1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Incarcare tambur mulineta cu fir textil

Discuție în 'Tips & Tricks' creată de Septimiu, 13 Oct 2015.

1. Radu_Cioara

Radu_Cioara Biban

Aprecieri primite:
    726
    Locație:
    Arad
    Si eu am patit sa mi se invarta textilul in jurul tamburului. Era inceput de iarna si taman in dril s-a intamplat... aceeasi senzatie cu o frana destransa fara clicket :). De atunci, dupa ce fac nodul pe tambur, dau a doua/a treia spira pe dupa clip si apoi bobinez firul. Photo1.jpg

Sebastian Ungureanu apreciază asta.
  2. Espasia

Espasia Stiuca

Aprecieri primite:
    2.455
    Locație:
    Brasov
    Sunt sigur ca nu vei simti nici o diferenta.
    Eu de lene, nu pun cei cativa metri de mono, care intr-adevar sunt utili.
    Da, intr-adevar aluneca la inceput de mulinat, dar niciodata nu am ajuns cu firul la capat, sa simt acest disconfort.
    Asta din cauza ca am pus o rola intreaga 130...150m sau nu am prins inca un asemenea peste "sa imi ia foarte mult fir"zimbetttzimbettt

Si in general pescuind din barca, la agataturi merg cu barca si recuperez naluca (si nu pierd fir). Daca pot. Daca nu....capzidcapzidcapzid.

Wurger apreciază asta.
  3. manns

manns Salau

Aprecieri primite:
    583
    Locație:
    Bucuresti
    Daca se fac aceste noduri (eu il fac pe cel de-al doilea, ala cu lat) ,garantat firul nu va mai aluneca pe tambur. Atentie insa la sensul de invartire ,daca il pui invers ,se invarte :) .

Claudiu apreciază asta.
  4. Sebastian Ungureanu

Sebastian Ungureanu Salau

Aprecieri primite:
    1.197
    Locație:
    Bruxelles
    Acelasi nod l-am facut si eu(nr 2) si sensul bun de rotatie,doar ca dupa un timp a inceput sa se invarta,probabil de la atatea cicluri umezeala/uscare a firului s-a slabit si nu mai statea strans pe tamburgandescccc

5. manns

manns Salau

Aprecieri primite:
    583
    Locație:
    Bucuresti
    Eu nu am avut niciodata o astfel de problema, e drept ca nu l-am folosit niciodata direct pe tambur ci pun cateva spire (inainte foloseam banda adeziva de hartie dar am citit ca nu e bine sa pui ca umplutura benzi care au adeziv si mai nou folosesc banda de teflon).

6. Zippo47

Zippo47 Salau

Aprecieri primite:
    985
    Locație:
    Fetesti
    Cu acelasi nod 2 aveam si eu firul pe tambur. Chiar ieri am pierdut o irlandeza cu tot cu stiuca din cauza rasucirii firului. A trebuit sa desfasor tot firul de pe tambur , pe malul baltii sa fac un alt nod- nu stiu de care dar stiu ca acum sta strans.

Cosmin Elias și Sebastian Ungureanu apreciază asta.
  7. Sebastian Ungureanu

Sebastian Ungureanu Salau

Aprecieri primite:
    1.197
    Locație:
    Bruxelles
    De ceva timp si eu folosesc teflon,am mentionat si mai sus,iar cu cateva spire de mono nu imi place la nodul cu textil,mai ales daca e subtire,parca influenteaza asezarea spirelor si nu imi place,dar direct pe teflon e altcevathumbsuuuup

orka și Zippo47 apreciază asta.
  8. manns

manns Salau

Aprecieri primite:
    583
    Locație:
    Bucuresti
    Sigur ai aplicat nodul (latul) in sensul corect ? Pentru ca practic latul ala se auto-strange, cu cat tragi mai tare de el cu atat se strange mai tare. Daca aplici nodul direct pe tambur eu zic ca vei pati la fel peste o vreme, pentru ca orice nod vei folosi, textilul va aluneca pe suprafata lucioasa a tamburului.

9. Zippo47

Zippo47 Salau

Aprecieri primite:
    985
    Locație:
    Fetesti
    Initial am folosit un lat care nu se strangfe-cu un nod dublu pe fir. Acum am facut un nod Hangman- parca asa ii zice- si asta sa strans.

10. Albert

Albert Oblete

Aprecieri primite:
    5
    Locație:
    Calafat
    s-a intamplat de multe ori sa raman fara fir pe tambur,nu am avut probleme sa scape firul desii foloseam pana la ultima spira,ramanea toata greutatea nalucii in nodul facut dupa ce legam tamburul.

orka apreciază asta.
  11. Cosmin Elias

Cosmin Elias Salau

Aprecieri primite:
    1.209
    Locație:
    Finlanda
    A plecat știuca în lume cu irlandeza:)

orka apreciază asta.
  12. Paul Iancu

Paul Iancu Biban

Aprecieri primite:
    342
    Locație:
    Oradea
    Ca sa evitati si mai tare rotirea firului textil pe tambur in tensiune, folositi al doi-lea nod din filmare, insa inainte de a bobina monofilamentul (umplutura), puneti cu degetul putina saliva pe tambur sub fir. Dupa umplere, se va forma un fel de vid sub spirele de monofilament. Garantez ca va sta ca si cu super glue ;) Asta e invatata de la pescarii de pluta batrani care bobineaza firul pe varga si il scot la varf printr-un varnis de plastic/ silicon tare. Ei procedeaza la fel cu acel "lasou" care il pun prima data pe varga inainte de spire. E la fel de valabil si pe tamburii mulinetelor, atat de spin cat si de cast.

orka, kingofbeasts, Wurger și alți 2 apreciază asta.
  13. Ovi_Spring

Ovi_Spring Stiuca

Aprecieri primite:
    1.109
    Locație:
    Hunedoara
    La o Ultegra am primit niste bucatele de folie adeziva cu care se lipeste capatul frului pe tambur. Are 20x5mm. Nu recomand scotch sau banda pentru ca se inmoaie lipiciul si lipeste firele, mai ales vara cand e cald.
    Cand asez firul pe tambur bag rola pe un pix gros care il prind intre degetele de la ambele picoare. Asa pot tensiona rola cum vreau eu aplicand preosiune pe rola cu degetele mari de la picioare si asez firul tensionat la maxim.

Luca Lucian apreciază asta.
  14. Wurger

Wurger Somn

Aprecieri primite:
    5.028
    Locație:
    Bucuresti
    Folia aia adeziva nu exclude nodul obisnuit. E usor buretoasa, daca vb de acelasi lucru (eu am primit la okuma si la mai toate textilele aduse din US).
    Primele spire se ingroapa in ea si mareste aderenta infasurari acolo.
    Oricum, daca intra trenul Doamne ajuta sa tina frana mai mult decat firul pe tambur.
    Dar e buna pentru tensionare, cum ziseşi.

15. Ovi_Spring

Ovi_Spring Stiuca

Aprecieri primite:
    1.109
    Locație:
    Hunedoara
    Da Wurger de folia aia e vorba.
    Pai eu o folosesc cu fir de 6lbs, nu prea trece trenu pe la mine. :))))

Wurger și orka apreciază asta.

Distribuie pagina asta