Incarcarea firului textil pe mulineta

Parley

Oblete
Salut,

Am o mulineta Savage Gear SG4 2500 pe care scrie la capacitate fir: Mono: 0.20mm - 150m , Braid: 8lbs - 130yds , PE: 0.8 - 205m. Si am pus un fir de la claumar 12x de 0.10mm de pe o rola care ar avea 137m. Doar ca nu prea ies socotelile si nici nu cred ca stiu sa pun firul bine pe tambur. Poate puteti sa ma ajutati cu treaba asta.

Prima treaba cu socotelile.
- dupa "braid" , 8lbs ar fi cam 0.06mm iar ca lungime 130yds ar fi 119m. (aici nu stiu cum se face conversia dar m-am orientat dupa ceva etichete in magazine. Gen 8lbs = 3.6kg).
1704967658555.png

Deci daca 0.06mm intra 119m atunci cu 0.1mm ar intra 43m.

- dupa PE, 0.8 ar fi 0.15mm cu lungime de 205m.
Deci daca 0.15mm intra 205m atunci cu 0.1mm ar intra 461m

1704967755675.png

Dar rola mea are 137m, probabil , si pare sa intre la fix.

Acum la partea practica am o dilema cu tensionarea firului cand mulinez de pe rola pe tambur.

Daca tensionez mai tare. De ex. prima data cand am pus firul, am invelit locul unde prindeam cu degetele cu un servetel umed si am strans destul de tare. Firul s-a asezat bine vizual dar cand lansam ori se infrana ori plecau lipite cateva "bucle". Se cam rezolva de la sine treaba asta dupa cateva lanseuri dar nu-mi parea ok.
Dar daca tensionez foarte putin adica fix cat sa fac un ghidaj al firului , firul se pune cam "umflat", in sensul ca poti apasa pe el ca pe o "basica".

1704968211353.jpeg

Nu am testat-o in felul asta inca, dar nici asa nu-mi pare ok.

Voi ce sugestii aveti ?

Parley

Oblete
putin mai tarziu.....

am pus inapoi firul pe rola pt ca nu-mi placea de nici un fel cum arata. Acum era de 10 ori mai nasol de cum l-am pus prima oara. Fiind atata spatiu acolo , intrasera "firele" unele in altele si se blocau la iesire , a fost un chin sa bobinez firul inapoi pe rola. Ma intrebam cum ar fi fost in lansare, si raspundeam....cu singuranta as fi avut numai frane.

1704972235161.jpeg

l-am pus inapoi mai tensionat. Asa orientaiv ca si putere de tensiune pusa, daca la 10 nu as fi putut mulina si la 1 ar fi doar de ghidaj, am pus cam 7(asa din simturi :) ).

pare mai ok vizual.

Ultima editare:

Stefan128

Biban
Nu arata deloc bine .. Nu mai folosi servetele umede. Probabil de acolo si problema cu firele lipite. Foloseste o carpa/prosop umed si tensioneaza cat sa simti ca este tensionat. Pune rola de fir intr-un recipient(castron/oala) cu apa.
Pentru verificarea metrajului exista tot felul de dispozitive. Stiu ca cei de la rapala aveau ceva de genul, dar ma gandesc ca gasesti si pe la chinezi :)

putin mai tarziu.....

am pus inapoi firul pe rola pt ca nu-mi placea de nici un fel cum arata. Acum era de 10 ori mai nasol de cum l-am pus prima oara. Fiind atata spatiu acolo , intrasera "firele" unele in altele si se blocau la iesire , a fost un chin sa bobinez firul inapoi pe rola. Ma intrebam cum ar fi fost in lansare, si raspundeam....cu singuranta as fi avut numai frane.

Vezi atașament 55536

l-am pus inapoi mai tensionat. Asa orientaiv ca si putere de tensiune pusa, daca la 10 nu as fi putut mulina si la 1 ar fi doar de ghidaj, am pus cam 7(asa din simturi :) ).

pare mai ok vizual.
Prima soluție.. trebuie să fiți doi. Bagi rolă de fir pe un cilindru, ax, cât mai aproape de diametrul găurii rolei de fir(te ajută ca rolă să nu bată pe ax), treci firul prin inelul de plecare, apoi îl legi pe tambur. Persoana ce te ajută tensionează firul ținând degetele arătător pe marginea rolei. A doua soluție este să bagi rola intr un buzunar mai mic de rucsac, tragi fermoarul și mulinezi. Folosește doar cotorul bățului și păstrează un unghi adecvat intre inelul de plecare și buzunarul rucsacului. Spor!

miker2ka

Stiuca
Firul se pune cel mai bine pe apa... ca acolo iti trebuie. Poti simula apa acasa cu un lighean, oala. ( nu cada ca irosesti multa apa inutil)
Arunci rola in apa si incepi sa mulinezi cu frana stransa. Fara tensiune, servetele, antibiotice sau colegi de armata.

Edi

Stiuca
Problema e mai curand din cauza mulinetei. In viata mea nu am vazut asa gogoasa pe un tambur de mulineta , chiar si la mulinete de 2 bani. Din alt punct de vedere cu cat firul este mai gros cu atat se aseaza mai rau pe tambur. Daca ai posibilitatea, fa retur la mulineta si ia o mulineta de la un producator consacrat. (Daiwa, Shimano, Okuma, Abu Garcia, etc)

Sus