rola fixa de o laterala iar pentru mulineta de cast se aplica varianta cu creionul.

Coorect line loading.jpg

Tot in acel catalog am vazut ca ei recomanda nodul Uni. Se pare ca acest nod ofera cea mai buna rezistenta pentru aceste fire.
Inca un amanunt care mi se pare putin ciudat, ei nu recomanda umectarea nodului in timpul strangerii.

D_A_N

Oblete
La incarcarea tamburului cu fir textil folositi aceeasi metoda ca la monofilar? Adica galeata de apa calda sau cada ... parca acum, la "textile" nu prea le mai vad rostul.
Pana acum am plecat de la premiza ca oricum firul se aseaza pe tambur dupa prima lansare, dar totusi ...

edd

Somn
E bine sa pui rola pe un creion/pix/ceva rotund si sa il tina tensionat un prieten ,astfel incat sa poti bobina firul cu rola in pozitie verticala.
Mai bine il lasi netensionat,il prinzi cu doua degete ca si cum ai aduce o naluca, ptr ca la un fir subtire(textil 0,13-0,14) intra spirele intre ele si atunci cand nu folosesti portiunea intrata intre spire in timpul lanseului cu o naluca mai grea si la care vrei sa ii dai distanta in lanseu se opreste in zbor,am patit anu asta de multe ori si nu stiam unde e problema.

zamfi

Somn
Pai tensionatul asta are mai multe ...nivele! :) Ma refeream ca nu-l asezi "liber" cum pleaca de pe rola ci il tii putin intins. Parerea mea normal.

Si eu pun firul pe tambur la fel ca si Zamfi, pun rola pe un creion si ma ajuta vre-un prieten sa tina de ea. Atat ca mulineta o pun pe o lanseta si firul trece prin inele, asa se mulineaza mai bine.

Wurger

Somn

kingofbeasts

Rod Builder
Voi creati probleme acolo unde nu e cazul zimbettt cel mai simplu e sa bobinezi firul pe mulineta cum o da domnu' dupa care mergi repede pe balta , agati un fitofag de spinare si-l lasi sati intinda firul naughty se asaza perfect intins pe tambur la recuperare garantat! firstfirst apoi iei prietenul de care zicea Zamfi mai sus si drunk

Wurger

Somn
Daca n-ai chinezesc la indemana, pe balcon, poti sa faci urmatoarea mescamba.
Eu am inventat-o de nevoie.
Bagi rola intr-o punga cu ziplock (fermoar). Daca nu ai, cred ca merge si una normala cu un elastic strans pe gura. Inchizi punga asa incat doar firul sa treaca pe acolo.
Pe fundul pungii pui o greutate de ..... Cam cat trebuie sa fie bine sa nu fie rau. La mine e o cutie cu plumbi. Asta trage ansamblul in jos si intinde firul destul de bine iar rola nu se misca liber ca si cum ar fi pe gresie in bucatarie.
Apoi dai la trotineta pana dispare verdele de pe rola si apare pe tambur.

20160805_065845.jpg

Nici nu face zgomot ;)

Cea mai buna metoda e sa pui rola in apa si sa bobinezi pe tambur, asa nu-ti mai sare nici siliconul pe inele si asezi firul ca si cand ai pescui.

Albert

Oblete
dar pt baitcasting cum se procedeaza cel mai bine in a pune fir pe tambur ?
nu de alta dar am asa o parere ca gresesc undeva...

Albert

Oblete
am auzit de un truc ceva in sensul ca se pune banda ceva pe tambur si apoi firul...sau eventual un fir mai gros si apoi firul principal.

Espasia

Somn
dar pt baitcasting cum se procedeaza cel mai bine in a pune fir pe tambur ?
nu de alta dar am asa o parere ca gresesc undeva...
Eu, de exemplu, nu folosesc banda (in general cea care este folosita la instalatii electrice), sau monofilament, pentru primii metri. Sau un fir mai gros. Nu am inteles exact rostul la baitcasting. Am vazut ca unii recomanda acest lucreu, altii folosesc mono acoperit cu banda, altii doar banda, etc.

Unii spun ca doresc sa micsoreze sau sa reduca de tot unghiul dintre firul de pe tambur si "ochetul" ghidajului prin care iese firul, astfel incat acest lucru sa genereze o forta de frecare minimă.

De asemenea din cate am inteles, pentru mulinetele de spinning se foloseste aceasta metoda pentru a ridica nivelul firului rulat pe tambur pana aproape de marginea tamburului, sa ajute la un lanseu mai lung. La mulinetele de baitcast nu este necesar acest lucru (parerea mea).

Depinde acum si cu ce tip de naluci lucrezi. Si cu ce tip de mulineta. De ex la Ultra Light ai nevoie de mase inertiale ale tamburului extrem de mici (elimina perucile la inceput de lanseu). Si mai ales ca tamburul mulinetei ptr aceste aplicatii este foarte putin adanc.

Eu folosesc doar la o mulineta ptr aplicatii "grele" (cutie de paté) doua role de fir (unul mai gros la inceput si firul principal apoi). Aste pentru ca dimensiunile nalucilor imi permit sa am acea masa inertiala mai mare, dar si a comoditatii lansarii (policarul sta mai bine pe un "mosor" mai incarcat la lansare si control al lanseului)
Dar asa cum spuneam, la cast eu consider ca nu este necesara suplimentarea.

Acestea sunt parerile mele, dar sper ca iti vor ajuta ca si informatie.

Albert

Oblete
O sa incerc azi sa-mi incarc tamburul cu 2-3 m de textil ceva mai gros 0.50 si apoi vin cu cel de 0.18 firul principal..os sa fac si o proba ceva sa vad cum se comporta chiar pe apa.Folosesc pe un shimano antares ca si mulineta.

Pentru mulinetele de spinning e bn sa pui ceva mono inainte de textil.eu am patit sa mi se invarta textilul in jurul tamburului.acum folosesc un pic de teflon in loc de mono,se lipeste bine de tambur si nici nu ocupa mult spatiu.

alex.b

Salau
Eu la cast folosesc cativa metrii de mono nu pentru a incarca tamburul ci pentru a preveni firul textil sa alunece. Nu ai nevoie la cast de tambur full ca la spinn. Atata timp cat nu ti aluneca textilul de pe tambur e ok. Diametrul firului la cast influenteaza mai putin ca la spin distanta aruncarii. Cu textil faci si mai putine peruci, cel mai greu e sa arunci cu florocarbonBash

O sa incerc azi sa-mi incarc tamburul cu 2-3 m de textil ceva mai gros 0.50 si apoi vin cu cel de 0.18 firul principal..os sa fac si o proba ceva sa vad cum se comporta chiar pe apa.Folosesc pe un shimano antares ca si mulineta.
Asta nu e incarcatura pe tambur, o foloseam doar sa nu leg firul direct pe tambur pt ca exista posibilitatea sa se taie fiind subtire.
Cum zice si colegul la mulinetele de cast nu e neaparat nevoie sa scoti firul pana in marginea tamburului.

Sus