Indecis in privinta unei lansete UL

Salut,

Am avut pana nu demult un Shimano Zodias 2-7g pe care l-am trimis in service pentru a 2a oara, pe motiv ca imbinarea celor doua segmente se slabea in timp. Din cauza faptului ca lanseta a stat 5 saptamani in service, fara sa imi fie dat un orizont de timp in care sa imi fie rezolvata problema, am decis, la sugestia celor de la Marele Pescar, sa primesc banii inapoi pe lanseta.

Din acest motiv, acum sunt in cautarea unei alte lansete UL, cu putere de aruncare pana la 7g, actiune fast, pe care sa o folosesc cu precadere la biban, poate uneori si la clean sau pastrav.

Mentionez ca pescuiesc 50% din timp pe dropshot, 40% pe gume si 10% cu reactive.

Lista scurta a lansetelor care mi-au atras atentia este urmatoarea:

As aprecia orice feedback referitor la lansetele de mai sus, dar si alte sugestii, daca aveti.

Multumesc

AlinB

Salau
Salut Adrian,

Am detinut si eu cateva lanseta scumpe pentru biban . Eu pescuiesc 90% drop shot si iti recomand o lanseta fast/xfast cu varf solid. Joci mult mai bine naluca pe drop cu varful solid.

Eu acum pescuiesc un graphiteleader corto pana in 8 gr, xfast cu varf solid si e super pentru biban. L-am pescuit si la clean fara probleme.
L-am luat de la Sergiopesca ,dar acum mai au doar varianta pana in 5 gr pe care o are un prieten de al meu si duce si plumb de drop de 7 gr + gumita fara probleme , iar ca buget te incadrezi.

Yamaga de sus uita de ea , nu este lanseta de guma / drop , este lanseta de reactive la clean /pastrav.

Tot de sus am pescuit si e super fain tict ice cube pana in 7 gr, dar as alege tot corto, mi sa parut mai sensitiv corto. Las si un link mai jos (daca e ok , daca nu se poate sterge )

Daca esti din Bucuresti , poti veni sa vezi cum e corto , sau pot s aies cu tine la cateva aruncari pe dambovita.

Spor,

Nfs

Oblete
Asa mai de buget, te poti uita si la un Rapture Aerial. Dezavantaj dimensiunea de transport.
Daca esti din Bucuresti, te astept sa ti faci o parere.

Salut,

Am avut pana nu demult un Shimano Zodias 2-7g pe care l-am trimis in service pentru a 2a oara, pe motiv ca imbinarea celor doua segmente se slabea in timp. Din cauza faptului ca lanseta a stat 5 saptamani in service, fara sa imi fie dat un orizont de timp in care sa imi fie rezolvata problema, am decis, la sugestia celor de la Marele Pescar, sa primesc banii inapoi pe lanseta.

Din acest motiv, acum sunt in cautarea unei alte lansete UL, cu putere de aruncare pana la 7g, actiune fast, pe care sa o folosesc cu precadere la biban, poate uneori si la clean sau pastrav.

Mentionez ca pescuiesc 50% din timp pe dropshot, 40% pe gume si 10% cu reactive.

Lista scurta a lansetelor care mi-au atras atentia este urmatoarea:

As aprecia orice feedback referitor la lansetele de mai sus, dar si alte sugestii, daca aveti.

Multumesc
Eu zic sa te uiti pe youtube sa vezi cum lucreaza lansetele. Astea enumetate de tine nu au nici o traba cu zodiasul de exemplu. Zodias e o lanseta de bass ce poate fi pescuita cu succes la salau. Celelalte sunt lansete japoneze dedicate pescuitului cu jiguri mici si voblere jerk mici la stravide. Sunt facute pentru lanseuri lungi cu fire textile subtiri si greutati foarte mici. au si ceva rezerva de putere dar varful e foarte fin. Fiind lansete ultra specializate, daca vrei ceva universal de biban sa dea bine si la dropshot + clean si pastrav orienteaza-te spre altceva. Totusi tict IB73 s-ar putea sa bifeze toate cerintele tale.

Salut!
Eu am avut Favorite Rapid cel pana in 7gr, care este o lanseta senzationala de jigging ultra light - o mica ranguta, intradevar mai putin placuta la dropshot; dar cu o burta mai mare a firului si putina atentie o poti pescui si la dropshot.
Recent am scuturatTict Sram 1-8gr, si la rece pare a fi ce trebuie, atat pentru dropshot cat si pentru jig.
Spor.

Sus