• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Incinta privata in Ungaria (Délegyházi)

Tocmai am primit un telefon de la un prieten intors din Ungaria, unde a pescuit pe o incinta privata, stiuca, salau vargat si black bass la a treia generatie. Atacuri violente la bass, capturi sub 1 kg, dar razboinice. Omul e obosit rau, asa ca daca intereseaza, revin cu amanunte maine -poimaine.

Incinta e incinte, ca e mai multe, adica 4, dar una e proprietatea unei asociatii din Budapesta (lacul nr.4). Localitatea se numeste Délegyházi, si e aproape de Budapesta. Prietenul meu e extaziat, dar nu stiu daca de la pescuit sau de la campingul de nudisti de pe malul unuia dintre lacuri. Peste este, rapitor nu mare, dar des: salau vargat, stiuca, biban si blackbass. Biletele de zi se cumpara de la alimentara din sat, o mie de ft ziua, doua mii noaptea si zece mii (cam 145 de lei saptamana) Posibilitati de cazare multiple, aprovizionare, inclusiv cu scule. Cred ca merita incercat, eu cu primul drum de Budapesta, bag o proba.Lacurile au si peste pasnic.

Imi pare rau, dar si asta e ca mine, nu face poze, nu de alta dar clanul de mosi care ne stim deja de o viata, nu simtim nevoia de dovezi sau justificari, si nici nu avem cultul trofeului foto, ca oricum ce a fost frumos s-a dus.In plus avem respect unul fata de celalalt sa nu ne trimitem degeaba la dracu in buba. Uite, numai ce am venit de la ora de dirigentie cu cei care au fost de luni pe Atká, Tisa moarta de langa Seged, si care trei zile nu au avut o kurva de trasatura la nimic. Dormea pana si somnul pitic. Puteau sa o umfle cu pompa, dar intre noi nu incape. Erau f nervosi ca isi propusesera initial o alta balta, si au aflat ca acolo cineva a luat un clarias de 16 kg, chiar in perioada asta. Pacat ca nu stii (sau stii?) macar un pic de ungureste, ca ti-as da cateva adrese de net.Dar si asa, daca bati Delegyhaza horgaszto si mergi pe imagini o sa gasest destule (exDelegyhazi tavak sau Naturista Oazis Kemping). De prosti ce sunt , ungurii au si catalogul apelor deschise pescuitului, fie rauri, lacuri, balti sau canale, pe judete , cu informatii complete (min. 95 %). Cand mai iesim, preferam apele unde nu-i ciotca de romani, sau unde de bine de rau mai avem prieteni sau cunostiinte.

Uite, am gasi si pagina cu catalogul. Cauta Horgaszviz Katalogus, cand deschide, pe stanga ai niste rubricute: vizeink:ape, horgasz boltok:magazine de pescuit, szallas es vendeglatas: cazare si alimentatie publica,bojlis vizek:ape pescuit la boilies,pisztrangos vizek:ape cu pastrav,kulfoldi vizek:ape din strainatate. Chiar daca te uiti doar la foto, iti dai seama de amploarea si consistenta fenomenului, si de atentia care i se acorda. Nu ca la noi.

Buna dimineata octavio! Acu' sa nu iti inchipui ca eu navalesc pe apele din Ungaria racnind versuri din Ady Endre, dar traind aici, cu 2 tv Budapesta inainte de 89, cu mica bisnita de pe atunci , cu nesfarsite plimbari de nevoie, 2 ani traiti in Budapesta, samd, mai balbai si eu cateva cuvinte in ungureste. Cum spuneam si mai sus, fenomenul incintelor private din Ungaria are dimensiuni pe care cei care nu au contact direct nu si-l pot imagina. Daca crezi ca te intereseaza ceva, informatii, ajutor direct, sau orice tine de vecini, spune si in limita posibilitatilor te servesc cu placere. Mai subtire cu poze ca nu prea fac nici eu si nici mosii din trupa, si ma si agaseaza sa tot butonez ca sa incerc sa sui o poza de doi bani pe ce stiu eu ce site de ....Ai inteles, cred. Varsta...

Deocamdata zici ca.i circuit de golf.
Pe la noi doar Varlaamul si Tancabestiul mai seamana, in rest, prima miscare a patronilor de balti e sa rada copacii si sa toarne pietris imprejur.

Eu vad copaci.... dar poate te referi ca nu e impadurit lacul..? Ma rog. Avand in vedere ca este un lac destinat pescuitului mi se pare normal ca malul sa fie “pescuibil”
La poze clar dadea mai bine o padure care intra pana in lac nnnoroc

Aline, voiam sa spun tocmai, ca are copaci si sunt pusi cu gust, de un peisagist probabil, in timp ce la noi din dorinta de a face baltile "comode" s-a taiat tot.
Si prin comode ma refer la cei care arunca peste cap, cu doua maini cu lansete de 3.50-4 si la capatul firului ghiulele puturoase.

Am pescuit balta ! E frumoasa ! Noi am "ochit" bass-ul. Povestea a fost "relatata " la ultima captura , pe vremea acea . Interesant este ,ca acolo se afla si cel mai mare camping nudist din ungaria . Pe acel mal nu te prea poti apropia nici cu barca , doar daca esti gol pusca... altfel risti amenzi usturatoare de la politie nanana

AlexH

Moderator
Membru personal
Cateva informatii despre lacurile de acolo, dupa prima partida si ceva discutii in zona:

In total sunt 4 lacuri care tin bass. Lacurile 1, 2 si 3 apartin de o asociatie iar lacul 4 de alta. Cei mai mari bassi (50cm + ) sunt in lacul 4, care are o suprafata de 18ha.
Tichetul de pescuit la bass (obligatoriu C&R) este de 2000 HUF / zi; au si tichete saptamanale, dar nu am aflat pretul lor. Acesta se poate cumpara de la camping si este conditionat de detinerea tichetului de pescuit pentru turist sau permisului anual de pescuit.
Se poate intra pe lac cu barca personala si nu este permis motor termic, doar electric.
In general camping-urile din zona au si barci de inchiriat, costul probabil difera putin de la o locatie la alta.. De motoare electrice inca nu am aflat nimic.

Posibilitati de cazare sunt multiple, dar mi-au fost recomandate 2 locatii:
Tokert Kemping ( aici vin la pescuit multi turisti straini)
- camere cu 4 locuri - 8000 HUF / camera / noapte
- mic dejun + pranz + cina - intre 2000 - 2500 HUF/ pers/ zi
- barca - 2000 HUF / zi

Tavirozsa kemping (mi se pare o locatie foarte aranjata, doar ca aici se tin des concursuri cu caini)
Detalii legate de preturi gasiti pe site-ul acestora, nu am reusit sa discut cu nimeni de aici, pentru ca era un concurs canin cand am fost.

Ce stiu insa e ca oricare din ei sunt dispusi sa negocieze preturile daca vin grupuri si/sau daca se sta mai mult.
Accesul in zona e destul de facil, daca nu a plouat intens inainte, pentru ca ultimii 2,2km sunt pe un drum neasfaltat, folosit des de camioanele de la balastiere.

P.S. e interzisa folosirea gripului.