Intrebare pt un rodbuilder?

Nu prea este acelasi lucru da-mi voie. Lucru rupt e lucru rupt si lucru folosit e lucru folosit, nu-i chiar tot aia. Dar fiecare avem piticii nostri.
Nu vorbim de o lanseta reparata cu maiestrie si ruptura mascata discret sub matisajul de inel de nu-ti dai seama ca s-a umblat la ea, scoatem din discutie aceasta categorie.
O lanseta reparata este o loterie, daca te simti norocos si iti place mult tare modelul, o cumperi ! Foarte bine o lanseta reparata cu arta poate sa te tina ani multi si pesti multi, e foarte adevarat.

Dacă cedează ceva la mașină, o aruncam????

Nu mai insist, insa nu e acelasi lucru, comparatia ta nu este potrivita .
Ca sa fie acelasi lucru cum spui tu, la lanseta ar fi trebuit sa se rupa un inel sau doua , nu ca n-ai fi inteles de prima data . Se curata locul si se matisau doua inele identice si totul era fix ca inainte. Dar cand rupi blancul in doua cum sa mai fie la fel ?? N-o fi transplant de creier dar nici tatal rodbuilderilor nu-ti mai face blancul ca inainte , desi ti-l repara cat de bine poate el si chiar poate sa tina reparatia. Spuneam doar ca nu sunt adeptul acestei metode ...
Scuze daca am insistat prea tare pe subiect si poate am format eu o fixatie pe tema asta, insa urasc lansetele rupte si reparate , desi din principiu nu sunt deloc dusmanul reparatiilor , dar nu la blancuri de lansete.

Costi

Stiuca
in general daca sunt facute bine rezista fara probleme.... doar piticii nostri de pe cascheta nu ne lasa sa le mai folosim pe astea reparate..... am reparat cateva lansete (nu ca m-as pricepe prea bine habarnam ) , una a mea... unele la cunoscuti..... doi au reusit sa le rupa din nou... in alt loc decat zona reparata... deci reparatia a tinut mai bine..... zona reparata a rezistat cu brio.....
A mea dupa reparatie, tot piticii m-au facut sa o transform intr-o lanseta de portbagaj, de tavaleala... era un Carrot Stix din 2 bucati.... noroc ca mi-a executat-o un prieten la portiera si m-a scutit de chinul de a pescuii cu o lanseta reparata zimbettt

Avantajul lansetei in discutie zic eu e ca ruptura e pe tronsonul de baza, zona ce nu flexeaza prea mult... asa ca cu o reparatie ok o sa fie destul de aproape de original.

grey-wolf

Salau
O reparatie bine facuta cu materiale bine alese va functiona ani multi . Daca cel care face reparatia alege bine materialul se pastreaza inclusiv curbura si comportamentul lansetei. Am reparat/modificat destule ca sa stiu ce vorbesc .

Un blank taiat si ,,spigotit " nu e bun de folosit ? Ar deranja pitici de pe creier ? Nu trebuie sa ma credeti pe cuvant pe mine , puteti privi spre Sava , Kingofbeasts, Old Skull... Etc

Acuma daca ati inceputul subiectul am si eu o intrebare:
Aceasta ar mai avea sanse de reparatie? Si daca da cam cat ar costa? Intreb mai mult din curiozitate deoarece este lanseta unchiului meu si deja si a cumparat alta in loc dar mie mi a fost foarte draga lanseta asta si de cand a rupt o ma tot macina, deaia am si pastrat o. Lanseta este un gad chaser crs632mlf.
16389001852604995253276608796633.jpg

kingofbeasts

Rod Builder
O ruptura de genul , ăla, curată cum spunem noi ( adică fără fisuri longitudinale lungi ) , pe tronsonul de baza, are toate șansele sa țină mult și bine ( presupunând ca cel ce face reparația are la îndemâna materiale potrivite pentr-un asta) . Ca înainte nu va mai fi , și nici încredere in ea fără rezerve nu o sa mai ai însă nu totdeauna diferența de comportament e foarte perceptibilă ( deși un ochi formată și o mâna sensibilă vor sesiza diferențe mai ales in anumite momente). Dichisul e ca e foarte aproape de îmbinarea tronsoanelor și , punând un spigot acolo se rigidizarea zona pe o porțiune mai lunga și va părea lanseta mult mai țeapănă in sarcina . Va fi și o idee mai dezechilibrata și va pierde ceva senzitivitate însă, foarte puțin sesizabil in pescuit probabil dacă nu ai fost foarte obișnuit cu ea înainte.
Cel mai mare handicap e psihic și , odată ce ai trecut peste el, o vei pescui exact ca orice alta lanseta .
Personal mi-a luat vreo 2 ani sa ma hotărăsc sa tai un blank in 2 și sa-l spigotesc . După ce l-am tăiat și făcut , la prima ieșire i-am făcut niște teste de șoc și tracțiune , zic eu rezonabile, pe ideea ca dacă e sa puste măcar sa puste când vreau eu nu când vrea ea. Totuși , chiar și după teste care m-au satisfăcut ca rezultat , in prima faza am pescuit-o cu oarecare rețineri și menajamente însă , ușor -ușor , cu fiecare partida frica s-a diminuat din ce in ce mai mult și totul a culminat cu pesti frumoși ( 1-2kg) scoși din bat pe sfârșit de an , la temperaturi aproape de zero grade .Privind in urma constat ca a fost singurul bat pe care l-am pescuit anul asta după ce l-am făcut in primăvara ( deși e posibil sa am o partida cu Sage-ul totuși ).Și-a luat practic revanșa după ce cu un an înainte stătuse tot sezonul pe tusa tocmai pentru ca era între 2 plaje și aveam alte doua tot dintr-o bucata pe care le preferam . Nu numa ca l-am pescuit dar tot ăla il folosesc și la lansat Deeper-ul când dau de pe mal ( nu car bat dedicat pentru sonar ca m-am învățat sa-l lansez precum craparii ) .
Recorduri personale mi-a adus și înainte și după tăiere deci nici vraja nu și-a pierdut-o :) .
La bete reparate mai apare un aspect totuși, devin bete mai bune de tăvăleală mai bune pentru ca îndrăznești sa faci cu ele lucruri pe care înainte nu le riscai pe ideea ca “dacă pușca oricum era o carpitura deci n-am pierdut nimic” și , de multe ori, exact riscul ăla luat in plus îți aduce pesti pe care altfel nu i-ai fi văzut.

Aurel

Piranha
Nu mai insist, insa nu e acelasi lucru, comparatia ta nu este potrivita .
Ca sa fie acelasi lucru cum spui tu, la lanseta ar fi trebuit sa se rupa un inel sau doua , nu ca n-ai fi inteles de prima data . Se curata locul si se matisau doua inele identice si totul era fix ca inainte. Dar cand rupi blancul in doua cum sa mai fie la fel ?? N-o fi transplant de creier dar nici tatal rodbuilderilor nu-ti mai face blancul ca inainte , desi ti-l repara cat de bine poate el si chiar poate sa tina reparatia. Spuneam doar ca nu sunt adeptul acestei metode ...
Scuze daca am insistat prea tare pe subiect si poate am format eu o fixatie pe tema asta, insa urasc lansetele rupte si reparate , desi din principiu nu sunt deloc dusmanul reparatiilor , dar nu la blancuri de lansete.
Oricum la bete din 2 bucăți "blank-ul e rupt".....Dar dacă vorbim de tronsonul de baza, chiar nu vad și nici nu sunt de acord cu ceea ce spui.
Asta e foarte părerea mea, nu am mai trecut prin experiența cu bete reparate dar în cazul de fata nu cred ca nu va influenta negativ acțiunea

Crede-ma ca asta nu merita, cotorul e ok pt reparat, varful nu va fi niciodata, cel putin nu la bete de salau
Asa mi a zis si el dar am zis ca merita sa incerc.. Mai mult mi e ciuda ca am cautat peste tot doar varful sa l schimb dar modelul asta nu se mai fabrica si atunci e foarte greu de gasit sa cumperi doar varf

kingofbeasts

Rod Builder
Acuma daca ati inceputul subiectul am si eu o intrebare:
Aceasta ar mai avea sanse de reparatie? Si daca da cam cat ar costa? Intreb mai mult din curiozitate deoarece este lanseta unchiului meu si deja si a cumparat alta in loc dar mie mi a fost foarte draga lanseta asta si de cand a rupt o ma tot macina, deaia am si pastrat o. Lanseta este un gad chaser crs632mlf.
Vezi atașament 47409
Reparația in cazul asta poate consta cel mult intr-o montare de blector ( c-am complicat dar posibil) sau intr-o tăiere curată sub inelul rămas ( pentru eliminarea unor eventuale fisuri longitudinale) și montarea unui inel de vârf pe capăt ( varianta mai simpla și la îndemâna oricui care-ti permite totuși sa sa mai folosești lanseta pe alte plaje sau la alte stiluri - jerkbaituri mici sau rattlinguri de exemplu).

Reparația in cazul asta poate consta cel mult intr-o montare de blector ( c-am complicat dar posibil) sau intr-o tăiere curată sub inelul rămas ( pentru eliminarea unor eventuale fisuri longitudinale) și montarea unui inel de vârf pe capăt ( varianta mai simpla și la îndemâna oricui care-ti permite totuși sa sa mai folosești lanseta pe alte plaje sau la alte stiluri - jerkbaituri mici sau rattlinguri de exemplu).
La prima varianta sa i pui blektor cam ce buget i ai da? Daca stii desigur, eu sunt pe langa deaia intreb.
La a 2 a varianta ma gandeam si eu in principiu mai ales daca nu ar costa foarte mult , dezavantaj e ca batul este scurt oricum (1.9m) dar ar fi numai bun de tavaleala si vorba ta cate un jerkbait

kingofbeasts

Rod Builder
La prima varianta sa i pui blektor cam ce buget i ai da? Daca stii desigur, eu sunt pe langa deaia intreb.
La a 2 a varianta ma gandeam si eu in principiu mai ales daca nu ar costa foarte mult , dezavantaj e ca batul este scurt oricum (1.9m) dar ar fi numai bun de tavaleala si vorba ta cate un jerkbait
Habar nu am sa-ti spun pentru ca nu mai sunt la curent cu prețurile din țara ( mai ales de când cu atâtea scumpiri ) .
Nu știu dacă mai găsești și cât costa un vârf de bat de feeder și depinde de cât e de lung , blectorul , câte inele ai de matisat pe el și dacă necesita sau nu o mufa mama la îmbinare . Oricum ar fi prețurile, dacă nu-ti faci singur operațiunea , probabil ca nu merita efortul mai ales pe ideea ca mici nu ti se poate da o garanție pe așa ceva .

Tavi

Biban
Am un bat care s-a rupt tot in zona aia aproape de varf si mi l-a reparat un rodbuilder. Reparat inseamna innadit bucatile ramase din blancul initial, deci nu scurtat sau inlocuit varful rupt cu blector sau altceva. Teoretic e o zona nasoala pentru astfel de reparatii. Practic inca tine si se poate pescui bine mersi. Habar n-am cat e de diferit e fata de cum era, pur si simplu nu-mi dau seama . :) Ar fi misto de facut un experiment cu ochii inchisi, pescuit pe rand cu un batul intreg si un bat identic dar rupt si reparat, as fi curios cati simt la mana care e reparatul si care e nereparatul. :) Daca iti place lanseta si esti ok cu pretul reparatiei merita incercat.

Ultima editare:
Am un bat care s-a rupt tot in zona aia aproape de varf si mi l-a reparat un rodbuilder. Reparat inseamna innadit bucatile ramase din blancul initial, deci nu scurtat sau inlocuit varful rupt cu blector sau altceva. Teoretic e o zona nasoala pentru astfel de reparatii. Practic inca tine si se poate pescui bine mersi. Habar n-am cat e de diferit e fata de cum era, pur si simplu nu-mi dau seama . :) Ar fi misto de facut un experiment cu ochii inchisi, pescuit pe rand cu un batul intreg si un bat identic dar rupt si reparat, as fi curios cati simt la mana care e reparatul si care e nereparatul. :) Daca iti place lanseta si esti ok cu pretul reparatiei merita incercat.
Nu stiu nici eu cat ar costa o reparatie de genul dar o sa ma informez si daca este ok o sa il fac dar daca este prea mult o sa incerc varianta sa l scurtez singur si sa i pun inel de varf

Sus