• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Intalniri si Partide de pescuit Amicale - propuneri si organizari

Claudiu

Administrator
Membru personal
Ce posibilitati de cazare sunt in zona?
Am sa ma uit putin pe net sa vad. Cand a venit Wurger a fost cazat in Ramnicu Valcea insa in acest caz cel mai bine e sa fiti cazati acolo. Cu siguranta sunt destule pensiuni, as banui ca si rezonabile.

De Sarulesti sunt interesat si eu.Bradisorul il declin ca nu e genul meu ...Scuze.nnnoroc
Aline, pai parca era vorba de prieteni, intalniri, poezie, nu de specia tinta ...

Asa este ,dar atunci vin fara barca,fara lansete,direct la socializare...Mai vedem,dar totusi nu va bazati pe mine.Sincer.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Din cate mai citisem eu pe aici este si biban acolo?
asa cum a spus si Claudiu , exista biban acolo si am prins si eu dar nu dedicat.
tot ceea ce am prins a fost pe rotativa mica si vobler mic, pe langa mal, in crengi dar marimea bibanilor de Bradisor este inversa cu a celor de Bicaz si al naiba sa fiu daca inteleg de ce gandescccc
nu sunt mici, sunt foarte mici, 15cm fiind deja un monstru, dar cum am spus, nu am pescuit dupa biban
totusi nu am auzit pe nimeni si nu s-a laudat nimeni cu biban prins pe Bradisor
sincer vorbind, nu va faceti sperante la ceva capturi, doar peisaje, atmosfera si incarcat bateriile.
sunt foarte multe pensiuni in zona, cautati pe net si vedeti ce va convine, chiar nu stiu ce sa recomand

Claudiu

Administrator
Membru personal
sincer vorbind, nu va faceti sperante la ceva capturi, doar peisaje, atmosfera si incarcat bateriile.
Eu mi-as face sperante, cel putin pentru cei care sunt dispusi sa pescuiasca pe seara. Lacul are foarte mult clean si am avut partide superbe acolo cu cleni frumosi (nu sariti de kg) insa se pot vedea cel putin de pe baraj niste cleni de-a dreptul preistorici. Anul trecut cand l-am invitat pe Wurger , si in ziua cand a venit el, si in partidele mele precedente era un individ cu barca si motor electric la trena in coada lacului. Pe urma am intrat si cu el in vorba pentru ca l-am prins si dimineata si seara. Omul intra 2-3 ore dimineata si 2-3 seara. In luna mai, in fiecare zi a prins pastravi sariti de 2 kg (1, maxim 2 pe zi) dar la trena. Nu agreez stilul si am dat aceasta informatie unui amic care doar la trena pescuieste. A intrat si el si a prins unul sarit de 2 kilograme + vreo 12 cleni, toti mari pentru ca dadea la trena cu linguri sarite de 20 grame. Bineinteles ca am avut si gherle monumentale, insa sunt mai optimist din fire (nu ma tine decat 2-3 ore de cand am intrat pe apa zimbettt)

Ar fii perfect daca i s-ar face mila domnului Adi, cum i s-a facut si la targ (sa-i dea Dumnezeu sanatate) si as pleca cu el din Brasov spre Bradisor. Din cate mai citisem eu pe aici este si biban acolo?
Stai linistit. Erai deja trecut pe lista :)

Eu mi-as face sperante, cel putin pentru cei care sunt dispusi sa pescuiasca pe seara. Lacul are foarte mult clean si am avut partide superbe acolo cu cleni frumosi (nu sariti de kg) insa se pot vedea cel putin de pe baraj niste cleni de-a dreptul preistorici. Anul trecut cand l-am invitat pe Wurger , si in ziua cand a venit el, si in partidele mele precedente era un individ cu barca si motor electric la trena in coada lacului. Pe urma am intrat si cu el in vorba pentru ca l-am prins si dimineata si seara. Omul intra 2-3 ore dimineata si 2-3 seara. In luna mai, in fiecare zi a prins pastravi sariti de 2 kg (1, maxim 2 pe zi) dar la trena. Nu agreez stilul si am dat aceasta informatie unui amic care doar la trena pescuieste. A intrat si el si a prins unul sarit de 2 kilograme + vreo 12 cleni, toti mari pentru ca dadea la trena cu linguri sarite de 20 grame. Bineinteles ca am avut si gherle monumentale, insa sunt mai optimist din fire (nu ma tine decat 2-3 ore de cand am intrat pe apa zimbettt)
Urasc pescuitul la trena. Dar imi place enorm cel de clean/pastrav/biban in lac de munte, clasic.

Varianta a: Arunci bațul si prinzi. bucuriemare
Varianta b: Arunci bațul, si nu prinzi.bucuriemare
Varianta c: Alegi oricare din variantele de mai sus.gandescccc

Deci fara ajutor motorizat, electrificat, atomizat,....etc.first

Comcluzia:
Voi trebuie sa intelegeti ca si aici (ca si in delta) noi, sau cel putin eu, vin pt ideea de lac de munte si colegi / prieteni noi de forum.
Quod erat demonstrandum. Adica acesta este fondul problemei. Pai nu?
Iar daca mai prindem si ceva cleni, supeeeeeer.
O seara placuta va doresc.

Ultima editare de un moderator:
Nici eu nu sunt specializat pe astfel de pescuit. Dar cate ceva voblere plus niste rotative, vorba, pahare, relaxare e bine venita. Imi retrag oricum spusele de biban pentru ca va fii prohibitie inca si nou pescuim dupa "pastrav" chiar daca va fi un pescuit 100% c&r. Totusi pentru Bradisor unde vom putea plati o taxa?

Claudiu

Administrator
Membru personal
Nici eu nu sunt specializat pe astfel de pescuit. Dar cate ceva voblere plus niste rotative, vorba, pahare, relaxare e bine venita. Imi retrag oricum spusele de biban pentru ca va fii prohibitie inca si nou pescuim dupa "pastrav" chiar daca va fi un pescuit 100% c&r. Totusi pentru Bradisor unde vom putea plati o taxa?
Este deschis pescuitul pe ape de munte deci... toate speciile?

Despre taxa, direct pe balta daca vine, daca nu... aia e

Nu stiu daca se aplica si la Bradisor, legea prohibitiei generale, pe apele publice. Daca este administrat de Romsilva, ei fac legea, nu? Sau gresesc?
Asociez aceasta idee cu incintele concesionate.
Voi ce parere aveti? Sau ce informatii?
Silviu, tot pe acest forum am citit ca taxa se plateste pe lac. La intrare, ca la ștrand. :):):)

Sau vorba lui Claudiu, putem sari si gardul. :)

Dragi prieteni, organizatori.
Nu se stie -sau poate nu v-ati hotarat inca- cum este sosirea la "dezmaț"
Vineri dimineata la prima oră, sau dupa masa/seara? Si ne facem fiecare rezervarea, sau o facem la comun?
PS. Cine vorbeste cu ăia de la Accuweather, sa bage vreme frumoasa atunci? Are careva vreo pilă?
Caci daca stam, sa stam cu totii la un loc, langa sobă. nnnorocdrunkbucuriemare

Ultima editare de un moderator:

AlexH

Moderator
Membru personal
M-am uitat peste ofertele de cazare si pana acum cea de la Pensiunea Alpina (Malaia) mi se pare cea mai ok. Cazare pe malul laculul (20m) ieftin (circa 100 ron cam dubla, 120 cam 3 paturi). Apoi mai e pensiunea Casa Lacului, care se alfa cam la jumatatea acestuia, cu acces direct la mal. Ceva ai scump dar nu cu mult.
Mai studiem.

Mie mi-ar placea sa stam cu totii la o pensiune... Stiti si voi ce placute sunt povestile de seara. Asa ca cu cat mai repede stabilim data si nr de persoane cu atat mai repede putem gasi si alege o pensiune potrivita.

Ultima editare:

Claudiu

Administrator
Membru personal
Cu data ramane sa stabilim cu totii sa cadem de acord. Despre intalnire, as vrea sa poata veni si adiwolf si as zice sambata dimineata? Sunt destule de pus la punct deci asteptam sugestii si pareri. Ar fi o idee si cu vineri seara...

adiwolf

Moderator
Membru personal
Pensiunea Alpina ramane cea mai accesibila dintre toate intrucat este foarte aproape de unde se intra cu barca pe lac, nu pare o pensiune de fite, iar preturile sunt decente.
Weekend-ul 12-14 Mai este ideal daca se doreste si organizarea Sarulestiului pe 26-28 Mai asa ca va rog foarte mult sa va inscrieti fiecare care doreste sa vina si spuna daca poate accepta aceasta data pt Bradisor sau propune alta, iar in functie de majoritate se hotaraste.
Participarea mea personala se poate doar in weekend insa cu eforturi as putea ajunge si vinerea seara la pensiune insa depinde de multi factori asa ca nu bag mana in foc pana atuncea (voi stii programul abia cu cateva zile inainte)
Este de dorit sa va organizati intalnirea la pensiune pentru Vinerea dupaamiaza/seara cand se face "jonctiunea", se socializeaza drunk, iar dimineata daca nu va doare capul, Durereeeenanana puteti incepe sa pescuiti - avem toata ziua la dispozitie! - apoi duminica dimineata se repeta figura si pe la pranz deja ne putem pupa de la revedere pe Sarulesti
Bine inteles ca cine este bugetar si are timp la dispozitie, poate pescuit si toata ziua de vineri, ca deh.........nervosrau

Eu vin la Sarulesti, la Bradisor nu cred.data e ok, daca vreti pot vorbi si eu cu Stefan de la Sarulesti ,sau sa ajut aici cu organizarea.

Cu data ramane sa stabilim cu totii sa cadem de acord. Despre intalnire, as vrea sa poata veni si adiwolf si as zice sambata dimineata? Sunt destule de pus la punct deci asteptam sugestii si pareri. Ar fi o idee si cu vineri seara...
Eu vin la Bradisor in 12-14 mai. Inca Sarulesti nu stiu, dar luati-ma in calcul, cu 60% cum ca vin.

Eu inteleg asa: Sectiunea Bradisor
Vineri 12 mai, dupa amiaza, cazare, socializare etc
Sambata 13 mai, pescuiala
Duminica 14 mai, dimineata pescuiala, dupa masa, "La revedere tabara draga......"

Aici cum facem cu rezervarea? Este cineva care poate sa faca rezervarea si sa ii trimitem toti ceilalti banii de avans rapid?
Barci se pot inchiria? Daca da este ok, daca nu, sa facem si o repartizare pe mini-Transatlantice. Sa fim cuplati unii cu altii.

Asa ma gandesc.

Si sa desemnam un leader care sa ia decizii in numele tuturor si sa impuna termene, mod de organizare, etc. caci daca o luam democratic, se duce naibii totul. Autocratia conduce România. :):):)

Adica vad problema putin mai altfel:
Domnilor, avem un buget de xxx ron/persoana, care cuprinde urmatoarele:
  • Cazare,
  • Tuica,
  • Barca,
  • naluci,
  • etc......

Cine vrea asa, ok, cine nu, nu. Si asta este.

Sau ne dam un punct de intalnire, si fiecare pe barba lui. Cu cazare, cu mancare, cu țuica, etc, etc, etc. Numai ca atunci chestia cu discutiile la gura sobei, seara sau la micul dejun planul ptr ziua in curs, nu prea sunt fezabile, nu? Ce ziceti?

Eu fac cum ziceti voi. Copchil ascultator.