Inlocuirea ancorelor la voblere si rotative

Mal

Salau
Va salut, intrebarile si rugamintea este, cum se schimba ancorele la voblere, rotative samd cu altele noi.
Eu sunt tabula rasa la chestii tehnice, m am uitat ore in sir la videouri diy dar nu am vazut ceva care sa fie multumitor.

Acum sunt 2 chestiuni diferite. Multe voblere au inelul acela de legatura ancora/ ochetul nalucii, altele nu l au ancora venind direct pe ochet. La astea din urma imi prind urechile, singurul remediu vazut pe net este taierea cu 1 mm a ochetului ancorei. Cum eu dau la rapitor mic, treaba asta mi se pare ceva de domeniul modelismului. La celelalte cu inel intermediar, pot schimba ancorele dar sincer sa fiu parca profi ar fi sa nu fie balanganeala aia suplimentara si direct naluca carlig. Acum intrebarea este daca se elimina inelul intermediar se afecteaza functionalitatea voblerului? Iar daca nu se poate elimina exista inele intermediare mai mici care sa inlocuiasca inelele din fabrica, care mie imi par oricum prastie. Recomandari daca se poate.

A doua problema mare este ca legarea ancorelor este foarte diferita de la producator la producator, meppsul legand ancora direct pe rotativa in timp ce altii au inel(berti de ex sau cozma). Ideea este ca sunt destui colegi care imbunatatesc rotativele, nu doresc sa divulge din secretele lor, dar ar fi interesant de vazut cum se dau jos brizbrizurile alea de pe rotative, de un individ mai mult decat novice in aceste tehnici. Eu spre exemplu as mai adauga un ochi, o pana, am ceva chestii ca niste inimoare rotative de pus pe tija, samd. Stau ca boul si ma uit la chinezariile alea mici si am cosmaruri implicand un patent cel putin.

Multumesc anticipat

Wurger

Somn
Pentru cele cu inele despicate se foloseste un cleste special care are pe una din falci un cioc. Ala se baga intre spirele inelului, mai aproape de un cap (inceput) si in urma carligului bagi si ochetul ancorei.
In lipsa de cleste, bagi o sula sau o lama care sa distanteze spirele cat sa incapa ochetul.
La voblere si oscilante nu am vazut ancora bagata direct. La rotative, trebuie desfacut si refacut. Eu zic sa nu te bagi.
Inelul ala e foarte util pentru ca lasa ancora sa fie cat mai libera si culmea, cresc sansele sa intepe pestele, uneori chiar din exteriorul gurii. In plus ele sunt gandite sa dea un echilbru nalucii cand inainteaza si daca stau tepene in alta directie nu e bine.
A mai fost o discutie p.aici, daca e bine sa ai inel intre vobler / lingura si fir. Cica da.

Mal

Salau
Mepps ca exemplu si panther m au tija care strabate intreaga rotativa sudata sau ma rog dintr o singura bucata. Daca sa zic rupem ancora aia, cum se poate schimba? Nu exista inel intermediar intre ele.
Multumesc pentru sfaturi deci recomandarea e sa nu stric aliniamentul rotativei sa nu umblu la axul ala, si daca e ceva cumpar alta rotativa.

Espasia

Somn
Mepps ca exemplu si panther m au tija care strabate intreaga rotativa sudata sau ma rog dintr o singura bucata. Daca sa zic rupem ancora aia, cum se poate schimba? Nu exista inel intermediar intre ele.
Multumesc pentru sfaturi deci recomandarea e sa nu stric aliniamentul rotativei sa nu umblu la axul ala, si daca e ceva cumpar alta rotativa.
Eu pentru rotativele ptr pastrav, am schimbat ancoruțele, cu carlige debarbetate. Am taiat ancora, am pus un inel despicat si pe el carligul.

Dar cum zice Wurger , se poate demonta”ancora”, cu putin efort si putina migala, si sa inlocuiesti ancora cu ce vrei tu.

adiwolf

Moderator
Membru personal
pentru rotativele care au prinsa ancora direct pe ax, exista doua metode de inlocuire a ancorei:
1. - se poate desface relativ usor cu ajutorul unui patent cu falci inguste si cu ceva mai multa atentie si indemanare
2. - se taie ancora de pe ax si se introduce un inel despicat de care se leaga ancora noua - cea mai usoara si simpla metoda

Nu se merită da demontezi ancora,pur și simplu o tai cu cleștele si pui un inel despicat.Am făcut asta cu precădere la rotativele Mepps și nu le-a afectat eficacitatea.Mai sunt unele Mepps-uri la care ai posibilitatea să schimbi ancora invartind de ax si trăgând de el in jos însă specifica asta pe ambalaj.

Mal citește topicul asta,o să ți se pară interesant
https://spinningclub.ro/threads/cârlige-eficiente-la-pescuitul-bibanilor.1669/

Mal

Salau
Multumesc deci practic tai din zona ochetului ancora apoi pun un inel despicat si apoi urc ancora sau carligul simplu. Acum ce cleste de taiat folositi pt rotativele alea mici si ce inele despicate recomandati vad ca si astea sunt pe tractiune adica se deformeaza la anumita forta aplicata.

Multumesc inca o data.

Stefan

Biban
Pentru taiat eu folosesc un sfic iar inele despicate de la sakura de 4mm...si totodata ai nevoie de o pensa pentru inele despicate asa mici..se gasesc pense,smith sau cormoran

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Cele mai stealth inele despicate pe care le-am folosit pana in prezent și m-am îndrăgostit iremediabil de ele sunt astea :
88F67BDF-CADD-42F3-A06F-A3CE56F54A19.jpeg

In poza am pus comparativ câte o boaba de piper . Sunt tari, negru mat , și nu se deformează chiar și atunci când le cracesti mai tare spirele rămân in contact pe întreaga circumferință ( ceea ce e un must la un inel despicat ) .

Apropo de despicat, o varianta simpla ar fi sa cumperi un set de Triple Gamakatsu Magic Eye și sa ti o astfel de tripla in trusa . Folosești ochiul magic ca sa deschizi inelul când schimbi ancore sau cârlige ;). E cea mai comoda varianta pe care o folosesc când pescuiesc de pe mal și n-am chef sa car cu mine multe feluri de pense, forcepsuri, patente și patentele ( cu excepția sficului care ma însoțeste permanent)
Ca atractant pe ancore de rotative recomand muștele și / sau bilutete de Silicon roșii sau portocaliu-icra ;)
Mai sunt niște Triple cu biluțe de rășină cu Fosfor pe ele , in poza de mai jos e una care a înlocuit originalul de pe un Mepps precum și ambalajul ca sa știți exact despre ce vorbesc :
7FE0D562-6033-4457-937D-5978D3D729BA.jpeg

Mal

Salau
Cele mai stealth inele despicate pe care le-am folosit pana in prezent și m-am îndrăgostit iremediabil de ele sunt astea :
Vezi atașament 14932

In poza am pus comparativ câte o boaba de piper . Sunt tari, negru mat , și nu se deformează chiar și atunci când le cracesti mai tare spirele rămân in contact pe întreaga circumferință ( ceea ce e un must la un inel despicat ) .

Apropo de despicat, o varianta simpla ar fi sa cumperi un set de Triple Gamakatsu Magic Eye și sa ti o astfel de tripla in trusa . Folosești ochiul magic ca sa deschizi inelul când schimbi ancore sau cârlige ;). E cea mai comoda varianta pe care o folosesc când pescuiesc de pe mal și n-am chef sa car cu mine multe feluri de pense, forcepsuri, patente și patentele ( cu excepția sficului care ma însoțeste permanent)
Ca atractant pe ancore de rotative recomand muștele și / sau bilutete de Silicon roșii sau portocaliu-icra ;)
Mai sunt niște Triple cu biluțe de rășină cu Fosfor pe ele , in poza de mai jos e una care a înlocuit originalul de pe un Mepps precum și ambalajul ca sa știți exact despre ce vorbesc :
Vezi atașament 14933
Roger that si multumesc pentru idei tuturor. Io ancore de alea am vazut dar ultra mici de alea de copca cred, iar cum sa pun margelele pe tija ancorei e alta balaureala in neant pentru mine, banuiesc ca se taie margeaua in doua si apoi o lipesc pe tija ancorei sau carligului. Oricum mi-au ajuns debarbetatele owner si is foarte multumit de sfatul lui ovi_spring. O sa caut acum si inelele despicate pe care mi le-ati recomandat si ma bag in sesiune de lucru. Amin

kingofbeasts

Rod Builder
Membru personal
Io ancore de alea am vazut dar ultra mici de alea de copca cred, iar cum sa pun margelele pe tija ancorei e alta balaureala in neant pentru mine, banuiesc ca se taie margeaua in doua si apoi o lipesc pe tija ancorei sau carligului.
Ai nevoie de bilute de cauciuc /silicon nu plastic , adica asa ceva :
https://www.aliexpress.com/item/100PCS-Lot-More-models-Premium-Orange-and-Green-Color-Round-Soft-Sinking-Luminous-Beads-Fishing-Glow/32711935406.html?spm=2114.search0302.3.408.72fa6b6fGepU8s&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_0_10084_100031_10083_10130_10547_10139_10887_452_10307_10548_532_204_10618_10065_10882_10068_318_10059_10103_10884_10696,searchweb201603_0,ppcSwitch_0&algo_pvid=c8ef841e-c695-4a4d-bf75-8201ca0f6f51&algo_expid=c8ef841e-c695-4a4d-bf75-8201ca0f6f51-46

Tot pentru triple mai exista si asa ceva ( astea inca nu le-am incercat dar urmeaza ):

Ultima editare de un moderator:
Sus