• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Intrebare

As avea si eu o intrebare:pe forumul asta se mai poate discuta si altceva inafara de pescuit si politica,de exemplu electronica(telefoane mobile,calculatoare etc.)nu de alta dar nu vreau sa deschid un topic aiurea-n tramvai!?
Multumesc

adiwolf

Moderator
Membru personal
hai sa nu transformam forumul in talcioc, este deja unul.
forumul este unul dedicat pescuitului, cu precadere pe stilul spinning, dar implicit se discuta si despre lucruri adiacente si tangente acestei pasiuni (vezi masini, telefoane, aparate foto, etc.)
din punctul meu de vedere se poate discuta orice subiect atata timp cat se pastreaza niste limite decente (totusi, forumul nu este "jucaria" mea asa ca Claudiu ar trebui sa gireze acest acord !)

Nu era vorba despre niciun talcioc ci despre tehnologie fara de care acest forum nu ar fi existat si pe care de asemenea o folosesti destul de mult si in pescuit.Voiam sa fac o consulta rapida despre telefoane fara a apela la review-urile de pe net care de multe ori sunt inselatoare si facute la comanda.Insa daca nu a fost posibil,asta e.
Referitor la talcioc,intr-o zi am intrat la topicul vanzari-cumparari de pe un forum de pescuit si ce sa vezi,unul vindea cazan de tuica iar altul rasaduri de ardei iute :)

adiwolf

Moderator
Membru personal
Cosmin Elias
nu faceam referire la postarea, era vorba de postarea lui Ovi spring care in gluma sugera ca are de vanzare un Iphone
eu mi-am expus parerea despre subiectele adiacente, deci din punctul meu de vedere poti deschide un topic cu ce te doare (vad ca este vorba de telefoane!), nu de alta dar si eu sunt interesat de o schimbare desi am cam decis catre ce ma orientez de acuma incolo zimbettt

Cosmin Elias
nu faceam referire la postarea, era vorba de postarea lui Ovi spring care in gluma sugera ca are de vanzare un Iphone
eu mi-am expus parerea despre subiectele adiacente, deci din punctul meu de vedere poti deschide un topic cu ce te doare (vad ca este vorba de telefoane!), nu de alta dar si eu sunt interesat de o schimbare desi am cam decis catre ce ma orientez de acuma incolo zimbettt
E simplu, Iphone.

Daca ar fi fost atat de simplu;am deja 3 Iphon-uri in familie,nevasta-mea 6+ si fiu-meu ala mic 5s si x,pur si simplu nu imi plac,ma gandisem intre un Huawei p20+ si Samsung S9+ 256 gb,cum nu am primit nicio recomandare maine ma duc la magazin sa ridic Samsung-ul pe care l-am comandat deja de ieri.

adiwolf

Moderator
Membru personal
personal cred ca ai gresit.
desi sunt fan Samsung si am destule deviceuri marca asta, inclusiv actualul telefon, consider ca la ora actuala chinezii cam bat la cur concurenta si Huawei & Xiaomi ofera mult mai mult la un pret decent
Xiaomi Redmi Note 4 am luat sotiei si la un pret de ~ 200 euro, eu nu ii gasesc hibe, bate la cur Samsung-ul meu S5 cu cu varf si indesat, iar Huawei P20 varianta Lite am luat fiicei si am ramas extrem de incantat, la ~ 340 euro ca este unul din cele mai bune deviceuri de acest gen
sigur ca nu exista perfectiunea, insa raportat la pret / calitate / internet/ foto / baterie / cei de la Huawei au cam luat fata granzilor
eu am ajuns la concluzia ca nu se justifica sa mai investesc o caruta de bani in ceva ce nu folosesc decat la jumate din capacitate
daca am baterie buna, memorie RAM cat mai mare (minim 3gb), o camera foto performanta, si un android care se misca bine, pt mine este suficient

Daca ar fi fost atat de simplu;am deja 3 Iphon-uri in familie,nevasta-mea 6+ si fiu-meu ala mic 5s si x,pur si simplu nu imi plac,ma gandisem intre un Huawei p20+ si Samsung S9+ 256 gb,cum nu am primit nicio recomandare maine ma duc la magazin sa ridic Samsung-ul pe care l-am comandat deja de ieri.
Eu 5 si suntem doi :)))

Huawei daca ar schimba chipsetul cu un snapdragon si GPU-UL cu un adreno probabil ar fi cele mai "best",dupa un timp de folosire incep sa devina ca ardelenii(no ofense)
Pana in prezent S9+ are cele mai bune specificații(in special cele destinate Chinei sau USA) peacefingers

consider ca la ora actuala chinezii cam bat la cur concurenta
Cam toate sunt made in China nu doar Huawei si Xiaomi,am impresia ca se bat la cur intre eibucurostare

personal cred ca ai gresit.
desi sunt fan Samsung si am destule deviceuri marca asta, inclusiv actualul telefon, consider ca la ora actuala chinezii cam bat la cur concurenta si Huawei & Xiaomi ofera mult mai mult la un pret decent
Xiaomi Redmi Note 4 am luat sotiei si la un pret de ~ 200 euro, eu nu ii gasesc hibe, bate la cur Samsung-ul meu S5 cu cu varf si indesat, iar Huawei P20 varianta Lite am luat fiicei si am ramas extrem de incantat, la ~ 340 euro ca este unul din cele mai bune deviceuri de acest gen
sigur ca nu exista perfectiunea, insa raportat la pret / calitate / internet/ foto / baterie / cei de la Huawei au cam luat fata granzilor
eu am ajuns la concluzia ca nu se justifica sa mai investesc o caruta de bani in ceva ce nu folosesc decat la jumate din capacitate
daca am baterie buna, memorie RAM cat mai mare (minim 3gb), o camera foto performanta, si un android care se misca bine, pt mine este suficient

Exact ! Imi trebuie telefon cu 3 camere si posibilitate de videoconferinte, cu capacitate cat arhiva FBIului ca sa vorbesc cu 2 prieteni 3 clienti si o nevasta si sa joc candycrush cand astept copilul sa iasa de la basket.
Eu nu sunt fan nimic. Am Samsung ca asa s.a nimerit si simt ca e suficient.

adiwolf

Moderator
Membru personal
Sebastian Ungureanu
spune-mi te rog, in afara de poze si navigat pe internet, mai faci altceva cu telefonul tau in afara de a vorbi la el?!
chestia cu chipsetul performant este pentru dezvoltatori de programe si utilizatori profi
cand am luat telefonul sotiei am luat unul cu Snapdragon ca asa auzisem si eu, numai ca m-a mancat pe mine in cur sa fac update de soft si s-a dus dracu !
l-am trimis inapoi in garantie si aia mi-au dat banii inapoi, am cumparat acelasi telefon, dar modelul nou care nu mai avea Snapdragon - surpriza mergea si merge si acuma de trazneste cu procesor MediaTek Helio X20 deca-core !!
cred ca este foarte mult marketing pentru a vinde tehnologie "noua" care tie ca utilizator normal nu iti foloseste la nimic, dar deh.........ai cel mai coool telefon de pe piata

sincer la momentul actual ma bate gandul sa resuscitez vechiul Nokia 6310i, strict pentru vorbit si luat in expeditii prin Delta sau alte coclauri

In afara de vorbit si navigat,se pot face si multe altele(facturi,editari video/foto,etc) plus daca ai un mic gadget si un ecran la indemana deja ai un desktop in miniatură.
Cele scrise mai sus au fost doar o parere legata de telefoane.

adiwolf

Moderator
Membru personal
sigur ca da, se pot face foarte multe, nu am spus ca nu se poate, ba chiar eu fac cu el mai multe decat un utilizator normal/mediu, insa nu consider ca se mai justifica caruta de bani pentru niste chestii care un utilizator normal nu le va folosi mai mult de odata, hai maxim doua ori in toata perioada de utilizare a deviceului
Un Huawei P20 Pro costa cam 800 euro !!
Un Huawei P20 Lite costa 340 euro !!
stiu, sunt diferente majore intre ele, dar sunt diferente pentru profesionisti si dezvoltatori nu pentru utilizatori normali
dar, este bine sa avem cel mai tare telefon ca deh, nu se stie nicioadata cand ai nevoie, nu'i asa ?!! zimbettt

si am mai observat o chestie, tot din ciclul, lasa sa fie ca nu se stie cand am nevoie, tendinta de a descarca si incarca telefonul cu tot felul de aplicatii in marea lor majoritate inutile in viata de zi cu zi, dar..............nu se stie niciodata, lasa sa fie ca nu strica !!! roflmaooo

peacefingers