• Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Learn more.

Intretinere linguri - cu ce, cum si in ce fel putem intretine lingurile de pescuit?!

adiwolf

Moderator
Membru personal
am o intrebare legat de linguri - cum le intretineti?!
cu ce le curatati ca am niste gipo care s-au facut tare naspa si parca le-as improspata putin

Cele mai bune rezultate le-am avut cu pasta de dinti. Lasate cateva ore bune. Problema e ca, dupa parerea mea, din fabrica sunt date cu ceva lac/protectie. Chiar daca le cureti nu e la fel.

adiwolf

Moderator
Membru personal
cu scrum de tigare stiu dar cum nu mai fumez de multi ani............pica varianta
cu pasta de dinti am incercat dar Colgate-ul nu da rezultate
alte idei?!!

Adi, orice cenusa e buna. Plus ca daca e mai multa o amesteci cu putina apa pana iese o pasta. E buna cenusa aia alba, fina.
Daca poti sa faci rost de lana de otel (cea mai fina pe care o gasesti) ai scapat de mizerie. Iti pui niste manusi si....o freci.
Eu mai folosesc o guma cu pulbere diamantata la alea cu patern. Asa ramane si ceva patina si nu mai seamana cu ale altora, daca intelegi ce vreau sa zic naughty

adiwolf

Moderator
Membru personal
cu cenusa.....pass ca am centrala pe gaze, dar cu lana de otel cred ca m-am scos ca am prin atelier sigur
multam, va tin la curent cu ce a mers (daca a mers!!)

Colgate sau orice pasta de dinti functioneaza, dar nu "inmuiate" peste noapte . Lingurile trebuie polisate cu pasta . Elementele , granulele abrazive isi fac treaba exact ca si pasta speciala de "polish" ...

La ultima partida din we, cum stateam io semet cocotat ca Peter Pan pe o stinculita in albia unui baraj de munte retras bine, la o muscatura a unui biban ultrasalbatic de vreo 5 cm, in timpul drillului acerb cu bestia, am dezechilibrat stanca cu pricina, scotand la iveala oscilanta din poze, care era prinsa sub stanca aceea din vremuri imemoriale. Oscilanta era perfect ruginita, are o greutate de 7-10 g, era lestata in mod barbar cu 3 plumbi romboidali de 7 g fiecare, pe un fir mono de 0,50 mm cu niste inele despicate uriase si o ancora cat o zi de post. Acum vreau sa o salvez si va rog sa-mi dati sfaturi ce sa-i mai fac, precum si daca am vreo sansa de reconditionare. Eu am pus-o in baie de bicarbonat si am spalat-o cu pasta de dinti. Pe fata incepe sa arate bine e un auriu frumos, pe burta e cam bulita, dar metalul din ea e gros, adica poate fi lucrata.

Atașamente

Costa 5-10 lei made in china si nu cred ca era din vremuri de mult apuse, de cativa ani sunt pe piata,are 14gr,si nu se mai poate face nimic este doar fer,ruginesc daca ramane mizerie pe ele in trusa,tot ce ramane de facut este sa o folosesti asa,cele facute de ai nostri berti,misu,dara se pot curata mai bine dar si acolo unde a stat lipita de fund :) nu ii mai poti face nimic doar sa opresti procesul de coroziune.....

Eu folosesc asta la curatat :) CH3-COOH + NaHCO3 -> CH3-COONa + CO2 + H2O
NU SE depozitată într-o sticlă închisă ermetic, poate provoca o explozie naughty,folositi un bol de sticla pentru operatiunea de curatare,amestecul se arunca la chiuveta,curata cat de cat depunerea de pe racordul flexibil ;) se freaca cu un burete de bucatarie si solutie de vase pentru luciu ;)

Costa 5-10 lei made in china si nu cred ca era din vremuri de mult apuse, de cativa ani sunt pe piata,are 14gr,si nu se mai poate face nimic este doar fer,ruginesc daca ramane mizerie pe ele in trusa,tot ce ramane de facut este sa o folosesti asa,cele facute de ai nostri berti,misu,dara se pot curata mai bine dar si acolo unde a stat lipita de fund :) nu ii mai poti face nimic doar sa opresti procesul de coroziune.....

Eu folosesc asta la curatat :) CH3-COOH + NaHCO3 -> CH3-COONa + CO2 + H2O
NU SE depozitată într-o sticlă închisă ermetic, poate provoca o explozie naughty,folositi un bol de sticla pentru operatiunea de curatare,amestecul se arunca la chiuveta,curata cat de cat depunerea de pe racordul flexibil ;) se freaca cu un burete de bucatarie si solutie de vase pentru luciu ;)
Merci, n-a avut asta 14 g niciodata. Are cam 4-5 cm lungime si e usoara tare desi din profil e grosuta.Material nu a pierdut mult, decat usor stratul superficial de pe burta. Pare mai mult un aliaj de ceva decat metal brut, dar o sa va urmez sfaturile si dau cu polish auto.
Mai mult ca sigur o sa o bulesc dar asta e viata, o sa o pun la oglinda masinii pe post de deflector unde radar si de prosti in trafic.

edd :N-am zis ca vorbesti prostii,Doamne feri. Tabla mea este romboidala aproape perfect cu marginile neondulate(e dreapta) fata de acelea pe care le-ai aratat mai sus. In plus este foarte putin adanca pe zona de burta, ale tale sunt adanci, probabil generand o oscilatie mai serioasa. Nu exista nimic stantat pe burta, s-ar fi vazut chiar daca e corodata pe o suprafata bunicica jos. Probabil ca e o replica chinezeasca la o alta replica chinezeasca sau cine stie, poate ca ale tale sunt replici la THE REAL DEALU meu. Hahahaha

Dupa cum descri ansamblul, cu plumbi, ancora ca de barca si mono de legat caini, banuiesc ca era folosita la japca.
Cea mai buna utilizare ar fi aia de ziceai
La retrovizor cu ea !

Dupa cum descri ansamblul, cu plumbi, ancora ca de barca si mono de legat caini, banuiesc ca era folosita la japca.
Cea mai buna utilizare ar fi aia de ziceai
La retrovizor cu ea !
Dupa baia de bicarbonat, am polishat-o 10 minute cu ultimate speed de la Lidl. Cam neincrezator in asta am inceput cu o pensula de modelism, aspra, de sacrificiu, apoi am dat cu o perie de baie din plastic sarmos. Rezultatele se vad deja fata e aurie in proportie de 80%, burta a scapat de negreala aceea acum are o culoare de cupru uniforma, practic pe burta luciul s-a dus(stratul superficial) dar oscilanta se poate refolosi chiar in stadiul in care este acum. Nu ma deranjeaza sa fie rosiatica pe burta si aurie pe fata...

Azi o sa-i servesc si al doilea strat de polish special pentru luciu si asta e, eu unul zic ca transformarea e mare, pentru 20 minute de frecat. Pozele nu sunt prea reusite, in realitate arata mult mai bine decat in poze.

Daca astia o foloseau la japca atunci am dat peste un idiot cu acte in regula. Lacul respectiv este foarte ciudat din punct de vedere biologic, specii endemice candva erau clean, pastrav, oblete, rarisim stiuca si scobar. De fapt este un lac care nu are structuri submerse, in mare parte mal si fundul curat, singurele zone cu stancaraie fiind datorate lucrarilor la baraj. Alimentand cu apa potabila mai multe localitati mari e complicat de pescuit acolo, intrucat debitul e in continua scadere tot timpul. Asta inseamna ca pestele se retrage foarte mult spre adanc si acolo trebuie cautat, o regula de mine invatata in zeci de ani de pescuit este ca pe baraje, pestele trage cel mai bine cand lacul creste, regula valabila si in alt gen de acumulari.

Eu l-am pescuit ultima data acum 10 ani, in care am prins exclusiv clean, la absolut orice. Acum vad ca bibanul este dominant si mult biban mic. Nu ca m-ar deranja bibanul, e un peste foarte corect si un adversar de nadejde de multe ori. Dar totusi mult prea mult. Am vazut si clean precum si foarte mult oblete, in jur de 20 cm si peste. Stiuca este mare, fiind plasuite pentru cercetare si taguire cateva exemplare peste 1m lungime, dar ca sa o prinzi ar trebui sa primesti premiul Nobel. Are mancare tone de la obleti, la clenisori si mult biban mic. Practic nici nu tre sa stea la panda prea mult, ca vine cateringul la ea. Oricum aceasta nu sta decat exclusiv in zona de sub coronamentul barajului, neavand paduri submerse sau zone cu obstacole majore pe intregul lac. Deci daca se doreste a cauta cu luminarea stiuca atunci numai barca si sonar. Iar eu nu consider sonarul(idem clonc) pescuit sportiv si n-am sa-l consider vreodata. E ca vanatorii care noaptea folosesc camere cu termoviziune.

Asa ca ala care a japcuit lacul asta ori era beat mort, ori avea un IQ sub 2, ori folosea oscilanta pe post de sonar.

Atașamente

Asa ca ala care a japcuit lacul asta ori era beat mort, ori avea un IQ sub 2, ori folosea oscilanta pe post de sonar.

Cand nu ai habar o bagi pe asta,cel care a pescuit atasandu-i acei plumbi a facut ca lingura sa coboare mai repede,se foloseste si la rotativa,este si topic in care se vorbeste despre asta Durereeee........daca erai destept te uitai la gramajul bilelor de plumb sa vezi cat lest trebuie ptr ca de multe ori acest lucru face diferenta in a obtine vibratia corecta la o anumita adancime....cauta stiuca nanana

Claudiu

Administrator
Membru personal
edd te rog moderatie in exprimare, nu e obligatoriu ca toata lumea stie miile de metode. Si eu am crezut la fel, asta nu inseamna ca suntem inferiori...

Exact, nu suntem inferiori dar stim sa aruncam cu mizerie cand nu este cazul si sa ii facem pe alti hatzari si cu IQ inferior doar pentru ca ne este lene sa ne punem intrebari de ce am gasit asa un lucru....pe lacurile de munte plasa e baza crezi ca dadeau acolo la hatza?In anumite carti se mentioneaza lucrul acesta,cartile alea vechi in care aparea si buldo ca si metoda de pescuit.

Ultima editare: