INCEPATORUL CEL VOIOS

tuyunga

Oblete
Salut, sunt un incepator in pescutul la spininning,am si eu nevoie de un sfat in privinta achizitionari unui mic echipament,adica mai precis as vrea sa am o laseta pentru stiuca si una pentru biban.nu ma pricep la detali tehnice,daca este cineva care ar putea sa ma sfatuiasca ce trb sa cumpar.Va multumesc

adiwolf

Moderator
Membru personal
Salut, sunt un incepator
salut,
fiind pe pagina de prezentare, trebuia sa incepi cu asta, adica cum te numesti si de unde esti, apoi ne povesteai in cateva cuvinte, despre pescuitul care il practici, pe unde si cum
asta ne ajuta pe noi sa ne facem o imagine despre tine si sa stim cu cine discutam

tuyunga

Oblete
Salut imi cer scuze,deci sa incepem cum se cuvine.ma numesc Florin si sint din bucuresti,nu de mult am capatat si eu ca si multi alti pescari microbul acesta de a pescui la rapitor ,am o meserie care pot cistiga mai bine prin straini decit in tara la noi,deci calatoresc cam mult,in momentul de fata lucrez in Suedia pescuiam ocazional cu scule de imprumutat si mai mult la stationar.aici in suedia am avut parte de niste capturi ce doar pe net vedeam sau la tv.acum totul este inghetat dar vreau sa imi cumpar si eu sculele mele.sincer marturisesc sunt afon in materie de scule.Daca cineva binevoieste sa imi dea si mie un sfat cam ce lansete si mulinete ar trebui sa am.in prezent am o mulineta OKUMA TORMENTA TT 266WLX si o lanseta telescopica Okuma UFR 8 22g.mentionez as opta pentru lansete travel Va multumesc

AlexH

Moderator
Membru personal
Florine iti multumesc pentru ca ai inteles si pentru prezentare.
In ceea ce privesc sfaturile de echipament de pescuit, acestea le cam gasesti deja expuse in topicurile adecvate. Ca sa iti fie mai usor pentru inceput, spune-ne la ce specii ai vrea sa pescuiesti si ce fel de ape si o sa incerc sa te indrum spre topicul respectiv, unde vei avea mai multe sanse ca cineva sa iti raspunda.

tuyunga

Oblete
Biban și Stiuca pentru ca am prin asa ceva dar din auzite sunt tot felul de răpitori sunt foarte multe lacuri și rîuri. Deci as vrea sa pescuiesc pe lacuri și rîuri. Mai mult de pe mal.

AlexH

Moderator
Membru personal
Avand in vedere ca cele 2 nu prea se pescuiesc cu acelasi tip de echipament consider ca cel mai indicat ar fi sa iti faci 2 combo-uri, unul pentru stiuca (mai zdravan) si unul pentru biban (mai finut). Cu totii stim ca in Suedia poti sa dai de stiuci capitale, recorduri care pot dainui o viata de pescar, si ar fi pacat sa intre una dinaia pe un echipament mai slab si sa nu o poti struni.
Asa ca iti propun sa parcurgi urmatoarele topicuri si apoi daca mai ai intrebari sa le adresezi acolo:
Stiuca:
https://spinningclub.ro/threads/lanseta-de-stiuca.46/
Biban:
https://spinningclub.ro/threads/recomandare-lanseta-de-biban-combo.746/

Deasemenea alte detalii legate de pescuitul rapitorilor le poti gasi impartite si pe specii aici:
https://spinningclub.ro/forums/spinning-la-rapitori.43/

adiwolf

Moderator
Membru personal
in sfarsit, pot sa spun bine ai venit Florin,
pentru pescuitul in apele nordicilor ia legatura cu Cosmin Elias , el te poate indruma cel mai bine - ai sa intelegi tu de ce!

AlexH

Moderator
Membru personal
Eu unul nu pot spune nimic despre ele, nu le cunosc si nici macar nu am auzit de ele. Asta nu inseamna ca nu sunt bune.

Mal

Salau
Salut imi cer scuze,deci sa incepem cum se cuvine.ma numesc Florin si sint din bucuresti,nu de mult am capatat si eu ca si multi alti pescari microbul acesta de a pescui la rapitor ,am o meserie care pot cistiga mai bine prin straini decit in tara la noi,deci calatoresc cam mult,in momentul de fata lucrez in Suedia pescuiam ocazional cu scule de imprumutat si mai mult la stationar.aici in suedia am avut parte de niste capturi ce doar pe net vedeam sau la tv.acum totul este inghetat dar vreau sa imi cumpar si eu sculele mele.sincer marturisesc sunt afon in materie de scule.Daca cineva binevoieste sa imi dea si mie un sfat cam ce lansete si mulinete ar trebui sa am.in prezent am o mulineta OKUMA TORMENTA TT 266WLX si o lanseta telescopica Okuma UFR 8 22g.mentionez as opta pentru lansete travel Va multumesc
Okuma ufr este o lanseta versatila prin modularitatea ei. Eu am avut varianta de 2.10 14 g max. Foarte misto la dril. Foarte misto la purtat. Cam moale pentru gusturile mele. Totusi o lanseta decenta la pretul oferit. Cred insa ca trebuie sa treci la lansete din 2 bucati daca vrei sa sapi adanc in tainele spinningului. Sau cine stie chiar o bucata. Mie mi-i draga okuma asta dar eu vad partea practica la ea si mai putin tehnica, unde are limite evidente fata de alte bete dedicate. Dat fiind zona in care pescuiesti, s-ar putea sa trebuiasca ceva serios.

tuyunga

Oblete
Nu ar fi o problema sa trec la lansete din 2 buc dar sunt greu de transportat (pentru mine,au preturile cam mari la echipament sportiv la avion_)de aceea am nevoie de lansete travel.
Abu Garcia Venturi Travel
sau Berkley lightning HT telescopic.imi poti spune ceva?

Ultima editare de un moderator:

Mal

Salau
Nu ar fi o problema sa trec la lansete din 2 buc dar sunt greu de transportat (pentru mine,au preturile cam mari la echipament sportiv la avion_)de aceea am nevoie de lansete travel.
Abu Garcia Venturi Travel
sau Berkley lightning HT telescopic.imi poti spune ceva?
Nu, dar in general din folosinta telescopicelor am remarcat ca telescopul se incarca nejustificat de mult pe zona de mijloc. Okuma am impresia ca a luat anul asta (2018) la ceva varianta de lanseta ufr premiul 1, pot intelege de ce intrucat blankul este foarte subtire, conic si foarte rezistent, (carbon rigidizat prin torsiune sau ceva de gen) dar sigur nu era model telescopic.
De aceea o lanseta cu spigot dedicata eu o prefer telescopului. Nu-mi da senzatia de gol in zona mediana cand arunc si ma face sa fiu mai sigur in lanseu. De obicei eu pescuiesc pe rauri mici/medii unde lansez sub ragalii si daca n-am precizie, fac mai multa baie decat pescuiesc efectiv. In orice caz daca merg pe lacuri/rauri mari(pe rauri mari nu mi prea place sa merg) nu as merge cu telescop. Daca vrei numai telescop daiwa are ceva modele de trout lake dar pentru feeder, dar avand in vedere unde pescuiesti tu m-as abtine bine. Asa cum a spus adiwolf , ca bine a spus, ia legatura cu Cosmin si punct.

Voi puteti avea in carlig si pe moby dick la un moment dat si in mod sigur, ce-am recomanda noi ar da cu virgula pentru conditiile tale.

Sus