Intamplari ...adevarate!

Wurger

Somn
M.am tot gandit daca sa o pun, daca sa o pun cu poza si unde. Pana la urma aici m.am gandit ca e ok. Daca adminii considera ca poza e prea nasoala, se poate sterge.
Toata saptamana m.am uitat pe prognoza la alea 11 grade care se anuntau in ziua libera a bugetarilor. Preparatia era ca ma duc pe la 11-12 pe Dunare, la locul meu, fara experimente, ca mi.era dor de un avat in fir. Mi.am indeplinit obligatiile presante, m.am pregatit si pe la 11 am plecat. La 12.30 eram la Gostinu. Pana pe la vreo 13 am dat ca in galeata. Am avut timp sa schimb gramaje la gume, sa vad cum merg niste giugele pe care nu apucasem sa le dau la apa... am agatat si am pierdut de 3 ori. De vreo 2 ori am recuperat. Agat si a 4a oara. Aceleasi miscari indelung studiate la antrenamente. Cand .... agatatura pleaca molcom in lateral. Nu pe curent ca era oarecum intre, unde se intoarce. Se ridica putin de pe fund si incepe dansul.... cam 15 min. Simteam ca obosesc eu, pestele nu se panica. Zic, somn ca avat daca era.... da de unde stiu eu cum face avatul iarna. Iese la suprafata. Adica vreo 2 m. Cand vad dorsala aia romboidala zic - AVAT SA MOARĂ MA-SA !!!!. Gata l.am rupt pe Anem. Era cam de o palma asa. Si coada cu varfuri ascutite, si pestele mai mult lung. Scoate si capu. Era agatat sub gusa. Dadeam cu o mizerie de spinntail de la Berti, la sacrificiu. Capu lunguiet, ascutit, da ochii nu erau unde trebuie. Oricum nu ma mai interesa. Tot lucram.la frana mulinetei sa fie destul de slaba sa nu cedeze ceva pe drum, ca multe erau de cedat, mai ales ancora no name si agrafa total inadecvata. Il lasam sa plece, apoi il aduceam din volte inapoi, dar asa, ca si cum asteptam sa rupa dracu odata si sa se duca. Mi.am dat seama ca e amur. Ten cum ii zic unii, de fapt Cteno sau scoicar. Acum ca era mai mult pe la suprafata, am vazut ca era cocosat ciudat. Avea un fel de malformatie la coloana si probabil de aia nu m.a facut de ras instant.
Vorba e ca eram in bocancii de panza, fara grip, care mi.am dat seama apoi ca nu prea mi.ar fi ajutat. Eram si minciogless. Cizme de cauciuc in portbagaj, grip in portbagaj...le dusesem mai devreme, ca daca tot nu prindeam nimic sa nu mai umblu cu doua lansete si alte acareturi dupa mine.
Cu chiu cu vai, dupa o ora cred, l.am adus la apa mica la mal. M.am udat la bocanci si incercam sa.i bag mana undeva sa.l trag afara. Zici ca e blindat nene! Nici pe la urechi nu mergea sa bag degetu, pe la gusa mi.era frica de ancora care, acum am observat era destul de indreptata la 2 craci dar nu rau. Buza de jos nu are adancitura dupa ea. E ca o buca' de lemn invelit in carne cu piele alunecoasa si tare. Doar mananca scoici. Cand s.a intors cumva pe o parte si a deschis operculele am bagat mana si l.am tras. Am incercat sa.i fac poza dar de cate ori aruncam cativa pumni de apa pe el, facea o schema si se umplea iar de nisip d.ala care iti intra si sub prepuț cand esti imbracat in costum de neopren ermetic. Asa ca a iesit ce a iesit.
20200124_144931.jpg

Mi.a parut rau ca l.am chinuit atat, dar m.am consolat la gandul ca oŕicum sanatos nu era si nici eu nu prea prind peste la fiecare partida.
10 kile apreciez si vreo 90cm avand in vedere bulanu lu mandezu care pana la capu la femur are 1m.
Am transpirat si am tremurat de asa maneră, ca am mers mult timp cu 80 la ora sa nu fac vreun pocinog. Ma gandesc ca daca as avea o experienta cu un somn sanatos, sarit de 10 kile sau cu o stiuca nervoasa de peste 90cm, cred ca face ce vrea din mine.
Nu.mi explic nici acum cum naiba s.a agatat ancora sub el. Poate a inaintat peste easi practic a facut el toata treaba.... nu stiu. Cert e ca am vazut ce inseamna peste mare. Prefer d.ăștia mai micilii.

AlexH

Moderator
Membru personal
M-am uitat de vreo 3 ori, nu eram sigur daca chiar e peste, ca din poveste nu mi l-am imaginat asa stramb.
Las' ca somnul de 10kg e frumos in drill. Atat de frumos ca drilul cu strambul asta o sa-l dai uitarii.

D

Deleted member 1113

Guest
Ai cedat pana la urmă și ai început sa dai la japcaroflmaooo

PS cteno și scoicarul sunt verișori. Specii diferite.

rine

Stiuca
Lume rea
Eu n - am prins niciodată un mutant d'asta.
Sigur sunt foarte rari. .
Și nu prea -ti vine sa-i halești
Am un țel ! clapping

sosoktm

Salau
chiar si de palton luat, un somn de 10 kg e pe nicaieri pe langa "torpila" asta, dpdv al dril-ului. Daca il agatai in sezonul cald...nu cred ca aveai ocazia sa ii faci pasaport de capitala. Ocazie rarisima asa peste prins de pe mal!

AlexH

Moderator
Membru personal
Ar trebui sa te cred pe cuvant, ca cel mai mare cteno prins de mine a avut doar 6kg si nu prea a pus probleme la echipamentul de feeder.

D

Deleted member 13

Guest
Dpmdv sunt driluri diferite si e normal sa fie asa.Amurul e o torpila vie, creand probleme mai ales la mal daca nu-l cunosti.Somnul este un tip tenace, care nu are plecarile amurului neaparat , dar care iti ofera un drill deosebit.Am prins amuri si crapi de salopeta pana pe la 12-14 kg.Superb! Prefer totusi crapul pentru tenacitate! Insa daca somnul trece de 1,5 m drillul este drog pur! Pe bete de salau vorbesc.Iar daca actiunea nu este pe balta ci pe un rau mare...e belea! ;)

D

Deleted member 1351

Guest
Eu imi tin lanseta pe o sala, undeva dupa dulap sa nu se impiedice nimeni de ea.
Sacra mea s-a gandit sa ii schimbe locatia si sa o puna intre congelator si geam. Fara sa isi dea seama ca are o rotativa in agrafa a plimbato pe langa perdea si a ramas agatata.
Vin de la serviciu si lanseta mea se balanganea suspendata in perdea. Am luat un patent si am tras de ancora facand o mica gaurica in perdea, lucru pe care am omis sa i-l spun ...
Asta ca sotia mea voia sa tin lanseta in camera unde dormim, in colt dupa sifonier. Deh ea stie ca atunci cand adoarme la pranz eu trec prin sala si dispar, cu lanseta cu tot :)

B

bogdan.neamt

Guest
Am înconjurat lacul Bicaz si nu am niciun loc pe unde sa pot sa barca la apă. N-am ajuns în coadă, ca sunt lucrări la drum și m-am săturat de stat la semafoare, dar bănuiesc că e la fel ca în toate golfurile mari, mult mâl și imposibil de ajuns la apă.
Mda... testează motorul daca poți bogdan...
Acum inapoi spre casă, 35 km în o oră jumate...
30371

adi

Salau
Pus mana de la mana niste sute de lei si amenajata o rampa la Munteanu, bibanu sau cum ii mai spune acum.
Cred ca sunt destui doritori, mai greu cu organizarea.

le: nasol sentiment imi da lacul la cotele astea.

Sus