Intr-o zi am sa ma-ntorc !

kingofbeasts

Rod Builder
Se vrea un topic despre locurile si pestii aia care ne aprind imaginatia . Despre locurile pe care am avut placerea sa le vizitam dar unde n-am avut sansa sa pescuim. Despre pestii care ne-au aprins imaginatia din povesti si clipuri dar pe care n-am avut ocazia sa-i pescuim. Despre amintiri si promisiuni. Toti le avem , ar fi pacat sa nu vorbim despre ele.
Am facut o astfel de promisiune anul trecut cand am avut placerea sa fac luna de miere impreuna cu muza Intr-o calatorie imprejurul si-n interiorul peninsulei Gaspe din Quebec. O parte din ce am vazut e sintetizat in clipul de mai jos. ;) Uneori, cand inchid ochii , inca vad acele peisaje ca si cum as fi acolo . Alteori, imaginatia mi-o ia razna si sunt deja acolo ...

Ultima editare:

kingofbeasts

Rod Builder
Carol bravo, frumos topic. Ma uit la ce au canadienii în ape si pescuit și imi vine să plâng. Superb tată, splendid. Dacă n-ar fi iarna aia așa nasoală aș fi ajuns demult p-acolo.
Aici e din lac in put ! s-a terminat iarna si a inceput sezonul de inundatii ! S-a spart gheata si nu ttrebuie sa mergi la pesti ca vin ei la tine in curte direct. Nu e cazul meu insa restaurantul in care am sarbatorit cununia cu un an in urma are primul nivel sub apa. E stare de necesitate in Otawa si Montreal precum in cateva localitati intre ele. Pe Riviere Rouge, un baraj proiectat acum 100 de ani pentru a prelua cele mai mari debite ipotetic posibile in urmatorul mileniu e depasit ca juma de metru coloana de apa (evident toata valea a fust evacuata pana la confluenta cu Ottawa River). Aici in prohibitie u e nevoie de paza, tine natura oamenii ocupati pana se reproduc pestii la care tot natura le creeaza habitat suficient. Da si cand vine vara si toate sunt trecuteee....naughty

Sus